Ben Oris’i Çok Seviyorum Ve Markamıza İnanıyorum

Ben Oris’i Çok Seviyorum Ve Markamıza İnanıyorum Ben Oris’i Çok Seviyorum Ve Markamıza İnanıyorum

Türkiye’deki saat tutkunlarıyla Claude Bernard markasını buluşturan Tempus Saatçilik A.Ş. kısa süre önce bünyesine eklediği dünyaca ünlü İsviçreli marka Oris ile saat severlere verdiği kaliteli hizmeti sürdürüyor. Temsilciliğini üstlendikleri 111 yıllık firmayla aralarında duygusal bir bağ kurduklarını dile getiren Tempus Saatçilik A.Ş. Genel Müdürü Cent Uğurdağ, Oris’in kendi fiyat segmentinde sadece mekanik saat üreten tek marka olduğunu belirtiyor. Oris’in saat sektöründeki duruşu, geçmişi, modellerinin kalitesi, çeşitliliği ve uygun fiyatlı olması dolayısıyla saat tutkunları tarafından çok büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Uğurdağ kısa süre önce firmalarına ekledikleri Oris’in özelliklerini ve saat severlere sundukları hizmetleri Klass’a anlattı.

Cent Bey, yıllardır saat sektöründe hizmet veren deneyimli bir kişi olarak son dönemde Tempus Saatçilik A.Ş. bünyesine 111 yıllık İsviçreli saat markası Oris’i kattınız. Oris’in marka değerinden kısaca bahseder misiniz?
Geçen yıl Tempus Saatçilik A.Ş.’yi kurduktan sonra bünyemize ilk olarak Claude Bernard’ı kattık. Kısa bir süre önce de dünyaca ünlü İsviçreli saat markası Oris’i marka karmamıza ekledik. Artık birçok markanın Türkiye’de temsilcisi bulunuyor. Bu nedenle temsilcisi olmayan bir marka bulmak neredeyse imkansız. 2015 yılının başında Oris yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler neticesinde markayı bünyemize katmaya karar verdik. Oris çok önemli ve sıra dışı bir marka. Pek çok İsviçreli saat markası 1800’lü yıllardan beri kullanıcısıyla buluştuğunu söyler. Ancak bu zaman zarfında çoğu firma 40-50 yılı aşkın bir süre kapalı kalmıştır. Halbuki 1904 yılında İsviçre’nin Hölstein kasabasında kurulan Oris, 111 yıl önce kurulan fabrikasında aralıksız üretimine devam ediyor. 70’lerin sonunda Quartz teknolojisinin bulunmasının ardından İsviçre’deki mekanik saatler rağbet görmemeye başladı. Oris, Quartz krizi patlak vermeden önce İsviçre’deki en büyük mekanik saat üreticisiydi. Uzakdoğu’dan gelen elektronik saatler yüzünden mekanik saat satışlarında düşüşün yaşandığı sırada Oris ailesi bu durumun geçici olduğunu ve mekanik saat üretmeye devam etmeleri gerektiğini dile getirmişler. Ardından da bu öngörüleri gerçekleşmiş. Bugün baktığımızda Oris kendi fiyat segmentinde sadece mekanik saat üreten tek marka. Bazı mekanik saat üreten firmaların kadın saatleri Quartz olabiliyorken Oris kurulduğu günden beri mekanik saat üretimini devam ettirmektedir. Bunların dışında Oris bir aile şirketi ve markanın başında 1978 yılından bu yana aynı kişi bulunuyor. Yıllar içerisinde farklı krizleri başarıyla atlatan firma dünyanın pek çok noktasında önemli yatırımlar gerçekleştiriyor. 

“TEMSİL ETTİĞİNİZ MARKAYI çOK SEVMENİZ 
VE ONA İNANMANIZ GEREKİYOR”
Dünya çapındaki çok sayıda saat markası arasından Oris’i tercih ettiniz. Peki, temsilciliğini yaptığınız markalarla nasıl bir bağ kuruyorsunuz? 

Yaklaşık 25 yıldır sektörün içerisindeyim ve temsilcisi olduğunuz markalarla aranızda duygusal bağ kurmadan bu işte başarılı olunamayacağını düşünüyorum. Temsil ettiğiniz markayı çok sevmeniz ve ona inanmanız gerekiyor. Ben de Oris’i çok seviyorum ve markamıza çok inanıyorum. Bundan beş yıl sonra Oris’i Türkiye’de büyük bir marka haline getirmek en büyük hayalim. 

Oris’i bu kadar benimsemenizde ne etkili oldu?
Markanın yönetimini gerçekleştiren insanların ve firmanın bünyesinde çalışanların bize karşı yaklaşımları Oris’i çok sevmemizde etkili oldu. Ayrıca markanın dünya çapındaki gerçekleştirdiği çalışmalar, çevreye saygılı yaklaşımı Oris’i bu kadar çok benimsememizi sağladı. Bugüne kadar dünyaca ünlü pek çok saat markasının temsilciliğini yaptım. Markalar zaman içerisinde büyüdükçe temsilcilerine nasıl hareket etmeleri konusunda baskı uyguluyor. Ancak Oris ailesiyle birlikte markayı geliştiriyor olmaktan dolayı çok mutluyuz. 

