Yıldız Gibi Parlamaya Hazır Olun

Yıldız Gibi Parlamaya Hazır Olun Yıldız Gibi Parlamaya Hazır Olun

İstanbul Cerrahi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ekin Meşe Say, StarWalker MaQX cihazının özelliklerini ve sağladığı avantajları Klass’a anlattı.  

Dermatolojide estetik ve kozmetik olarak pek çok alanda kullanılan son teknoloji cihazı StarWalker MaQX, FDA tarafından onaylı olup 4 farklı dalga boyutuna da sahip olarak birçok farklı tedavi çeşidinde kullanılıyor. Derin lekeler, melasma tedavisi, çillerin yok edilmesi, kırmızı yüz (rozasea) hastalığı, akne/akne skarlarının tedavisi, kalıcı makyaj ile dövme silme uygulamasında kullanılan StarWalker MaQX’ın daha pek çok kullanıldığı alanlarda mevcut. İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde StarWalker MaQX cihazını kullanarak hastalarını tedavi eden Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ekin Meşe Say ile StarWalker MaQX’ın özelliklerini ve tedavide kullanım alanlarını Klass okurları için konuştuk.

İstanbul Cerrahi Hastanesi olarak tedavilerinizde daima yeni teknolojileri kullanıyorsunuz. Bu teknolojilerden biri olan StarWalker MaQX’in özelliklerinden bahsedebilir misiniz?
İstanbul Cerrahi Hastanesi olarak hastalarımızın tedavisinde son teknolojileri uygulamayı seviyoruz. Tabi ki önemli olan güvenilir ve etkili olmasıdır. Ödüllü olan StarWalker MaQX hem son teknolojiye sahip, hem de birçok farklı tedavi çeşidini içinde barındırıyor. FDA tarafından onaylı olup 4 farklı dalga boyutuna sahip kombine bir cihaz diyebiliriz. Aslında iki farklı cihazın birleştirilmiş hali dersek yanlış olmaz. Böylelikle dermatolojide estetik ve kozmetik olarak pek çok alanda bize yardımcı olabiliyor. Klasik Q anahtarlı lazer sistemlerinden farkı ise kısa sürede yüksek atım enerjisine sahip olması. Bu da demek oluyor ki saniyenin trilyonda biri gibi bir hızla yüksek enerjiyi hedef dokuya gönderebiliyor.

Peki neden bu cihazı tercih ettiniz?
Öncelikle StarWalker’da tek atışla yüksek enerji gönderimi sağlanıyor. Homojen ışın profiline sahip olması büyük bir avantaj yaratarak derinin üst tabakasında hasar oluşturmadan kanama riskini minimuma indirerek güvenli ve etkili şekilde hedef dokuya ulaşıyor.

StarWalker MaQX, sizlere ne tür avantajlar sağlıyor?
Cihazın ışınlarının homojen olması dışında doğrusal yönde ilerlemesi önemli noktalardan bir diğeri. Kullanım alanlarından biri olan leke tedavisinde, lekeyi azaltalım derken elimizde iyi bir cihaz olmazsa artırmak da olası olabiliyor. Çünkü doğrusal yönde ve etraf dokunun ısınmamasına dikkat ederek ışın vermemiz gerekiyor. Diğerlerinden farklı olarak lekeyi üreten hücrelere zarar vermeden ND YAG başlığı sayesinde derine nüfuz ediyor ve tamamen lekeleri parçalıyor. Savunma hücrelerimiz tarafından da kolayca temizlenerek vücuttan uzaklaştırılabiliyor. Her mevsim yapılabiliyor olması ve tüm cilt tiplerinde tercih edebilmemiz diğer avantajları arasında yer almaktadır.

Dövme silme konusunda da başarılı olduğunu söyleyebilir miyiz?
Dövme silmede de (renkli dövmeler dahil) açık arayla aslında diğerlerinden üstün bir teknoloji. Diğer lazer sistemleri 15 seans gibi uzun bir süre gerektirirken bu cihazla 6 seans kadar kısa zamanda dövme silebiliyoruz. Leke tedavisinde de aynısı geçerli diyebiliriz. Seans sayılarının az olması bu cihazın üstün taraflarından biri.

StarWalker’ın estetik dermatolojide kullanım alanları nelerdir?
Sadece yüzeysel lekelerde değil derin lekelerde de etkili olduğunu biliyoruz. Gebelik sonrası ya da doğum kontrol hapı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan melasma tedavisinde de bizi güzel bir sonuca ulaştırıyor. Bunun dışında doğum ya da yaşlılık lekesi, çillerin yok edilmesi, kırmızı yüz (rozasea) hastalığı, akne/akne skarlarının tedavisinde bize fayda sağlıyor. Kalıcı makyaj uygulamalarının silinmesinde de (kaş dövmesi gibi) başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Ayrıca epilasyona cevap vermeyen, özellikle yüz bölgesindeki ince tüylenmelerde de ağrı ya da acı hissetmeden tüylerin sarartılmasına yardımcı oluyor. Düzenli aralıklar ile uygulandığında tüylerde belirgin bir azalma görebiliyoruz. Hastalarımızda işlem sonrası kabuklanma veya soyulma da olmuyor.

Karbon peeling işleminden de bahsedebilir misiniz?
Lazerle karbon peeling son dönemlerde çok kullanılmakta ve özellikle yağlı ciltlere sahip bireylerde tercih edilmektedir. Burada yaptığımız kontrollü bir cilt soyma işlemi diyebiliriz. Özellikle siyah noktaların azaltılmasında, genişlemiş gözeneklerin küçültülmesinde fayda sağlıyor. Ayrıca kolajen ve elastin sentezini de arttığı için cildimizde sıkılaşma ve toparlanmanın olduğunu gözlemlemekteyiz. Karbon peelingi ergenlik döneminden itibaren akne lekelerinde kullanabiliyoruz. Klasik fraksiyonel ya da ablatif lazer sistemlerinden farklı olarak bizlere konforlu bir işlem sunmasının yanı sıra deride ciddi bir kabuklanma, soyulma veya cilt altında kanamaya sebep olmuyor. İşlem sonrasında ise nemlendirici ve güneş koruyucu kullanımına dikkat ederek hastalarımız sosyal yaşamlarına devam edebiliyorlar.

İnstagram: istanbulcerrahi

Ekin Meşe Say