Dr. Sepide Khani:“Akıllı Dolgu, Cildin Kolajen Üretimini Harekete Geçirir”

Dr. Sepide Khani:“Akıllı Dolgu, Cildin Kolajen Üretimini Harekete Geçirir” Dr. Sepide Khani:“Akıllı Dolgu, Cildin Kolajen Üretimini Harekete Geçirir”

Aile Hastanesi Doktorlarından Dermatoloji Uzmanı. Dr. Sepide Khani, Akıllı Dolgu İşlemlerine Dair Merak Edilenleri Klass’a Anlattı .  

Aile Hastanesi doktorlarından Dermatoloji Uzmanı Dr. Sepide Khani, klinik estetik ve lazer dermatoloji alanında verdiği hizmetlerle hastaları tarafından tercih edilen ve sevilen bir isim. Son yıllarda revaçta olan akıllı dolgu işlemlerinin ciltte kaldırma etkisi uyandırması, dolgunluk vererek yaşlılık izlerinin azaltılması ve kolajen düzeyinin artırılması ile diğer dolgu işlemlerinden ayrıldığının altını çizen Khani, akıllı dolguların hyalüronik asitten üretilen bir madde olmadığını, cildin kolajen üretimini artırarak ilerleyen süreçte cildin canlı ve sağlıklı görünmesini sağladığını ifade ediyor. Hyalüronik asit dolgularının maksimum 1-1,5 sene dayanırken, akıllı dolguların 2-3 seneye kadar dayandığını ve uygulandıktan maksimum 3 ay sonra etkisini göstermeye başladığını dile getiren başarılı Uzm. Dr. Sepide Khani ile akıllı dolgunun ne olduğunu, nasıl ve kimlere uygulandığını Klass okurları için konuştuk.

epide Hanım, öncelikle okuyucularımız için sizi tanıyarak Aile Hastanesi’nde hangi işlemleri yaptığınızı öğrenebilir miyiz?
Tahran Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. 12 senedir Dermatoloji alanında hizmet vermekteyim. Türkiye’ye geldikten sonra Cerrahpaşa ve Sivas Cumhuriyet Hastanesi’nde uzmanlık ve genel pratisyenlik denkliklerimi tamamladım. Şimdi Aile Hastanesi’nde ailenin bir parçası olarak dermatoloji ve klinik estetik alanında mesleğimi devam ettirmekteyim. Burada Medikal Dermatoloji yani cilt hastalıkları alanına girebilecek her şey benim mesleki ve ilgi alanımdır. Bunun yanında estetik ve lazer, yani cildin güzelliği ve estetiği ile ilgili bütün işlemlerin hepsini yapıyoruz. Medikal ve estetiği paralel şekilde devam ettiriyoruz.

‘SONBAHAR MEVSİMİ TÜM YÜZ GENÇLEŞTİRME, LEKE GİDERİCİ İŞLEMLER İÇİN DOĞRU BİR MEVSİM OLDUĞU İÇİN GÜZEL BİR DÖNEM’
Sonbahar döneminin yaklaşmasıyla beraber bu dönemde insanların medikal estetik ve lazer anlamında yüzlerini ve vücutlarını korumak için siz neler tavsiye ediyorsunuz?
Sonbahar mevsimi tüm yüz gençleştirme, leke giderici işlemler için doğru bir mevsim olduğu için güzel bir dönem. Tatil dönüşü olduğu için cildin nemini kaybettiği için bizim işlemlere başlamamız için en doğru zaman. Hastalarımız zaten bu dönemlerde bizi daha çok tercih ediyor. Biz bu dönemde ne yapıyoruz? Güzel bir leke tedavi işleminden başlayıp nemlendirici enjeksiyonlarımızı yapıyoruz. Cilt leke tedavilerinde mucizevi kremlerin yanı sıra enjeksiyon lazerler ve gençlik aşıları, cilde parlaklık veren mezojel karışımlar için gayet uygun bir dönem.

‘AKILLI DOLGULAR 2-3 SENEYE KADAR DAYANIYOR, CİLDİN KENDİNİ ONARMASINI VE İYİLEŞTİRMESİNİ SAĞLAMAKTADIR
Akıllı dolguların son zamanlarda çok revaçta olduğunu görüyoruz. Akıllı dolgu nedir, nasıl yapılır ve kimlere yapılır?
Dolgular cilt altına enjeksiyon yöntemiyle uygulanan ve vücutta hacim kaybı olan alanlara, daha dolgun olmasını istediğimiz noktalara ya da anatomik bozuklukları düzeltme amaçlı bazı bölgelere uygulanan bir işlemdir. Ana maddesi hyaluronik asittir. Son yıllarda teknolojinin gelişimiyle birlikte öyle maddeler geliştirildi ki doldurmaya ilaveten cildimizde yaşayan hücrelerin kolajen salgısının artışı sağlanıyor. Buna akıllı dolgu diyoruz. Akıllı dolgu; diğer dolgu maddelerinden farklı olarak cildin kolajen üretimini harekete geçiren ve uzun süre kalıcı etkiye sahip dermal bir tedavi yöntemidir. Kırışıklıkların azaltılması, ciltteki kaybedilen hacmin kazanılması gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Uygulanan dolgu maddesini cilt yavaş yavaş emerek cildin kendini onarmasını ve iyileştirmesini sağlamaktadır. Cilt böylece daha kaliteli, daha gergin, daha ‘fresh’ görünüyor ve kendi vücudumuzun ürettiği kolajen artışı sağlanıyor. O yüzden artık hyaluronik asit dolgularını sadece belli bölgelere gözaltı ve dudak için saklıyoruz. Oradaki dokular çok ince ve narin olduğu için çok fazla kolajen artışına ihtiyacımız yok. Hyaluronik asit dolguları maksimum 1-1,5 sene dayanırken, akıllı dolgular 2-3 seneye kadar dayanıyor.
‘AKILLI DOLGULARIN ETKİSİNİ MAKSİMUM 3 AYDAN SONRA GÖRMEYE BAŞLIYORUZ’
Akıllı dolgu vücudun nerelerine yaptırılır ve yapıldıktan sonra etkisini ne zaman gösteriyor?
Tüm yüz bölgesine, bazen boyun, dekolte ve ellere yaptırılabilir. Vücudun bir kolajen artışı yaşayabilmesi için bir iki aylık bir zaman gerekiyor. Akıllı dolguların etkisini maksimum 3 aydan sonra görmeye başlıyoruz. Çünkü 3 aydan sonra kolajen artışı uç noktasına ulaşmıştır. Güzellik ve gençleştirme işlemlerinde holistik bir bakış açısı olması gerektiğini düşünüyorum. Hastayı bütün olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Belli bir bölgeye işlem yapıp, boyun ve eli unutunca o bölgelerde artık belli bir yaştan sonra geri bir dönüş, toparlanma sağlayamıyoruz. Bütünsel bir bakış açısıyla boyun ve elleri unutmamamız gerekir. Akıllı dolgular bizim bu aşamada yardımımıza koşuyor. Güneş kremi kullanımında da aynı hatalar yapılıyor. Sadece yüze uygulanıyor. Oysaki boyun çok ince bir bölge. Güneş kremleri de yüz dışında boyun ve ellerde de düzenli olarak kullanılmalı. Yüz genç bir görünüme sahipken boyun kendini ele