Modern Kleo’da Kleopatra’nın Filmlere Konu Olmuş Güzelliğinden İlham Aldım

Modern Kleo’da Kleopatra’nın Filmlere Konu Olmuş Güzelliğinden İlham Aldım Modern Kleo’da Kleopatra’nın Filmlere Konu Olmuş Güzelliğinden İlham Aldım

Genç ve başarılı moda tasarımcısı Merve Topal ilk hazır giyim koleksiyonu modern kleo’yu Klass’a anlattı

Genç ve başarılı tasarımcı Merve Topal, İtalya ve İngiltere’de aldığı eğitimlerin ardından Bilgi üniversitesi Moda-Tasarım bölümünden mezun oldu ve çocukluğundan beri ilgi duyduğu moda dünyasına başarılı bir giriş yaptı. Genç tasarımcı kendi adını taşıyan markasının ilk koleksiyonu olan “Modern Kleo” ile modaseverlere yaratıcı stiliyle yorumladığı rafine şıklığı sundu. Topal’ın moda tutkunu hanımların beğenisine sunduğu moda parçaları başarılı tasarımcının elegan, sofistike, minimal ve dinamik stil kodlarını gözler önüne seriyor. Modaya olan ilgi ve yeteneğini ailesinin desteğiyle birleştiren Merve Topal kısa sürede başarıyı yakalamasını sağlayan Antik Mısır'ın son Hellenistik kraliçesi Kleoptra'dan esinlenerek şekillendirdiği “Modern Kleo” koleksiyonunu ve sektörle tanışmasını Klass okurları için anlattı.  

 

 

“Tarzımı minimalist olarak tanımlasam da tabii ki tasarımlarıma değişen akımlara göre de şekil veriyorum. Sadelik benim için vazgeçilmezdir.  Merve Topal markasının stil kodlarını elegan, sofistike, minimal ve dinamik olarak özetleyebilirim.”

 

“Modern Kleo adlı koleksiyonumda minimal, zarif, elegan ve daha çok çalışan kadınların şıklığına yönelik çalışmalara imza attım. Tasarımlarımda çalışan kadınların tercih edebileceği rahat kumaşları, elastik özel dokuma krepleri kullanıyorum.”

 

Merve Hanım, öncelikle modaya olan tutkunuzun ve bu tutkunuzu meslek haline getirme düşüncesinin nasıl oluştuğunu bizimle paylaşır mısınız?

Annem terzi kökenlidir. Evde sürekli dikiş diker, hazırladığı kıyafetleri ihtiyacı olanlara verirdi. Annem sayesinde dikişe merak sardım. çocukluğumda oyuncak bebeklerime annemle birlikte kıyafetler dikerdik. Ortaokulda ise hocalarımın yönlendirmesiyle modaya ilgim arttı. Okuldaki Moda-Tasarım kulüplerinde bu alana yönelik yaptığımız çalışmalarla da modaya olan merakım iyice pekişti. Hatta orta öğretim yıllığımda arkadaşlarıma “Merve’yi 15 yıl sonra nerede görürsünüz?” diye soru yöneltilince “Prada’da tasarımcı” demişler. Sizin anlayacağınız onlara bile tasarıma olan aşkımı işlemişim.

 

Peki, moda konusunda nasıl bir eğitim aldınız? Kendi adınızı taşıyan markanızı yaratmaya nasıl karar verdiniz?

İtalya’nın Milano şehrinde bulunan NABA-Nuova Accademia Di Belle Arti Milano’da ve Londra’daki Central Saint Martins College of Art and Design’da kısa dönem kurslarına katıldım. Ardından Bilgi üniversitesi Moda Tasarım Bölümü’nde eğitim aldım ve bu yıl okulumuzun bu bölümünün ilk mezunlarından biri olarak eğitimimi tamamladım. Daha sonra Vakko’da kısa bir süre staj yaptım. çocukluğumdan beri modaya ilgim olduğu için kumaştan, kumaşın dokusundan ve dikişten anlarım. Liseden itibaren aldığım moda eğitimiyle de bu yeteneğimi pekiştirdim. Bir şeyleri yaparak daha iyi öğrenebileceğimi, kendi yarattığım markayla daha iyi pişeceğimi düşündüğüm için de “Merve Topal” adlı markamı yaratmaya karar verdim.

 

“AİLEM OLMASAYDI 22 YAŞIMDA MODA DüNYASINDA BU KADAR BAŞARILI BİR ŞEKİLDE İLERLEYEMEZDİM”

22 yaşında genç ve başarılı bir modacı olarak sektörde ilerlerlerken aileniz bu konuda size nasıl yardımcı oldu? Anne ve babanız moda dünyasındaki atılımınız hakkında neler düşündüler?

Ailem her zaman bana çok büyük destek oldu. Zaten annem en büyük destekçimdir. Tasarımlarım için kumaş almaya gittiğimde bile annem yanımda olur. Kendisi terzi olduğu için zaman zaman kalıpçıların yaptığı işleri inceleyerek düşüncelerini dile getirir. Babam da maddi ve manevi her zaman destek oluyor. Ailem olmasaydı 22 yaşımda moda dünyasında bu kadar başarılı bir şekilde ilerleyemezdim diye düşünüyorum.

 

Kısa süre önce modaseverlerin beğenisine sunduğunuz “Modern Kleo” adlı koleksiyonunuz büyük ilgi gördü. Peki, moda dünyasına sağlam bir giriş yapmanızı sağlayan tasarımlarınızı meydana getirirken nelerden beslendiniz? İlham kaynaklarınız nelerdi?

