Ulaştığım Hedeflerle Yetinmeyerek Daima Yeni Hedefler Koydum

Ulaştığım Hedeflerle Yetinmeyerek Daima Yeni Hedefler Koydum Ulaştığım Hedeflerle Yetinmeyerek Daima Yeni Hedefler Koydum

Richezza Bridal Markasının Sahibi Servet Babataşı, çocukluk hayaline nasıl ulaştığını Klass’a anlattı.  

Richezza Bridal markasının kurucusu ünlü iş kadını Servet Babataşı, çocukluk hayali olan moda sektöründe örnek bir başarı hikayesi yazdı. Hayallerini gerçekleştirme ve kendi markasını kurma yolunda çok çalışan ve hedeflerine tek tek ulaşan Servet Babataşı, yaşadığı başarısızlıkların ve bu başarısızlıktan çıkardığı derslerin kendisi için başarıya giden yolun taşlarını döşediğini söylüyor. Richezza Bridal markasının kurucusu Servet Babataşı, moda alanında marka olma yolcuğunu ve karşılaştığı engellerle nasıl mücadele ettiğini The Artisan İstanbul Mgallery Hotel’de konuştuk.


Servet Hanım, Moda sektöründe hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada büyük bir başarı yakaladınız? Bu başarının temelleri nasıl atıldı?
Bu başarı hikayesi aslında benim çocukluk hayalimdi. Bu hayali gerçekleştirmek için önce eğitim aldım. Eğitimin ardından çok çalıştım. Hiçbir zaman ara vermedim. Öncelikle moda alanında büyük kurumsal firmalarda yönetici olarak çalıştım. Kendimi yeteri kadar geliştirdiğime inandıktan sonra da kendi markamı kurdum. Hedeflerime odaklandım ve en iyisini yapmaya çalıştım. Her yıl, bir yıl sonrasının hedeflerini belirledim. Bunları yazıya dökerek belirli aralıklarla değerlendirmeler yaptım. Hedeflerime ulaşmak için çok çalıştım, çok emek verdim. Bu dönemde bana ailemin ve yakın çevremin de çok desteği oldu. Ulaştığım hedeflerle yetinmeyerek daima yeni hedefler koydum.


Marka kurma sürecinde ne tür engellerle karşılaştınız?
Tabii ki her şey her zaman yolunda gitmedi. Zaman zaman beni demoralize eden olaylar oldu. Önemli olan hatalardan ders çıkarmak ve bir daha yaşanmaması için çaba sarf etmek. Bazen pandemi gibi öngörülemeyen olaylar yaşadık. Bu tür durumlarda yeni stratejiler geliştirdik. Önemli olan engellerin üstesinden gelebilmek. İşimde hep en iyisini yapmaya çalıştım. Benim ilkem ya en iyisini yapmak ya da hiç yapmamak.

Kariyerinizde dönüm noktaları oldu mu? Bunları bizimle paylaşır mısınız?
Daha önce yurt dışı ihracatı deneyimim oldu. O alanda bir başarısızlığım olmuştu. Orada yaşadığım başarısızlıktan büyük bir ders aldım. O benim için hayatımın bir dönüm noktası oldu. Yaşadığım başarısızlıklar ve bu başarısızlıktan çıkardığım dersler bana başarının kapısını araladı diyebilirim. Ben hayatta bazı şeylerin zamanı gelince gerçekleşeceğine inanıyorum. Böyle anlarda sabırlı olmalı ve doğru zamanı beklemelisiniz.

Başarı yolundaki altın kurallarınız nelerdir?
Hayatta herkes hayal kurabilir. Ancak sadece hayal kurup kenara çekilmemeli. Başarıya ulaşmak için atılması gereken belli adımların olduğuna inanıyorum. Benim bu yoldaki altın kurallarım:
  1. Güne erken başlamak
  2. Her gün işe zaman ayırmak
  3. İşi sürekli olarak takip etmek
  4. Çok hayal kurmak
  5. Çok çalışmak
  6. Vazgeçmemek


 

Servet Babataşı