Yapılan Makyaj Hatalarının Temeli Yanlış Malzeme Seçimine Dayanıyor

Yapılan Makyaj Hatalarının Temeli Yanlış Malzeme Seçimine Dayanıyor Yapılan Makyaj Hatalarının Temeli Yanlış Malzeme Seçimine Dayanıyor

Ünlü Makyaj Sanatçısı Tülin Köksoy, makyaj sanatçısı olmaya nasıl karar verdiğini ve 2022 makyaj trendlerini Klass’anlattı.  

Lise  yıllarında makyaja ilgisi başlayan, farklı sektörde çalışmasına rağmen makyajdan kopmadan sürekli kendisini geliştirerek başarılı bir makyaj sanatçısı olan Tülin Köksoy, uluslararası bir akademide eğitim alarak alanında başarılı bir şekilde işini icra etmeye devam ediyor. Eğitim almanın alanında uzmanlaşmak açısından çok önemli olduğunu düşünen Tülin Köksoy ile makyaj sanatçısı olmaya nasıl karar verdiğini, en sık yapılan makyaj hatalarını ve 2022’de makyaj trendlerinin neler olacağını Lazzoni Hotel’in muhteşem ambiyansında  Klass okurları için konuştuk.


Tülin hanım, öncelikle makyaj sanatçısı olmaya nasıl karar verdiğinizi öğrenebilir miyiz?
Makyaja olan ilgim ve merakım her genç kız gibi ergenlik dönemime dayanıyor. İş hayatına her ne kadar farklı bir sektörde başlamış olsam da makyajdan hiç kopmadım ve kendimi geliştirdim. Sonrasında radikal bir karar alarak, sektörde isim yapmış uluslararası bir akademide gerekli eğitimlerimi tamamladım. Doğru yerde, doğru zamanda, doğru insanlarla karşılaşmak benim yolumu açtı.

Sizce makyaj sanatçısı olmak için eğitim almak gerekli mi?
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki istek çok önemli. İsteyen insan, yeteneği de varsa kendini çok güzel bir şekilde geliştirebilir. Ama her ne olursa olsun işin eğitimini almak, alanında uzmanlaşmak çok önemli.

Siz makyaj yapmanın bir ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?
Günümüzün insanı kozmetik ve teknolojinin sağladığı olanaklardan yararlanarak daha güzel ve daha genç olma şansına sahiptir. Yüzümüzdeki herhangi bir yeri ön plana çıkarma veya gizleme, kendini daha iyi hissetme gibi nedenlerle makyaj tercih edilmektedir.


En sık yapılan makyaj hataları nelerdir?
Yapılan makyaj hatalarının temeli yanlış malzeme seçimine dayanıyor. Gereksiz ve kat kat uygulanan fondöten uygulaması, bilinçsiz kontur ve aydınlatıcı kullanmak, cilt tonumuza uygun renklerin seçilmemesi hataların başında geliyor. Bu konularda sorun yaşayanların uzman birinden destek alması ve bol bol pratik yapmasını tavsiye ederim.

2022 makyaj trendi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Pandemiyle hayatımıza giren maske kullanımı makyaj trendimizi değiştirmişti. 2022 yılında geçtiğimiz yılın aksine jilet gibi eyelinerlerın yerini buğulu gözler, nude ve sade tonlarında seçtiğimiz farların yerini renkli farlar alıyor. Her ne kadar maske kullanımına devam ediyor olsak da mat görünümlü, kadifemsi ten makyajları, belirgin elmacık kemikleri ve olmazsa olmazımız kırmızı rujlarımız ön plana çıkacak.

 

Röportaj:Yavuz Kaynar
Fotoğraf:Mertcan Alşahin
Mekan:Lazzoni Hotel

Tülin Köksoy