Yaz Aylarında Cildiniz Dışarıdan Alınacak Kolajen Takviyesine Daha Fazla İhtiyaç Duyar

Yaz Aylarında Cildiniz Dışarıdan Alınacak Kolajen Takviyesine Daha Fazla İhtiyaç Duyar Yaz Aylarında Cildiniz Dışarıdan Alınacak Kolajen Takviyesine Daha Fazla İhtiyaç Duyar

Adı sıklıkla cilt sağlığı ile anılan kolajen, aslında tüm vücudumuz için olmazsa olmaz yapısal bir protein. Vücudun yapı iskelesinin hammaddesi kolajenin temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumak. Cilt dışında kemik, eklem, tendon ve kaslarda da bol miktarda kolajen bulunur. Ancak ilerleyen yaş, sigara kullanımı, immün sistem hastalıkları, aşırı stres, hava kirliliği, güneş ışınları ve hareketsizlik gibi başlıca nedenler cilde esneklik ve canlılık veren kolajenin azalmasına neden olur. Bu durumda ciltte sarkmalar, kırışıklıklar matlaşma ve kuruluk görülebilir. Son dönemlerde cilde kaybettiği kolajeni kazandırmak için takviye olarak dışarıdan kolajen alımı öneriliyor. Ancak bu ürünlerin mutlaka uzman kontrolünde, bilinçli bir şekilde kullanılması önem taşıyor. Eczacılık dünyasının yeni nesil ama aslında özüne dönüş yaklaşımında olan eczacıları Elit ve Elit + Eczanelerinin Kurucuları Uzm. Ecz. Mustafa Ömer Sarışın ve Ecz. Ruşa Bulut Sarışın, kolajenin cilt sağlığına etkilerini, takviye ilaçlar konusunda eczacılara düşen görevleri Klass okurları için anlattı.   

Bize yeni nesil eczacılar olarak hizmet yelpazenizden, kaliteli hizmet anlayışınızdan ve eczanelerinizden bahseder misiniz?
MUSTAFA ÖMER SARIŞIN: Eczacılık dünyanın en eski kadim mesleklerinden biri, yüzyıllardır şifa dağıtan eczacılar son yıllarda teknolojilerin gelişmesiyle danışanlarının sorunlarını dinleme ve çözüm üretme noktasında eskiye nazaran biraz tezgâh arkasında kaldılar. Biz yeni nesil ama aslında özüne dönüş yaklaşımında olan eczacılar bu anlayışın dışına çıkarak hizmet vermeye çalışıyoruz. Eczanede eğitimli ve kalifiye bir ekip işletme kalitesi açısından son derece önemli yardımcı eczacılarımız, dermokozmetik uzmanlarımız, vitamin-besin destek uzmanlarımız, anne bebek uzmanlarımız, güzellik uzmanlarımız bulunan 25 kişilik bir ekip ile dükkân içinde dükkân mantığıyla farklı sağlık kategorileri oluşturarak her sabah yepyeni eğitimlerle güne başlayarak danışanlarımızı birebir çözümler üretiyoruz. Takip ettiğimiz ilaç, OTC, besin destek, anne bebek, diyetisyen, spor eczacılığı, cilt bakımı, anti-aging, sağlıklı yaşam danışmanlığı verdiğimiz her hastayı bütüncül ele alıyoruz. Eşimle benim eczacıları olduğumuz Bağdat Caddesi Çiftehavuzlar ve Şaşkınbakkal lokasyonunda bulunan Elit ve Elit + isimli eczanelerimiz var.

Yeni nesil eczacılıktan bahsettiniz. Dükkân içinde dükkân mantığında bütüncül sağlık hizmeti sunarken nasıl taleplerle karşılaşıyorsunuz? Hastalarınızın istek ve talepleri ne yönde?
M.Ö. S: Eczanelerimize danışanlarımız artık ilaç almaktan ziyade bağışıklık sistemini nasıl güçlü tutabileceğini, genç kalmanın sırlarını merak ederek gelmekte. Tabi ki pandemiyle savaştığımız bu dönemde bağışıklık bir numaralı gündem olmakta. Buradaki en önemli husus ise danışanı iyi dinleyip kişiye özel yaklaşımdan geçiyor. Problemlerini analiz etmek, doğru çözümler sunabilmek ve danışanı bir sonraki gördüğümüzde tavsiye ettiğimiz yaklaşımın nasıl geri dönüşleri olduğunu öğrenmek; işte biz mesleğimizin şifa dağıtan yönünü bu şekilde danışanlarımızla birebir ilgilenerek vermeye özen gösteriyoruz. Bütüncül yaklaşımlarla danışanlarımızın hem bağışıklık sistemini güçlü tutma hem de zihinlerini ve bedenlerini daha genç tutabilme yönünde tüm bilgi ve birikimlerimizi onlarla paylaşıyoruz

Bağışıklık sistemi ve genç kalma isteği dediniz. Bunu için size danışan hastalara son dönemde en çok ne kullanmalarını öneriyorsunuz?
RUŞA BULUT SARIŞIN: Son dönem en yeni teknolojili ürünleri danışanlarımızla buluşturmak ve anlatmak temel ülkümüz. Bunların başında da çok kısa zamanda etkisini gördüğümüz “vücudun çimentosu” olarak nitelendirdiğimiz kolajen geliyor. Kolajenler farklı tipler barındırmakta. Günümüzde eczanelerimizde tip 1,2,3 bulunmakta.

“SİGARA VE BAZI İMMÜN HASTALIKLAR KOLAJEN ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLER”
Peki biz neden belli bir yaştan itibaren kolajen takviyesine ihtiyaç duyuyoruz?
R. B. S: Kolajen yapımını engelleyen bazı etmenler, şeker ve ultraviyole radyasyon, kolajenin vücutta kendini onarma yeteneğini azaltabilir. Sigara ve bazı immün hastalıklar kolajen üretimini olumsuz etkiler. Bu durum yara iyileşmesini geciktirmek gibi sorunlara ve yaşlanma belirtilerinin oluşmasına neden olabilir. Yaz aylarında maruz kalınan yoğun güneş ışınları sonucunda, kolajen üretimi olumsuz etkilenebiliyor. Bu yüzden özellikle bu dönemlerde cildiniz dışarıdan alınacak kolajen takviyesine daha fazla ihtiyaç duyar. Buradaki en önemli nokta ise cildinizin, yaşınızın ve beklentilerinizin doğru karşılanması için bir sağlık profesyonelinden doğru bilgilenmek. Son dönem en çok karşılaştığımız haberlerden biri ise internetten alınan gıda takviyelerinin doğurduğu hayati tehlikesi bulunan olumsuz sonuçlar. Biz eczacılar ve eczane personeli danışanlarımızın en yakın sağlık danışmanı olmaktan mutluluk duyuyoruz.


 

Mustafa Ömer Sarışın, Ruşa Bulut Sarışın