Yurt Dışına Yönelmek İstiyorum

Yurt Dışına Yönelmek İstiyorum Yurt Dışına Yönelmek İstiyorum

Yaşam Koçu Nebibe İmamoğlu, koç olma yolculuğunu ve gelecek hedeflerini Klass’a anlattı.  

Yaşam Koçu Nebibe İmamoğlu, katıldığı bir seminerde Bülent Gardiyanoğlu’nun tavsiye ve önerileri üzerine Rana Kaplan Akademi’de ICF bünyesinde eğitim alarak profesyonel anlamda koç olma yolculuğuna başladı. Yapmak istediği çok fazla şeyin olduğunu ifade eden Nebibe İmamoğlu, yurt dışına yönelerek eğitim süresine devam edip kişisel gelişimine daha fazla katkıda bulunmak istediğini ve Rana Kaplan’ı idol olarak gördüğünü belirterek ICF bünyesinde çalışmak istediğini vurguladı. Her zaman gelişim odaklı olduğunu ve bu yolculuğun zor bir süreç olduğunu, bu nedenle sürekli bir çalışma içinde olduğunu dile getiren Yaşam Koçu Nebibe İmamoğlu ile koç olma sürecindeki yolculuğunu ve planlamalarını Klass okurları için konuştuk.Nebibe Hanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1981 Bulgaristan doğumluyum. Türkiye’ye zorunlu göç nedeniyle geldik. Eğitim hayatımı burada sürdürdüm. Sonrasında koçluk eğitimlerine başlayarak bu yolculuğa çıktım. Bir oğlum var.

Koçluk yolculuğuna nasıl başladınız?
Kişisel gelişim alanında satış pazarlamadaydım. Bir süredir kişisel eğitim alıyordum. 2012 yılında bir seminer ile Bülent Gardiyanoğlu sayesinde başladım. Kendisinden bu işi profesyonel anlamda yapmam gerektiği ile ilgili yorumlar ve tavsiyeler almıştım. Kendisinin yönlendirmesiyle Rana Kaplan Akademi’de ICF bünyesinde eğitim aldım. Girdiğim sınavları da tamamlayarak bu eğitimi aldım. Yolculuğum böyle başladı.

Gelecekteki planlarınız nelerdir?
Koçluk gelişim bazlı bir süreç olduğu için kendimi geliştirmek istiyorum. Yurt dışına yönelmek istiyorum. ICF’in bünyesinde çalışmak gibi bir isteğim var. Türkiye’de tam olarak istediğim noktada değilim. Yapmak istediğim çok şey var. Sosyal sorumluluk projelerinde de yer almak istiyorum. Yurt dışında kendimi geliştirmek istiyorum.

İdol olarak gördüğünüz biri var mı?
Rana Kaplan örnek aldığım ve idol olarak gördüğüm bir isim. Azmi, hırsı ve başarısını takdir ediyorum. Zaten kendisini görüp tanıdıktan sonra bu yola başladım.

Hiç yorulup bu işi ben yapamam dediğiniz oldu mu?
Yorulduğum bir dönem olmadı ama ne yapacağımı şaşırdığım zamanlar oldu. Pes etme düşüncesi hiç olmadı. Ara verdiğim anlar oldu. Çünkü zorlu bir süreç. Sektörde olan ve eğitim almış çok fazla kişi var. Kendinizi geliştirmeniz ve farklılıklarınızı göstermeniz lazım. Verdiğim bu kısa molalarda gelişim odaklı oldum her zaman.

Bundan sonra ne gibi hedefleriniz var?
Gelişim odaklı biri olduğum için yurt dışı planlamamı eğitim sürecime daha iyi bir katkı sağlaması amacıyla düşünüyorum. Yine belirttiğim üzere sosyal sorumluluk projelerinde aktif bir şekilde yer almak istiyorum. Bu çok ihtiyaç duyulası durumları beraberinde getirecektir. Bu konulara destek vermek istiyorum. Bu alan sürekli gelişim istiyor, bu nedenle eğitim sürecinin sonu yok.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Şunu belirtmek istiyorum. Hayallerinizden vazgeçmeyin. Yapamazsın tarzı tüm negatif söylem ve ifadelere rağmen asla vazgeçmeyin. Umudunuzu yitirmeyin ve yapmak istediğinizi yapın. Bana çok kişi başlarda negatif yorumlarla geldi ama şimdi geldiğim noktayı görünce şaşırıyorlar. Pes etmeyin ve hedeflerinize odaklanın.
 

Nebibe İmamoğlu