Songül Arı : “Redstone, Türkiye'de Her Geçen Gün Şehir Şehir Büyüyor”

Songül Arı : “Redstone,  Türkiye'de Her Geçen Gün Şehir Şehir Büyüyor” Songül Arı : “Redstone, Türkiye'de Her Geçen Gün Şehir Şehir Büyüyor”

Redstone Doğru Lüks Konut Arsa Yatırım Uzmanı Songül Arı, Gayrimenkul Piyasasındaki Son Gelişmeleri Klass’a Anlattı Gayrimenkul sektörünün başarılı isimlerinden Redstone Doğru Gayrimenkul Lüks Konut Arsa Yatırım Uzmanı Songül Arı, sektöre adım attıktan sonra başarılı çalışmaları ve etkili pazarlama faaliyetleri ile kısa sürede dikkat çeken bir isim olarak öne çıktı. İnsan odaklı yaklaşımı ve danışanlarına verdiği güven duygusuyla geniş bir müşteri portföyü yakalayan başarılı iş kadını ‘Bir gayrimenkul uzmanının en temel özelliği güvenilir olmasıdır’ diyor. Lüks gayrimenkul alanında sahip olduğu network ile danışanlarının mülklerini doğru fiyatla, değerine uygun bir şekilde alıcı ile buluşturan Redstone Doğru Gayrimenkul Lüks Konut Arsa Yatırım Uzmanı Songül Arı ile gayrimenkulün satış sürecini ve emlak sektöründe başarılı olmanın sırlarını Fairmont Quasar İstanbul’un muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.  

Songül Hanım, öncelikle sizi daha yakından tanıyarak gayrimenkul sektörüne adım atma hikayenizi dinleyebilir miyiz?
21 yıllık sağlık sektörü tecrübemden sonra kurumsal hayatı bitirdiğimi düşünürken aslında ben yeniden kurumsala dönmüş oldum. Arkadaşımın ve yönetim kurulu başkanımın tavsiyesi ve ısrarı üzerine gayrimenkule geçtim. Tüm Türkiye'de Sağlık tarafında 21 yıl Eczacıbaşı ve uluslararası birçok firmada yöneticilik, sağlık turizmi şirketlerine kişisel danışmanlık yaptım. Gayrimenkul sektörüne zaten her zaman ilgim vardı. Ben bunu profesyonel hayata dökme kararı aldım. Sektöre başarılı bir giriş yaptım, paralel arsa tarafında satış şampiyonluklarım var. Bunun dışında tüm Türkiye'de hizmet veriyoruz.

Redstone markası ile yollarınız nasıl kesişti? Redstone’u bu sektördeki rakiplerinizden ayıran özellik nedir?
Kesinlikle yerli bir firma olması benim için çok kıymetli. Yönetim kurulu başkanının kadın ve kadına değer veren bir lider olması çok önemli. Başka bir firmada bu işi yapmazdım.

‘KADIN BİR YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLMASI BU MARKAYI ÖZEL VE AYRICALIKLI KILIYOR’
Redstone ailesinin ayrıcalıkları nelerdir?
Az önce de belirttiğim gibi en önemli ayrıcalıklarından biri yerli olması. Bir aile ortamının ve o sinerjinin olması çok önem teşkil ediyor.  Şu an Türkiye'de yaklaşık 80'in üstünde ofis mevcut ve her geçen gün yurt dışı franchise'larıyla birlikte daha da büyüyor. Ve temelde yine aynı şeye döneceğim. Kadın emeği çok önemli, çok kıymetli. Evrim Kırmızıtaş Başaran gibi kadın bir yönetim kurulu başkanı olması bu markayı özel ve ayrıcalıklı kılıyor. 

Başarılı bir gayrimenkul uzmanının sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Güven, İletişim ve Network. Aslında baktığınız zaman bir hizmet sektörüsünüz. Bir hizmet sunuyor ve o hizmet karşılığında bir ürünü satıyorsunuz. Bu arsa olabilir, ticari olabilir ya da bir mülk olabilir, değişmez. Ama doğru iletişimle doğru bilgileri sağlıyorsanız, doğru bilgi veriyorsanız bu çok önemli. Çünkü gayrimenkul tarafında bununla alakalı bir sürü spekülasyonlar yapıldı biliyorsunuz. İnsanlar, yabancı vatandaşlara özellikle, aynı gayrimenkulleri defalarca satıp ortalardan kayboldular. Dolayısıyla güven, iletişim ve network. Bu işin temeldeki ayağı bu özellikleri barındırmalı.

