“Çocuklarımızı Daha İyi Bir Geleceğe Taşımak Adına Dil Eğitimine Çok Önem Veriyoruz”

“Çocuklarımızı Daha İyi Bir Geleceğe Taşımak Adına Dil Eğitimine Çok Önem Veriyoruz” “Çocuklarımızı Daha İyi Bir Geleceğe Taşımak Adına Dil Eğitimine Çok Önem Veriyoruz”

Başarılı yöneticileri ve uzman öğretmen kadrosuyla okul öncesi eğitimde fark yaratan Kare Anaokulu, kendine güveni olan, topluma yararlı ve donanımlı bireyler yetiştirmek adına ilk adımları başarıyla atıyor. Bu yıl beşinci yılını kutlayan Kare Anaokulu çocuklara bilgiyi eğlenceyle birlikte sunuyor. Başarılı eğitimci ve işkadını Aydan Gömügen tarafından kurulan Kare Anaokulu üç ayrı dilde eğitimi, salsa ve yoga dersleri gibi çocukların hayatını renklendiren eğitimleriyle de dikkat çekiyor. Mutlu öğrenci, mutlu öğretmen ve mutlu veli anlayışıyla dört dörtlük bir ortamda eğitimin ve mutluluğun karesini sunduklarını belirten Aydan Gömügen Kare Anaokulu’nun felsefesini ve eğitim programlarını Klass okurları için anlattı.

Aydan Hanım, kurucusu olduğunuz Kare Anaokulu bu sene 5. yılını kutluyor. Her sene kendini geliştiren ve değiştiren bir kurum olan Kare Anaokulu’nda 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde öğrenciler ve veliler için neler sunuyorsunuz?
Erken çocukluk yılları gelecekteki akademik başarının temellerinin atıldığı dönemdir. Okul öncesi dönemde sayılar, harfler, renkler gibi temel bilgileri öğretmek önemli olmakla birlikte; çocuğun bilgiyi öğrenebilmesi için gerekli becerileri kazandırmak daha da önemlidir. Bu becerileri kazandırmak yerine bilgiyi öğreteyim diye çocuğu sıkmanın, çocukluğunu doya doya yaşamasına engel olmanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu doğrultuda çocuklarımızı eğlendirerek, mutlu ederek bu becerileri kazanabilecekleri bir eğitim programı hazırladık. Her gelişim alanının yaş grubuna göre kendi hedefleri ve hedef davranışları olduğunu da göz ardı etmeden çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Her zaman çocuklara yönelik çalışmalar yapan Kare Anaokulu olarak onları daha iyi bir geleceğe taşımak adına dil eğitimine çok önem veriyoruz. İngilizce, Fransızca ve Almanca dersleriyle miniklerin yabancı dille tanışmalarını sağlıyoruz. Bunun yanı sıra bilgisayar derslerimizi revize ettik. Kare Anaokulu’nda daha önce bir ilki gerçekleştirerek çocuklara yönelik salsa dersleri vermiştik. Salsa derslerinin ardından bugüne kadar hiçbir anaokulunda olmayan bir uygulamayı hayata geçirerek çocuk yogasını programımıza ekledik. Ayrıca müzik derslerinde miniklere notaları öğretiyoruz. Drama dersleriyle de çocukların tiyatral yönlerini geliştiriyoruz. Ayda bir gerçekleştirdiğimiz tiyatro etkinliği ile de öğrencilerimiz tiyatro oyunlarını izleme fırsatını elde ediyorlar. Ayrıca zaman zaman da okul dışı geziler düzenliyoruz.

“çOCUKLAR YOGA İLE KAFALARINI BOŞALTIYORLAR 
VE BU SAYEDE DAHA çABUK öĞRENİYORLAR”

Türkiye’deki anaokullarında çocuklara yönelik yoga eğitimi Kare Anaokulu aracılığıyla gerçekleşiyor. Peki, bu fikir nasıl ortaya çıktı? 
çocuklar da her insan gibi gün içerisinde gerilebiliyorlar. Miniklerin rahatlamaları açısından bu konuyu salsa eğitmenimize danıştık. Kendisi yogayı bildiği için programımıza yoga dersleri eklemeyi teklif etti. Yoga derslerine katılan çocuklarımız çok memnun kaldılar, derslerden rahatlamış bir şekilde çıkıyorlar. Bu durumdan biz de o kadar mutlu olduk ki ileride velilerimize de yoga dersleri vermeyi düşünüyoruz. 

Peki, yoga eğitimi çocuklara neler katıyor? Yoganın çocukların gelişimindeki etkisi nedir?
Günümüzde stresli bir hayat süren insanlar için “mutluluk” kavramı anlamını yitirdiği için en azından çocuklarımıza küçük yaşlarda mutluluğu öğretiyoruz. Okulumuzun ambleminde yer alan “Mutluluğun Karesi” ibaresini baz alarak programımıza çocukların mutlu olacakları dersleri ekliyoruz. Bunun en güzel örneği de programımıza eklediğimiz yoga dersleri. çocuklar yoga ile kafalarını boşaltıyorlar ve bu sayede daha çabuk öğreniyorlar. Ayrıca daha mutlu oluyorlar. Yoga eğitimi alan çocuklar daha mutlu, rahatlamış bir şekilde derslerine daha iyi konsantre olabiliyorlar. Bu sayede kendilerine öğretilenleri daha iyi anlayan bir nesil yetiştiriyoruz. Tabii bütün bunları Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olarak yapıyoruz. 

