Uğur Talayhan:Madhu's’taki Otantik Hint Tatları Kadar Beni Heyecanlandıran Bir Gastronomi Deneyimi Yaşamadım

Uğur Talayhan:Madhu's’taki Otantik Hint Tatları Kadar Beni Heyecanlandıran Bir Gastronomi Deneyimi Yaşamadım Uğur Talayhan:Madhu's’taki Otantik Hint Tatları Kadar Beni Heyecanlandıran Bir Gastronomi Deneyimi Yaşamadım

Türkiye Accor Otelleri Operasyondan Sorumlu Bölge Başkan Yardimcisi Ve Swissotel The Bosphorus Istanbul Genel Müdürü Uğur Talayhan, Hint Mutfağının Önemli Temsilcisi Madhu's’ta Konuklara Hangi Hizmetleri Sunduklarını Klass’a Anlattı.  

Geleneksel Hint yemeklerinin yanı sıra restoranlarının görkemli iç mimarisi, yüksek standartlı servis anlayışı, kalitesi ve yılda 500’e yakın yaptığı Hint düğünü ile de bilinen Madhu’s, Swissôtel The Bosphorus, İstanbul’da açılarak misafirlerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Yıllardır içinde bulunduğu Swissotel The Bosphorus’a büyük değer katan Uğur Talayhan, Madhu’s’un açılışı için çok emek gösterdiklerini anlatarak “Tüm kalbimle söylüyorum ki Madhu's İstanbul’da herkes kendi damak zevkiyle karşılaşacak ve bu renkli dünyanın tutkunu olacak” diyerek duygularını paylaşıyor. Türkiye Accor Otelleri Operasyondan Sorumlu Bölge Başkan Yardimcisi ve Swissôtel The Bosphorus İstanbul Genel Müdürü Uğur Talayhan ile Istanbul'un içinde Hint yemekleri restoranı fikrinin nasıl doğduğunu, Hint mutfağının Türkiye’de nasıl karşılandığını ve Madhu's’ta konuklara hangi hizmetleri sunduklarını Klass okurları için konuştuk.

Uğur Bey,  Swissôtel The Bosphorus Istanbul'un içinde Hint yemekleri restoranı fikri nasıl doğdu? Madhu's’un yola çıkış hikayesi nedir ve nasıl kurgulandı?
Londra’da çalışırken, Madhu's’un Sahibi Sanjay ile tanışmam ve yıllardır süren dostluğumuz Madhu'sun ilk temellerini attı diyebilirim aslında. Yirmi beş senelik şef ve yöneticilik kariyerim boyunca dünyanın birçok yerinde farklı kültürlere ait lezzetleri tatma şansım oldu. Her mutfağın bende ayrı bir yeri olmasına rağmen Madhu's’taki otantik Hint tatları kadar beni heyecanlandıran bir gastronomi deneyimi yaşamadım. Bu deneyimim, İstanbul’da Hint mutfağının eksikliği ve Madhu's’un İngiliz Kraliyet Sarayı’ndaki davetlerde yıllardır menüleri hazırlayan, Londra’nın en ünlü ve lüks lokasyonlarında bulunan Hint restoran zinciri olması, bu markayı Swissôtel’e getirmekteki en büyük teşvikçilerim oldu.

Madhu's ses getiren bir Hint restoranı. Peki Hint mutfağı Türkiye’de nasıl karşılanıyor? Siz ne düşünüyorsunuz?
Hint mutfağına ilgi olduğu kadar ön yargı da var. Birçok insan Hint mutfağını baskın baharatlardan ibaret zanneder; oysa damakta kurulan bir dengedir bu mutfak. Her yemeğin ayrı bir rengi ve sınırı var. Şeflerimizle birçok kez tadım yaptık, yemekler üzerine çok çalıştık. Tüm kalbimle söylüyorum ki Madhu's İstanbul’da herkes kendi damak zevkiyle karşılaşacak ve bu renkli dünyanın tutkunu olacak.

Mutfağın başında kim var ve menüyü kurgularken Hint mutfağının hangi özellikleri üzerinde duruldu?
Menülerin oluşturulması ve konseptin belirlenmesinde Madhu’s markasının Direktörü Arjun Anand ile otelimizin F&B Direktörü Gürkan Yelkenci ve Executive Şefi Soner Kesgin ilgileniyor. Reçetelerin tamamı ailenin 3-4 kuşaktır geliştirdiği kendilerine ait gizli içerikler olduğundan bir yıl öncesinden başlayan çalışmalar ile restoranların mutfaklarını yerinde ziyaret edip çalışmalara başladık. Üretim aşamalarında grup restoranların şefi olan Amardeep Anand ile otelimizin Head Şefi Yavuz Taşdemir ve yine Tolgar Mireli şefimiz organizasyonu yönetiyor. Ayrıca mutfağın kendine has ustalık gerektiren Tandur, Curry ve Robata gibi ince detayları olduğundan alanlarında uzman 3 farklı Hintli şefimiz de bulunuyor. Ayrıca Hint mutfağının otantik tarzını lüksle harmanlamak için ekipmanlarımızı büyük bir titizlikle seçtik. Servis tabaklarımız özel yapım ve bu mutfağın olmazsa olmazı tandur gibi en önemli mutfak ekipmanlarımız da yurt dışından getirdik.

