Uğur Talayhan : Unutamayacağınız Bir Hint Restoranı Deneyimi: Madhu’s

Uğur Talayhan : Unutamayacağınız Bir Hint Restoranı Deneyimi: Madhu’s Uğur Talayhan : Unutamayacağınız Bir Hint Restoranı Deneyimi: Madhu’s

Swıssôtel The Bosphorus Genel Müdürü Uğur Talayhan, Hint Mutfağının Dünyadaki En Büyük Temsilcileri Arasında Yer Alan Madhu’s’a Olan İlgiyi Klass’a Anlattı Bazı yemekler vardır, ancak doğru ellerde yapıldığında gerçek lezzetini hissedebilirsiniz. Bazen bu durum, tüm bir kültürün mutfağı için geçerli olur. Bu mutfakların başında, tüm dünyayı etkisi altına almış, milyonlarca hayranı olan Hint mutfağı geliyor. Gerçek ustasından yendiğinde asıl tadını alabileceğiniz Hint yemekleri ve bu deneyimin en doğru adresi Madhu’s, etkileyici sunumları, görkemli dekorasyonu ve imza lezzetleri ile Hint mutfağı üzerine özel bir ‘fine dining’ restoran deneyimi vadediyor. Hint mutfağının, dünyadaki en büyük temsilcileri arasında yer alan Madhu’s, Hint mutfağı konusunda en iyisini Swissôtel the Bosphorus İstanbul’da lezzet tutkunlarıyla bir araya getiriyor. Aldığı dünya çapında prestijli ödüllerle de kalitesini tescilleyen ve aynı zamanda Büyük Britanya kraliyet ailesinin de catering hizmetlerini yürüten Madhu’s, Türkiye’de ilk restoranını Swissôtel the Bosphorus’ta açarken misafirlerine unutamayacakları özel deneyimler yaşatmaya da devam ediyor. Etkileyici tasarımı, ışıklandırması ve atmosferiyle özel lezzetlere eşlik eden mekânda hem otantikliği hem konforu bir arada sunan bu özel restoranı İstanbul’a kazandıran Swissôtel The Bosphorus, Istanbul CEO’su Uğur Talayhan ile Hint restoran yatırımını ve Hint mutfağına olan ilgiyi Klass okurları için konuştuk.  

“Madhu’s, Londra’da kraliyet ailesine ‘catering’ hizmeti veren tek yetkili restoran olma özelliğine sahip. Markanın ‘catering’ konusunda Londra’daki bu başarısı misafirperverliği ile ünlü Swissôtel The Bosphorus, Istanbul ekibiyle birleşince ‘catering’ konusunda oldukça başarılı işler ortaya çıkarıyoruz. Türkiye içinde sadece İstanbul değil, diğer şehirlerimizde de yapılan özel etkinliklerden, Hint düğünlerine kadar birçok etkinliğe Madhu’s’un eşsiz lezzetleri ve Türk misafirperverliği ile ‘catering’ sağlıyoruz.”


Uğur Bey, Londra’nın Mayfair, Hertfordshire, Richmond gibi en ünlü lokasyonlarında bulunan Hint restoranı Madhu’s, yurt dışındaki ilk lokasyonu olarak İstanbul’u seçti. Swissôtel the Bosphorus’daki popüler yeme-içme noktaları arasına katılan restoran, üst düzey servisi ve imza lezzetleri ile biliniyor. İstanbul’a yaptığınız değerli Hint restoran yatırımından biraz bahsedebilir misiniz? Neden bir Hint restoranı seçtiniz?
Her ne kadar Hint mutfağına karşı ön yargılar olsa da Hint mutfağı hikayesi olan oldukça köklü bir mutfak. İstanbul, ülkemizin gastronomik açıdan oldukça zengin seçeneklerini barındıran başkenti olsa da maalesef Hint mutfağı konusunda oldukça büyük bir açık vardı. Swissôtel The Bosphorus, Istanbul olarak turizm sektöründe restoranları ile de oldukça öne çıkan bir markayız. Her gün restoranlarımızı binlerce İstanbullu ziyaret ediyor. Hint mutfağını Londra’dan işin ustalarından alıp İstanbul’a getirmek bize yakışırdı diye düşündük.

‘HİNT MUTFAĞININ OTANTİK TARZINI LÜKSLE HARMANLAMAK İÇİN, EKİPMANLARIMIZI BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE SEÇTİK’
Mutfağın başında kim var ve menüyü kurgularken Hint mutfağının hangi özellikleri üzerinde duruldu?
Reçetelerin tamamı ailenin 3-4 kuşaktır geliştirdiği, kendilerine ait gizli içerikler olduğundan bir yıl öncesinden başlayan çalışmalar ile restoranların mutfaklarını yerinde ziyaret edip çalışmalara başladık. Üretim aşamalarında grup restoranların şefi olan Amardeep Anand ile beraber otelimizin Head Şefi Soner Kesgin organizasyonu yönetiyor. Ayrıca mutfağın kendine has ustalık gerektiren Tandur, Curry ve Robata gibi ince detayları olduğundan alanlarında uzman 3 farklı Hintli şefimiz de bulunuyor. Hint mutfağının otantik tarzını lüksle harmanlamak için, ekipmanlarımızı büyük bir titizlikle seçtik. Servis tabaklarımız özel yapım ve bu mutfağın olmazsa olmazı tandur gibi en önemli mutfak ekipmanlarımızı da yurt dışından getirdik.