Geçmiş uygarlıkların her biri benim için dipsiz bir kuyu. Tarih izlemeyi, okumayı ve araştırmayı çok seviyorum. O dönemlerin kıyafetleri ve yaşam tarzları bana hep masalsı gelmiştir. Zaten ilk koleksiyonum olan “Modern Kleo’da” Antik Mısır’ın helenistik kraliçesi olarak bilinen Kleopatra’nın güzelliğinden esinlendim. Bunun yanı sıra çok fazla film izlerim. özellikle son çıkan filmleri takip etmeye çalışırım. çünkü filmler moda sektörüne de yön veriyor. Ayrıca sanat akımlarını yakından takip ederim. Trendlerin ne doğrultuda seyrettiğini izleyerek çalışmalarımı meydana getiririm.

 

 “SADELİK BENİM İçİN VAZGEçİLMEZDİR”

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Tarzımı minimalist olarak tanımlasam da tabii ki tasarımlarıma değişen akımlara göre de şekil veriyorum. Sadelik benim için vazgeçilmezdir.  Merve Topal markasının stil kodlarını elegan, sofistike, minimal ve dinamik olarak özetleyebilirim.

 

Kendi adınızı taşıyan markanız aynı zamanda dikkat çekici bir logoya sahip. Bu logonun oluşum sürecinden bahseder misiniz?

Logomun enerjisi yüksek bir tasarıma sahip olmasına büyük önem verdim. Tabi bu noktada tarihe olan merakım etkili oldu. Khepre böceğinden ilham aldık ve khepre böceğine Antik Mısır’da yaratıcılık tanrısı olarak inanılırmış. Bu tarz sembollerin enerjisine inanıyorum.

 

Kleopatra’nın dillere destan güzelliğinden etkilenerek oluşturduğunuz “Modern Kleo” nasıl bir koleksiyon oldu? Modaseverler yeni koleksiyonunuzda hangi renk ve detaylarla karşılaşacaklar?

Modern Kleo adlı koleksiyonumda minimal, zarif, elegan ve daha çok çalışan kadınların şıklığına yönelik tasarımlara imza attım. On parçalık mini koleksiyonumda daha çok kokteyl elbiselerine ağırlık verdim. Tasarımlarımda çalışan kadınların tercih edebileceği rahat kumaşları, elastik özel dokuma krepleri kullanıyorum. Bunun yanı sıra kürkü çok sevdiğim için koleksiyonumda bu detaya da yer verdim. özellikle geri dönüşümlü kürkleri kullanıyorum. Kürkün çok zarif durduğunu ve tasarıma zenginlik kattığını düşünüyorum. Renk olarak da siyah, yeşil, krem, beyaz ve kırmızı tonlarını çok kullandım.

 

“RAHATLIK EN BüYüK ŞIKLIKTIR”

Peki, koleksiyonunuzda yer alan parçaları meydana getirirken ne tarz kumaşlar kullandınız? “Modern Kleo” koleksiyonunu insanlar neden tercih etmeliler?

Tasarımlarımı kişilerin her daim şıklığında başrol oynaması için özel kumaşlarla oluşturdum. Koleksiyonumda çalışan kadınların hayatını kolaylaştırması için kırışmayan, çabuk kuruyan kumaşları kullandım. özellikle insanların içinde kendilerini rahat hissedecekleri kumaşlar kullanmaya özen gösteriyorum. Kişisel olarak kıyafetlerimde bu özelliklere çok dikkat ettiğim için koleksiyonumdaki parçaları da bu tarz kumaşlarla oluşturdum. Bana göre rahatlık en büyük şıklıktır. Bir kıyafet çok güzel olsa da giyen içinde rahat edemiyorsa o şıklık bir şey ifade etmez.

 

Modaseverler koleksiyonunuzda yer alan parçalara nasıl ulaşabilirler?

İstanbul, Adana, Ankara, Antalya, Bursa gibi pek çok şehirde bayilerimiz bulunuyor. Ayrıca www.mervetopal.com’da koleksiyonumdaki parçaların online satışını yapıyorum. Bunun dışında şu anda Lübnan ile bayilik konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Lübnan’daki birkaç butikle yaptığımız görüşmeler istediğimiz gibi neticelendiğinde ilk olarak Orta Doğu’ya ve oradan da tüm dünyaya açılmayı hedefliyorum.

 

Moda dünyasına profesyonel olarak adım atan genç ve başarılı bir tasarımcı olarak kendinize örnek aldığınız ya da beğendiğiniz isimleri bizimle paylaşır mısınız?

ünlü tasarımcı David Koma’yı çok beğeniyorum ve tarzından etkileniyorum. Genç yaşında Thierry Mugler’in Kreatif Direktörü olan David Koma başarısını tüm dünyaya kanıtladı. Instagram’dan kendisini çok beğendiğimi ve örnek aldığımı yazdım. O da teşekkür etti. Bunun dışında fütüristik kalıplarla oynayan ve kendine özgü şahane bir duruşu olan Toni Maticevski’yi de çok beğeniyorum. Türk tasarımcılardan da Zeynep Tosun’un ve Elif Cığızoğlu’nun tasarımlarını başarılı buluyorum. Her iki modacının da genç yaşlarına rağmen sektörde kendilerine başarılı bir yer edinmeleri çok ilham verici bir durum.