Podiatri Bakımlarını Ellerinde Ve Ayaklarında Sorun Yaşayan Herkes Yaptırabilir

Podiatri Bakımlarını Ellerinde Ve Ayaklarında Sorun Yaşayan Herkes Yaptırabilir Podiatri Bakımlarını Ellerinde Ve Ayaklarında Sorun Yaşayan Herkes Yaptırabilir

Podolog Sarp Saygın medikal el ve ayak bakımı Podiatri alanında verdiği hizmeti Klass’a anlattı

Vücudumuzun bütün yükünü taşıyan ayaklarımız ve dış dünyayla öncelikli temasımızı sağlayan ellerimiz çeşitli nedenlerle sağlığından olabiliyor. Medikal el ve ayak bakımı podiatri dalı el ve ayaklarda oluşan mantar, nasır, çatlak topuk, siğil gibi sorunların tedavisini sağlıyor. Aynı zamanda hijyen endişesiyle makaslı işlemlerden kaçınanlara steril bir ortamda el ve ayak bakımı sunan podiatri her yaş grubundaki bireylere uygulanabiliyor. Tüm uygulama adımlarının steril ortamda ve en son teknolojiyle geliştirilen cihazlarla gerçekleştirildiğini belirten Podolog Sarp Saygın yaş, hastalık, ayakkabı kullanımı ve mesleki kaynaklı oluşan problemlere çözüm getiren podiatri uygulamasını Klass’a anlattı.  

 

Sarp Bey, bize öncelikle kendinizden ve aldığınız eğitimlerden kısaca bahseder misiniz?

Danışanlarıma podiatri yani medikal el ve ayak bakımı alanında hizmet veriyorum. Mesleğimle ilgili ilk eğitimimi Bursa’da bir kliniğin doktoru ve Almanya kökenli bir podologdan aldım. Ardından İstanbul LCC Eğitim Kurumu’nda ileri seviye Podiatri eğitimi aldım ve podolog yani el-ayak sağlık uzmanı olarak profesyonel meslek hayatıma başladım. Bir süre Bursa’da çalışmalarıma devam ettikten sonra İstanbul’a yerleştim. Halen özel bir merkezde medikal el-ayak bakımları ve problemlerinin çözümüne yönelik çalışıyorum. Yurt içi ve yurt dışında mesleki seminer ve eğitim programlarına katılarak sektörümle ilgili yenilik ve gelişmeleri de düzenli olarak takip ediyorum.

 

Podiatri nedir? Podiatri el ve ayak bakımı konusunda hangi sorunlara çözüm sunuyor?

Medikal el ve ayak bakımı olan podiatri sağlığımızı yakından ilgilendiren, el ve ayaklarımızda oluşan problemlerin çözümü ile ilgilenir. Podiatrinin içinde yer alan el ve ayak bakımları sadece rutin bakımları değil özellikle yaş, hastalık ya da ayakkabı kullanımı ve mesleki kaynaklı problemlere çözümler getirir. En önemlisi tüm uygulama adımları steril ortamda ve en son teknoloji ile geliştirilen cihazlarla ve tabii ki bu uygulamaların eğitimini alan podologlar ile gerçekleştirilir.

 

Peki, Podiatri bakımlarını kimler yaptırabilir? Bu uygulama için belli bir yaş sınırı bulunuyor mu?

Podiatri bakımlarını ellerinde ve ayaklarında sorun yaşayan herkes yaptırabilir. Burada yaş sınırlaması yok. Artık günümüzde çocukların ayaklarında dahi maalesef sorunlar görülebiliyor. Sorunların küçük yaşlara kadar indiği, bilinen yöntemlerle yapılan el ve ayak bakımlarının yetersiz ve sonuçsuz kaldığı düşünüldüğünde doğru adresin podiatri olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuçta vücudun bütün yükünü taşıyan ayakların ve dış dünyayla öncelikli temasımızı sağlayan ellerimizin rutin ve problemlere yönelik bakımlarının steril ortamda ve eğitimli profesyoneller tarafından yapılması gerekir.

 

Podiatri sadece problemlere yönelik bir uygulama mıdır? Bu işlemi başka kimlere önerirsiniz?

Elbette hayır. Podiatri aynı zamanda makaslı işlemlerden kaçınan, hijyen endişesi olan ve medikal bakımları tercih eden herkese rutin bakımlar sunar. Zaten bilindiği gibi Amerika ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde makasla kesme işlemli el-ayak bakımları artık tercih edilmemekte. Etlerin cihazla temizlenmesi, tırnak törpüsü ve tırnağın şekillendirilmesi podiatri cihazları ile artık daha hijyenik ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

 

“PODİATRİ GENİŞ BİR UYGULAMA ALANINA SAHİPTİR”

Podiatrinin uygulama alanlarından bahseder misiniz?

Podiatri geniş bir uygulama alanına sahiptir. Mantarlı tırnak ve batık tırnak bakımı, tel takımı ile batığın giderilmesi, deforme tırnak bakımı, siğil, nasır bakımı ve giderilmesi, çatlak topuk ve kalınlaşmış tırnak bakımı, diyabet hastası ayak bakımı ve kemoterapi alan hastaların ayak bakımları podiatrinin çözüme kavuşturduğu problemlerdir. Ayrıca sporcu ayak bakımları da podiatrinin alanına girmektedir.

 

Bu alandaki çalışmalarınızı nasıl sürdürüyorsunuz?

öncelikle ücretsiz değerlendirme görüşmesi yapıyorum. Problemin öyküsünü, yaşını, kişinin sosyal ve mesleki yaşantısını birlikte değerlendirerek bir program oluşturuyorum. Bazı ayak problemlerinin çözümünde zamana ve sabra ihtiyaç duyuluyor. Böyle durumlarda danışanın bana yardımcı olması gerekiyor. Randevulara sadık kalınması, uygulama sonrasında önerilere uyulması çözüm sürecini doğrudan etkiliyor. Bu işbirliği çerçevesinde sonuç elbette memnuniyet verici oluyor.