Yako House, Hayatında Farklı Bir Hikâye Sayfası Açmak İsteyen Kişiler İçin İdeal Bir Yer

Yako House, Hayatında Farklı Bir Hikâye Sayfası Açmak İsteyen Kişiler İçin İdeal Bir Yer Yako House, Hayatında Farklı Bir Hikâye Sayfası Açmak İsteyen Kişiler İçin İdeal Bir Yer

Etkinlik ve eğlence sektörüne bambaşka bir anlayış getiren Yako Groups, sıra dışı konseptleri ve doğa ile iç içe olan konumu ile unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyen herkesi Polenezköy’de Yako House&Park’a davet ediyor. Yako House&Park’ta bulunan ‘Bubble house’ ve ‘Dom house’larda sevdiklerinizle keyifli anlar yaşayabilir, survivor parkında adrenalin dolu aktiviteler yapabilir, dilerseniz de en özel günlerinizi konsept kutlamalarla renklendirebilirsiniz. Düğün organizasyonları konusunda da alanında fark yaratan Yako House&Park, İstanbul’a Ege ve Yunan düğünlerini getirerek çiftlerin kır düğünü hayalini farklı bir boyuta taşıyor. Yako Groups Yönetim Kurulu Başkanı Galip Ölmez ile misafirlerine sundukları ayrıcalıkları, son dönemde büyük ilgi gören ‘Tiny House’ları ve açık hava etkinliklerini Klass okurları için konuştuk.  

Galip Bey, Yako House&Park sıradışı konseptiyle görenleri büyülüyor ve bambaşka bir atmosfere götürüyor. Böylesine özel bir konsepti hazırlamaya nasıl karar verdiniz?
Yako House &Park’ı tasarlarken tamamen farkındalık yaratan bir tesis olmasını istedik. İnsanların buraya geldiklerinde deneyim yaşamalarını ve kendi hikayelerini bulmalarını amaçladık. Ben hikâyeyi çok önemsiyorum. Bence her hizmetin, markanın veya ürünün bir hikayesi olması gerekir. Biz de insanlara bunu sunuyoruz. İnsanlar buraya geldiklerinde ölmeden önce yapılacaklar listesinde 7-8 halka ekleyerek gidebiliyorlar. Burayı doğa içerisinde izole, sessiz ve insanların kendilerini dinleyebilecekleri, farklı deneyimler yaşayabilecekleri bir tesis olarak tasarladık. Bunların haricinde tesisimizde “Tiny House” konaklaması mevcut. ‘Tiny House Türkiye’ Yako House adıyla bu evlerin üreticisiyiz. Bugün 11 farklı modelde yurt içi ve yurt dışındaki her noktaya Türkiye’nin en büyük üreticisi olarak ‘Tiny House’lar üretiyoruz.

“TİNY HOUSE GÜNÜMÜZDE MİNİMALİST, ŞIK VE KONFORLU BİR ALTERNATİF YAŞAM ALANI HALİNE GELDİ”
Galip Bey, ‘Tiny House’ nedir? Bu konsept neler içeriyor?
‘Tiny House’lar 2008 yılında Amerika’da mortgage kriziyle başlayan bir akım. Bu kriz patladığında Amerika’da ev fiyatları çok yükseldiği için insanlar daha ekonomik ve küçük evlere geçmeye çalıştı. Bu daha sonra bu minimalizm felsefesine dönüştü ve bir trend haline geldi. Ben 2006 yılında Türkiye’deki ilk Tiny House’u ürettim. İnsanlar o zaman buna çok gülmüştü. Ancak günümüzde insanlar apartman blokları arasında yaşamaktan sıkılıp pandeminin de etkisiyle doğal yaşama yöneldi. Tiny House günümüzde minimalist, şık ve konforlu bir alternatif yaşam alanı haline geldi. İnsanlar artık bu evleri seçmeye başladılar. Evler 15 metrekareden başlayarak 40 metrekareye kadar çıkabiliyor. Bu yapılar plakalı ve ruhsatlı oldukları için karavan statüsünde yer alıyor. En büyük avantajı mobil olması. Arabanızla çekip istediğiniz yere götürebiliyorsunuz. Karayolları Trafik Yönetmeliğine de uygun bir şekilde inşa ediyoruz.

Burada aynı zamanda doğanın içerisinde bir otel konsepti yarattınız. İnsanlar Yako House&Park’a gelince neler buluyorlar?
Pandemi ile insanlar artık daha farklı alternatifler sunan doğa turizmine yöneldi. Doğa,villa ve tekne tatili gelişen bir trend haline geldi. Biz burada kişilere ‘Tiny House’ları satın almadan önce deneyimleme imkanı sunuyoruz. Buraya gelen kişiler ‘Tiny House’larda konaklayabildikleri gibi Türkiye’nin en büyük survivor parkında çeşitli aktiviteler yapabiliyorlar. Akşam kişiye özel açık hava sineması deneyimi de yaşıyorlar. Misafirlerimiz bunların yanında yine ilk bizim ürettiğimiz ‘Dom house’ta ve ayrıca ‘Bubble house’larda özel kutlamalar yapılabiliyor ve akşam vakti yıldızlara bakarak şöminesini yakabiliyor.
  
‘Dom house’ ve ‘Bubble house’ konseptinizden de bahsedebilir misiniz?
‘Dom house’lar ve ‘Bubble house’lar kış bahçesi şeklinde tasarlanmış küçük yapılardır. Kişiye özel konsept olarak tasarlanmış mini evlerdir. Kişiler burada sadece sevdikleriyle bir arada saatlerce farklı bir dünyanın keyfini yaşıyorlar. Özel deneyimler yaşamak isteyen kişiler Yako House’a mutlaka gelmeli diye düşünüyorum.. Yako House hayatında farklı bir hikâye sayfası açmak, bir anı yaratmak isteyen kişiler için ideal bir yer. Burada farklı konsept alanlarla sosyal medya hesapları için en az 20 değişik yerde inanılmaz içerikler oluşturabilirsiniz.

“SANTORİNİ EGE PARK, 2020’NİN EN İYİ KIR DÜĞÜNÜ MEKANI SEÇİLDİ”
Yaz döneminde en çok yapılan etkinliklerden bir tanesi de kır düğünleri. Burada misafirlerinize nasıl bir konsept sunuyorsunuz?
Yako House &Park her şeyden önce bir ‘Event Venue’ yani bir etkinlik merkezi. Bugüne kadar 200’den fazla global ve kurumsal markanın burada etkinlik ve aktivitesi yapıldı. Bunun yanında tesisimizde bulunan Santorini Ege Park, 2020’nin “en iyi kır düğünü mekanı” seçildi. Herkes kır düğünü yaparken biz farkımızı ortaya koymak için Ege ve Yunan düğün konsepti yarattık. Ayrıca ‘Wedding Planner’larımız çiftlerin isteğine göre burada her düğün tarzını da yaratabiliyor. 200’den fazla global markanın aktivite süreçlerini “Fitnesstanbull Yako Reaksiyon” markamızla yerine getiriyoruz. Aynı zamanda Yako MICE isminde bir ‘event’ şirketimiz var. Kişiler herhangi bir aracı olmadan bu hizmetlerin hepsini birlikte alabiliyor.

İnstagram:  yakohouseandpark

Galip Ölmez