Madhu’s şehirde birinci senesini doldururken, bu bir yılda nasıl geri bildirimler aldınız? Hint mutfağına ilgi nasıldı?
Restoranımızın kapılarını geçen sene Eylül ayında açtığımızdan beri şehirde ilgi oldukça büyük. Yurt dışından İstanbul’u ziyarete gelen yabancı misafirlerimiz olduğu gibi her akşam restoranımızda İstanbul’da yaşayan lokal misafirlerimizi ağırlıyoruz. Hafta sonları restoranımızda gerçekleştirdiğimiz sahne şovları, sunduğumuz gastronomik deneyime ek olarak misafirlerine keyifli dakikalar da yaşatıyor. Ben ve ekibim dolu dolu geçen bir seneye baktığımızda iyi ki şehirdeki açığı fark edip, Hint mutfağının dünyadaki en iyi temsilcilerini İstanbul’a otelimize getirmişiz diyoruz.

‘MADHU’S, LONDRA’DA KRALİYET AİLESİNE ‘CATERING’ HİZMETİ VEREN TEK YETKİLİ RESTORAN OLMA ÖZELLİĞİNE SAHİP’
Madhu’s’un Londra’da catering hizmetlerinde de oldukça başarılı olduğunu biliyoruz. Sizin bu şekilde bir oluşumunuz var mı?
Madhu’s, Londra’da kraliyet ailesine ‘catering’ hizmeti veren tek yetkili restoran olma özelliğine sahip. Markanın ‘catering’ konusunda Londra’daki bu başarısı misafirperverliği ile ünlü deneyimli Swissôtel The Bosphorus, Istanbul ekibiyle birleşince ‘catering’ konusunda oldukça başarılı işler ortaya çıkarıyoruz. Türkiye içinde sadece İstanbul değil, diğer şehirlerimizde de yapılan özel etkinliklerden, Hint düğünlerine kadar birçok etkinliğe Madhu’s’un eşsiz lezzetleri ve Türk misafirperverliği ile ‘catering’ sağlıyoruz.

Swissôtel mutfağı lezzet odaklı ve gastronomi anlamında öncü bir otel. Madhu's ile nasıl bir iddia ortaya koyuyorsunuz?
Hint mutfağının Türkiye’deki en kaliteli ve doğru adresi olmak ve ayrıca bu mutfağa ait tüm ön yargıları yıkmak için yola çıktık. Yıllardır sürdürdüğümüz, hizmet ve kalite anlayışımız ile bu mutfağı vazgeçilmez kıldık. Benzersiz bir gastronomi deneyimine ek olarak, Madhu’s’ta, ilerleyen saatlerde artan tempo ile, Hint kültürünün her rengini yansıtan sahne şovlarımızla oldukça keyifli dakikalar yaşatıyoruz misafirlerimize. Ayrıca özel günlerinde, kutlamalarında veya iş yemeklerinde, sadece kendilerine ait bir alanda olmak isteyen misafirlerimiz için on altı kişilik özel bir oda yarattık. Şık konsepti, tasarımı ve el yapımı masa ve sandalyesi ile özel hissettiren bu alanda özel bir servis ekibimiz hizmet veriyor. Misafirlerimize sunduğumuz ayrıcalıkları bunlarla sınırlı tutmak istemedik, lüksü her yönüyle sunmak istediğimiz için puro tutkunu misafirlerimiz için özel bir oda tasarladık. “Cigar room” olarak adlandırdığımız bu alanda, birbirinden seçkin konyak ve viski çeşitlerine ek olarak, Türkiye’nin en büyük humidoru bulunuyor. Misafirlerimiz humidorda alan kiralayabilir ve uzman kadromuz tarafından purolarının özel nemlendirme ve bakım operasyonlarını bize emanet edebilirler.

Madhu’s’u henüz deneyimlememiş olan İstanbullulara son olarak ne söylemek istersiniz?
Madhu’s sunduğu gastronomik yolculuğun yanında Swissôtel The Bosphorus, Istanbul’un yeşillikler arasındaki ünlü bahçesinde imza kokteylleri, sahne şovlarıyla da misafirlerine oldukça keyifli dakikalar yaşatıyor. Dilerseniz kraliyet ailesi mutfağından imza lezzetleri deneyimlemek, dilerseniz imza kokteyllerimizin tadına bakmak ve sahne şovlarımızı izlemek için bizleri ziyaret edebilirsiniz.