 “Mutluluğun Karesi” tanımı içerisinde neleri barındırıyor?
Okulumuza ismini veren “kare” eşitlik demektir. Her bir kenar çocuk için önemli olan bilişsel, duyuşsal, zihinsel ve fiziksel gelişim dönemlerini simgeler. Köşegenlerin kesiştiği nokta karenin ağırlık merkezidir. Bizim ağırlık merkezimiz ise çocuklarımızın mutluluğudur. “Mutluluğun Karesi” içerisinde mutluluk, güven, sevgi ve saygıyı barındırıyor. çocukların mutlu ve kendilerine güvenen bireyler olmasına yönelik verdiğimiz eğitimlerle geleceğimizin yapı taşlarının ailelerine, öğretmenlerine, topluma sevgi ve saygı duymalarını sağlıyoruz. Kare Anaokulu’nda asla pasif, kendine güveni olmayan çocuklar yetiştirmiyoruz. özgürce düşünen ve düşüncelerini dile getirebilen çocuklar yetiştiriyoruz. 

“çOCUKLARIMIZIN FİZİKSEL, RUHSAL VE 
ZİHİNSEL GELİŞİMLERİNE KATKI SAĞLIYORUZ”

Kare Anaokulu’nda eğitim alan bir çocuk ilkokula başlayana kadar hayatla ilgili çok şeyi öğreniyor diyebiliriz değil mi?

Yabancı dil, salsa, müzik, yoga, tiyatro gibi derslerle çocuklarımızın fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlıyoruz. çocuklarımızı el becerilerini ve kişisel gelişimlerini zenginleştirecek şekilde eğiterek daha yetkin bireyler olmalarına yardımcı oluyoruz. Okuma-yazma becerilerini geliştiren çocuklar bu sayede ilkokula hazır bir şekilde başlıyorlar. 

Kare Anaokulu’nda verilen eğitimden kaç yaş aralığındaki çocuklar yararlanabiliyor?
Eğitim-öğretim alanında farklılık yaratma vizyonuyla hareket eden Kare Anaokulu’nda 2-6 yaş arasındaki çocuklara eğitim veriyoruz. özgün öğretim programlarını bilimsel yöntemlerle tüm öğrencilerimize eşit şartlarda kullandırarak kendine ve topluma yararlı, başarılı, yaşama duyarlı, mutlu bireyler yetiştiriyoruz. 

Tüm öğrencilerine eşit şartlarda eğitim fırsatı sunan Kare Anaokulu olarak özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri de bünyenize katmayı düşünüyor musunuz?
Kızım Yılsenin üniversitede çocuk Gelişimi bölümünde okuyor. Yılsenin’in anaokullarındaki normal çocuklarla Down Sendromlu veya Otistik çocukları bir araya getirerek kaynaştırma gibi bir düşüncesi var. çoğu anaokulunda gerçekleştirilmeyen bu uygulamayı hayata geçirmek biraz cesaret istiyor. çünkü veliler çocuklarının Down Sendromlu veya Otistik çocuklarla bir arada eğitim almasını istemeyebiliyor. Bu durumda onlar için ayrı bir sınıf açılabilir; ancak bu çocukları dışlamamak gerekir. Bu konu üzerinde eğitim alan kızımın okulunu bitirmesinin ardından gerekli altyapıyı oluşturduğumuz takdirde bu düşüncemizi hayata geçirmek istiyoruz. Bu planımızı gerçekleştirdiğimizde de oluşturduğumuz birimin başına Yılsenin’i getirmeyi düşünüyoruz. 

“BAŞARIMIZIN KAYNAĞI çOCUKLARI çOK 
SEVMEMİZ VE İYİ BİR KADROYLA çALIŞMAMIZDIR”

Kare Anaokulu son iki yıldır “en başarılı” anaokulu seçilerek başarılarını taçlandırıyor. Bu başarınızda başrol oynayan etkenler nelerdir?

Elde ettiğimiz bu başarının kaynağı çocukları çok sevmemiz ve iyi bir kadroyla çalışmamızdır. Okul müdürümüz Selma çavuşoğlu altyapısı kuvvetli ve başarılı bir yöneticidir. Daha önce Doğuş Okulları’nda ilkokul müdürlüğü yapan Selma Hanım’ın başarımızda büyük katkısı var. Selma Hanım hem çocuklarımıza hem velilerimize hem de öğretmenlerimize sevgiyle yaklaşıyor. Birbirine çok destek veren iyi bir ekiple çalışıyoruz. Büyük bir özveriyle çalışan öğretmenlerimiz okulumuzdan o kadar memnunlar ki tatillerde bile buradan ayrılmak istemiyorlar. Okulumuzda öğrencilerimiz başta olmak üzere mutfakta çalışan personelimizden öğretmenlerimize, güvenlik elemanlarımızdan idarecilerimize kadar herkes çok mutlu. Yakaladığımız bu güzel enerji de başarımıza yansıyor. Bu olumlu atmosferde eğitim veren Kare Anaokulu olarak iyi bir kurum olmayı başardığımız için mutluyuz. Velilerimizden bu konu hakkında çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Eğitim geleceğe yapılan bir yatırımdır. önemli olan günü ya da seneyi kurtarmak değildir. Bu açıdan her zaman daha iyiyi amaçlayan Kare Anaokulu olarak bu başarımızı 2015-2016 eğitim-öğretim yılında da sürdürmek için elimizden geleni yapacağız. 

çocuklarının eğitim-öğretimi için Kare Anaokulu’nu tercih eden velilerden ne gibi geri dönüşler alıyorsunuz? 
Okulumuzda en önem verdiğimiz konu mutluluktur. öğretmen mutlu olduğunda bu öğrenciye de yansıyor. öğretmen ve öğrencinin mutluluğu veliyi de memnun ediyor. öğrenci, öğretmen ve velinin birbirini etkilediği sistem en güzel şekilde işliyor.