Hint yemekleri denince baharat ve acı ön planda olarak bilinir. Uygulamalarda değişiklik yaptınız mı?
Hint mutfağına karşı belli önyargılar var ama bunları yıkmak ve güzel bir deneyim yaşamak adına da Madhu's doğru adres. Aslında bu soru belki de yıllar önce suşi ve Asya mutfağına bakış açısıyla doğru orantılı bir soru gibi. Madhu's markasının yıllar içinde geliştirdiği yemeklerin büyük bir çoğunluğu orijinal tatlarını koruyarak Hint mutfağının orijinalini yansıtmayı başarıyor. Biz de Türk damak tadına hitap edebilmek için acı derecelerini otantik tutarak derecelerini misafirlerimizin seçimine bıraktık. Misafirlerimiz yemek siparişi esnasında yüksek, orta ve hafif olarak acı tercihlerini kendileri belirleyebiliyor.

Hazırlanan menüde gelenlerin mutlaka tatması gereken imza yemekler neler?
Geleneksel baharatlar ve ödüllü Şef Amaardeep’in özel dokunuşlarıyla oluşan eşsiz menüde ‘Masaledar’, ‘Tavuk Masala’, ‘Punjabi Samosas’, ‘Robata Chops’ gibi seçenekler ön plana çıkıyor. Swissotel the Bosphorus, Istanbul Madhus'da yer alan, geleneksel Türk baklavasının Hint dokunuşlarıyla yeniden şekillendirildiği imza tatlı ‘Gajar Ka Halwa Baklawa’ ise özel bir ilgiyi hak ediyor.

Hint kültürünü, restoranın mimarisine ve düzenine nasıl yansıttınız? 
Her şeyden önce içeri girdiğiniz anda sizi karşılayan budalar havanızı anında değiştiriyor. Görkemli dekorasyonu, canlı renkleri ile dekorasyonda her detay incelikle düşünüldü. Restoranımızın duvarlarında çizimi ressamlarımız tarafından yapılan ve günler süren Hint Tanrısı motifleriyle karşılaşacaksınız. Restoranımızın bahçesi adeta bambaşka bir dünyaya açılıyor. Dekorasyonda modernize edilmiş Hint kültürünün izlerini göreceksiniz.

Madhu’s zincirinin diğer şubeleri yılda 500’e yakın Hint düğünü yapmaları ile biliniyor. Madhu’s İstanbul’un da böyle bir planı var mı?
Elbette var. Madhu's zinciri birbirine paralel giden ve birlikte yürüyerek büyüyen bir zincir. Restoranı tasarlarken tüm detaylarıyla Hint düğünlerini de düşündük. Türkiye’nin her şehrine ulaşabilen catering hizmetimiz var. Ayrıca restoran içinde veya otelimizde tüm destinasyon düğünlerini ağırlayabilecek bir kapasite ile yola çıkıyoruz.

‘HİNT MUTFAĞI VE KÜLTÜRÜNÜN İSTANBUL’DAKİ KALBİ ARTIK MADHU'S İSTANBUL’DA ATIYOR DİYEBİLİRİZ!’
Swissôtel mutfağı lezzet odaklı ve gastronomi anlamında öncü bir otel. Madhu's ile nasıl bir iddia ortaya koyuyorsunuz?
Hint mutfağının Türkiye’deki en kaliteli ve doğru adresi olmak ve ayrıca bu mutfağa ait tüm ön yargıları yıkmak için yola çıktık. Yıllardır sürdürdüğümüz hizmet ve kalite anlayışımız ile bu mutfağı vazgeçilmez kılacağız. Benzersiz bir gastronomi deneyimine ek olarak Madhu's’ta, ilerleyen saatlerde artan tempo ile Hint kültürünün her rengini yansıtan sahne showlarımız ve DJ performanslarımızla eğlencenin de en kaliteli adresi oluyoruz. Ayrıca özel günlerinde, kutlamalarında veya iş yemeklerinde, sadece kendilerine ait bir alanda olmak isteyen misafirlerimiz için on altı kişilik özel bir oda yarattık. Misafirlerimize sunduğumuz ayrıcalıkları bunlarla sınırlı tutmak istemedik, lüksü her yönüyle sunmak istediğimiz için puro tutkunu misafirlerimiz için özel bir oda da tasarladık. “Cigar room” olarak adlandırdığımız bu alanda birbirinden seçkin konyak ve viski çeşitlerine ek olarak Türkiye’nin en büyük humidoru bulunuyor. Misafirlerimiz humidorda alan kiralayabilir ve uzman kadromuz tarafından purolarının özel nemlendirme ve bakım operasyonlarını bize emanet edebilirler. Servis, eğlence ve hizmet kalitesi ile her alanda başarılı olan Madhu's aynı zamanda İngiliz Kraliyet ailesi tescilli bir catering firması. Sadece restoranımızda değil özel davetlerde ve etkinliklerde de Madhu's lezzetlerini misafirlerimizin kendi sofralarına taşıyoruz. Özetlemek gerekir ise Hint mutfağı ve kültürünün İstanbul’daki kalbi artık Madhu's İstanbul’da atıyor diyebiliriz!
 

Uğur Talayhan