Yüz yılı aşkın bir süredir saat tutkunlarına hizmet veren Oris’in ürettiği modeller hem mekanizmasıyla hem de görüntüsüyle göz dolduruyor. Peki, marka böylesine farklı modelleri hangi teknolojiyle üretiyor?
İsviçre saat sektöründe birçok marka makinesini kendisi üretmiyor, dışarıdan satın alıyor. Bazı firmalar da makineyi kendi üretiyor. Oris ise satın aldığı makineye bazı özellikler ekleyerek kendi kalibresini oluşturuyor. örneğin geçen yıl 110. yılını kutlayan marka Calibre 110 adında bir model üretti ve bunu saat tutkunlarıyla buluşturdu. Bu yıl ise yeni modelini Calibre 111 adında piyasaya sundu. Yani son dönemde Oris özel makine üretim işine de girmiş durumda. 

“ORIS HER YIL SINIRLI SAYIDA MODELLERE İMZA ATIYOR”
Markanın kaç farklı koleksiyonu bulunuyor?

Oris’in kültür, dalış, havacılık ve motor sporları serisi olmak üzere dört farklı koleksiyonu bulunuyor. Her bir koleksiyonu tek tek incelediğimizde her birinin kendi içinde ayrı bir marka olduğunu söyleyebilirim. örneğin kültür serisinde başka bir markanın bütün koleksiyonunu kapsayacak şekilde çok farklı klasik saat modeli bulunuyor. Oris her yıl sınırlı sayıda modellere imza atıyor. örneğin 1965 yılında ürettikleri bir dalgıç saatini bugünkü teknolojiyle birleştirdiler ve Diver 65 adlı bu modeli yıl içerisinde saat severlerin beğenisine sundular. Diver 65 bu yılki Basel Fuarı’nda en çok konuşulan on modelden biri oldu. Ayrıca kültürle iç içe yaşayan Oris müzisyenler ve bilim adamları için de limitli saatler üretiyor. 

“TüRKİYE SAAT FORUMU üYELERİ ORİS’İN TüRKİYE’DE EN çOK SEVİLEN İLK 10 MARKA ARASINDA YER ALDIĞINI BELİRTTİLER”
Peki, Türkiye’deki saat meraklıları Oris’i neden tercih etmeliler?

Oris’in her bir modeline sonsuz güveniyorum. Markanın herhangi bir modeline dokunduğumda dikkatli bir şekilde incelememe gerek kalmadan kalitesini anlayabiliyorum. Oris saatleri kendi kategorisindeki benzer markalarla karşılaştırıldığında onlar kadar meşhur olmasa da kalitesi ve görüntüsü itibariyle rakiplerine göre daha uygun fiyatlarla beğeniye sunuluyor.  Oris saat sektöründeki duruşu, geçmişi, modellerinin kalitesi, çeşitliliği ve uygun fiyatlı olması dolayısıyla saat tutkunları tarafından çok büyük ilgi görüyor. “Gerçek insanlar için gerçek saatler” sloganıyla saat severlere hizmet veren Oris ürettiği modellere hiçbir zaman kullanılmayacak bir fonksiyon eklemiyor. Modellerine eklediği fonksiyonların mutlaka işe yarayacak bir özellikte olması gerekiyor. Markayı tercih edenlerle sürekli temas halindeyiz ve onların Oris’i gerçekten çok sevdiklerini biliyoruz. Türkiye Saat Forumu üyeleri Oris’in Türkiye’de en çok sevilen ilk 10 marka arasında yer aldığını belirttiler. Oris sempatisi çok yüksek olan bir marka. Şirket olarak insanların Oris’e duyduğu sempatiyle hem bayilerimizle hem de tüketicilerimizle keyifli bir şekilde bütünlük sağlamak istiyoruz. 

“HİçBİR ZAMAN çOK KAZANMAK ASIL AMACIMIZ OLMADI”
Peki, teknik servis konusunda müşterilerinize nasıl hizmet veriyorsunuz?

Şirket olarak müşterilerimize teknik servis konusunda hızlı bir şekilde cevap veriyoruz. Gerekli olan en ufak bir parçayı yurt dışından getirtiyoruz. Parçadan daha fazla nakliye ücreti versek de müşterilerimizin memnuniyeti için her şeyi yapıyoruz. Geçenlerde Ankara’dan bir müşterimizin saatini yaptırdık. Kargoya vermek yerine bir çalışanımızı Ankara’ya göndererek ürünü elden teslim ettik. Bu gibi hizmetler müşteri memnuniyetini sağlamak adına çok önemli. Hiçbir zaman çok kazanmak asıl amacımız olmadı. çünkü işimizi iyi yaptığımız zaman belli bir süre sonra iyi para kazanacağımızdan hiçbir şüphemiz yok. 

Tempus Saatçilik A.Ş. adına önümüzdeki dönemde gerçekleştirmek istediğiniz hedefler nelerdir?
Şu anda temsilciliğini üstlendiğimiz Claude Bernard ve Oris adeta çocuklarımız gibi. Bu markalarla aramızda duygusal bir bağ var. Bu markaları en güzel şekilde büyütmek istiyoruz. Ailecek görüştüğümüz Claude Bernard ve Oris markalarıyla güzel bir iş birliği içerisindeyiz. Son derece tecrübeli çalışanlarımızla güzel bir ailemiz var. Ekip olarak birbirimizi uzun yıllardır tanıyoruz. İşimizde hiçbir detayı atlamıyoruz. Uzman kadromuzla müşterilerimize kaliteli bir şekilde hizmet vermeye devam ederek bünyemizdeki markaların değerine değer katmak istiyoruz.