Gençlere Yurtdışında İstihdam Sağlamanın Yolunu Açtık

Gençlere Yurtdışında İstihdam Sağlamanın Yolunu Açtık Gençlere Yurtdışında İstihdam Sağlamanın Yolunu Açtık

Çakır Sağlık’ın Kurucusu Kemal Çakır, Türkiye’ye yapacağı yatırımları  Klass’a anlattı.  

Sağlık alanında yaptığı yatırımlarla son dönemlerde sıklıkla adından övgüyle söz ettiren Çakır Sağlık’ın Kurucusu Kemal Çakır, Almanya’da sayılı şirketler arasında bulunan kendi kurduğu hastane ile sağlık sektöründeki önemli bir açığı kapatıyor. Çakır Sağlık’la da özellikle özel bakıma ihtiyaç duyan hastalar konusunda uzman hizmetler veren, bu hizmetleri Türkiye’de de sürdüren Kemal Çakır aynı zamanda Çakır Eğitim Kurumları ile de bireylere Almanca ve İngilizce eğitimi de sunuyor. Kemal Çakır Kuaför’de de ayrıcalıklı bir güzellik hizmeti sunan ve sağlık, eğitim ve güzellik sektöründe aktif çalışmalar yürüten Kemal Çakır ile Türkiye’ye yaptığı yatırımları Klass okurları için konuştuk.

Kemal Bey, Çakır Sağlık şirketini kurdunuz ve şu an alanınızda en büyük şirketler arasında yer alıyorsunuz. Sağlık sektörüne yönelmek istediğinize nasıl ve ne zaman karar verdiniz?
Liseyi hemşirelik üzerine okudum sonra ausbildung (mesleki hemşirelik eğitimi) ve yoğun bakım uzmanlığımı yaparak mesleki öğrenimimi tamamladım. Bu sektörde çalışırken kendi işimi kurmaya karar verdim birkaç yoğun bakım hastası ile başladığımız bu yolculukta şu an 800’e varan çalışan ile Almanya’da devam etmekteyiz.

Türkiye’de de bir şirket kurmaya nasıl karar verdiniz ve bu süreç nasıl ilerledi?
Türkiye’de yatırım yapmayı çok istiyordum. Almanya’da yürürlüğe giren 1 Mart 2020 Göç Yasası ile bu kararı verdim ve yasa kapsamında yolculuğumuz başlamış oldu. İŞKUR desteği ile istihdam ofisimizi kurduk ve sonrasında öncelikle web üzerinden aldığımız başvurular ile yüz yüze veya online görüşmeler yaparak adaylarımıza sürecimizi anlattık. Sürece dahil olmak isteyenler ile Almanca dil eğitimi vererek süreci ilerlettik.

Hem Almanya’da hem de Türkiye’de şirketiniz bulunmakta. Bu şirketleriniz arasında farklılıklar var mı?
Almanya’da evde yoğun bakım hizmetleri veren kuruluşumuz bulunmakta. Bunun yanı sıra hastanelerimiz, medikal ürün üreten firmamız, otelimiz, yazılım şirketimiz ve futbol takımımız var. Türkiye’de sağlık üzerine istihdam ve ileri vadede kalifiyeli diğer meslek gruplarının istihdamının da olması yolunda adımlarımızı atmaktayız.


Türkiye’den Avrupa’ya nasıl istihdam sağlıyorsunuz ve bu süreç nasıl gelişiyor?
Türkiye’de hemşirelik üzerine lisansını tamamlamış adaylar ile Beşiktaş’ta bulunan istihdam ofisimize davet ediyoruz, yüz yüze veya online üzerinden süreç bilgilendirmesi yapıyoruz. Kendilerinin öğrenim gördüğü belgelerinin Almancaya çevirisi ve Almanca dil bilgisi eğitimi alması gerektiğine dair detaylı bilgi paylaşımında bulunarak adaylarımızı bu konuda ön bilgilendirme ile belirtilen şartlar yerine gelirse sürecimize dahil ederek yol izliyoruz.

Türkiye’den Avrupa’ya istihdam sağlamanın size avantajları ve dezavantajları neler oluyor?
Türkiye’den Almanya’ya sağlıkçıları götürmek daha fazla yoğun bakım hastasına bakım imkânı sağlamamıza vesile oluyor. Gençlere istihdam sağlamanın yolunu açtık. Dezavantaj demek doğru olmaz ama ülkeler arası yasaların yani denklik sürecinin uyum sağlaması konusunda hızla ilerleyemeyen sistemin güçlükleri diyebiliriz. Fakat bu konuda edindiğimiz tecrübe ile kendi sistematiğimizi kurmanın haklı onurunu taşıyoruz. 


Çakır Eğitim Kurumlarını da açarak eğitim alanında da yer alıyorsunuz. Bu sektöre yönelme kararını nasıl aldınız?
Çakır Eğitim Kurumu, Almanca dil bilgisi üzerine kurulmuş fakat Türkiye’de ihtiyaç duyulan İngilizce eğitimine de yer veren önemli kurumlarımızdan biri. Bu kurumda Almanya’da iş hayali olan bireylerin dil eğitimine katkıda bulunuyoruz. İstihdam etmek istediğimiz adayların dil bilgisi zorunluluğu neticesinde bu işi Almanya’da öğrenimini görmüş eğitmenlerimizle sürdürmenin daha fayda sağlayacağını düşünerek karar verdim. Bugün geldiğimiz noktada geçmişte aldığımız bu kararın faydalarını da görmekteyiz.

Kemal Çakır Kuaför ile hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz? Sizi diğer kuaför ve güzellik merkezlerinden ayıran özellikleriniz nelerdir?
Kuaför ve güzellik alanında hizmet vermekteyiz. Bizi diğer kurumlardan ayıran özelliğimiz kalitemiz, özverili çalışanlarımız ve yurtdışındaki standartlara da uyum sağlayacak niteliklerimiz ile sektördeki kurumsal şirketlerden biriyiz.

Sağlık, eğitim ve güzellik sektörleri dışında faaliyete geçirmek istediğiniz başka projeleriniz var mı?
Evet üç farklı alanda da aktif faaliyetler yapıyoruz. Aynı zamanda yaşlı bakım, çocuk yoğun bakım ünitelerinin veya sağlık hizmetlerinin daha genişletilmiş olarak Türkiye’de de bir bakım merkezi kurulmasını hedefliyorum. Türkiye’den Almanya’ya istihdamın dışında bakım merkezimizin Türkiye’de de ses getireceğine inanıyorum.
 

Kemal Çakır