‘ŞU ANDA ARSA VE YURT DIŞI YATIRIMLARI HAREKETLİ’
Şu an gayrimenkul piyasası ne durumda ve bu dönemde gayrimenkul yatırımı yapmak mantıklı mı? Sizin insanlara tavsiyeleriniz ne olur?
Şu an faizlerin yüzde 40'lara çıktığını düşünürsek gayrimenkul tarafındaki yatırımlar oldukça durdu. Durdu ama fiyatlarında bir balonlaşma durumu söz konusuydu geçtiğimiz dönemde. Özellikle pandeminin ikinci yarısı ile birlikte şu an bu fiyatlar da düşüş bekleniyor. Dolayısıyla bu düşüşün gelmesi ile birlikte yeniden bir hareket doğacaktır. Gayrimenkul tarafından arsa tarafı ve yurt dışı yatırımları hareketli şu anda. Ne yapmak lazım? Yani mecbursanız o yatırımı her türlü yapıyorsunuz zaten. Örnek vermek gerekirse mesela evleneceksiniz ve bir ev alma bütçeniz var. O bütçeniz varsa o yatırımı yapıyorsunuz ama bütçeniz yoksa kredi çıkmıyor. Kredilerin olmadığı bir ortamda elinizde paranız da yoksa şu an o gayrimenkulü alabilmeniz çok mümkün olmuyor. Dolayısıyla fiyatların geri gelmesini bekliyoruz.

Bir gayrimenkulün satış süreci nasıl gerçekleşiyor? Danışanlarınızla nasıl bir diyalog kuruyorsunuz?
Öncelikle net bir şekilde beklentisini anlıyoruz. Beklentisini ve neye ihtiyacı olduğunu doğru bir şekilde anladığınızda en doğru portföyü kendisine sunmanız çok hızlı sonuçlanıyor zaten. Beklenti, neye ihtiyacı var, nasıl bir gayrimenkul, hangi bölgede, hangi özelliklerde, en temelde bunları anladıktan sonra net bir şekilde bütçe ve portföyü eşleştirmek çok zaman almıyor.

Siz bu dönemde hangi projeler üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?
İnsanların şu anda Türkiye'nin herhangi bir yerinden arsa ve tapularını güvenilir ve imarlı bir şekilde alıp alamayacaklarını bilmedikleri bir dönemdeyiz. Çünkü bir sürü farklı iletişim kanalından farklı şeyler duyuyor insanlar. Farklı şeylere maruz kalıyorlar. Bu noktada güvenebilecekleri şirketlerden, güvenebilecekleri insanlardan, ellerindeki o küçük tutardaki rakamlara taksitli ya da peşin arsa sahibi alabileceklerini bilmelerini dipnot olarak düşebiliriz.

2023 yılı gayrimenkul piyasası için nasıl geçti? 2024 yılına dair beklentileriniz nedir?
Mevcut piyasalar son derece zorlu geçti baktığınızda 2023'te. Ülkenin genel konjonktürüne baktığımız zaman önümüzdeki 2-3 yılın daha zor bir ekonomik platformda geçeceğini hepimiz biliyoruz. Gayrimenkul tarafında fiyatların düşeceğini öngörüyoruz. Bunun sebebi aslında şu an mevcut satılık dairelerdeki arz talep dengesi karşılanamadığı için, insanların elinde yeterli miktarda para olmadığı ve kredi çekemedikleri için insanlar ev alımını azalttılar. Buna paralel olarak o satılamayan evler kiralanma noktasında kiralık dairelerin artmasına sebep verdi. Bu da hem kiralarda bir miktar düşüş hem de satılık dairelerdeki fiyatların biraz düşmesine sebep olacak.

Bu dönemde ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan uyuşmazlıklar hakkında neler düşünüyorsunuz?
Her iki taraf da haklı. Yani her iki tarafa da aslında belirli yapılandırmalar geliyor. Devlet tarafından sabitlenmiş bir yüzde 25 durumu var. Yüzde 25 artışın üstüne bir artış yapılamamakta. Diğer taraftan ev sahipleri de zor durumda. Çünkü o kiralarla geçinip belki başka yerde kirasını ödeyen insanlar var. Şu an ara bulucular, mahkemeler bunlarla dolu. Bu noktada sadece beklemek ve gözlemek, sakin kalmak gerekiyor aslında.

Sivil Toplum Kuruluşlarında ve sosyal projelerde aktif görevler üstlendiğini biliyoruz. Bu yönünüzden de bahseder misiniz?
Kızılay İstanbul Kadın Kolları Yönetim Kurulu'nda görevliyim. PWN Uluslararası Professional Women's Network platformundayım. Yeşilay ve sosyal dayanışma platformlarında aktif hizmet veriyorum. STK'larda çalışmak ve bulunmak için çok fazla faaliyet gösteriyorum. Kadına ve topluma faydalı bir aktivist rolü üstlenmek istiyorum.

Sizin sektördeki başarı sırrınız neler?
Uzun yıllardır satış işindeyim. Kurumsalda 22 yılımı geçirdim. Dolayısıyla uzun yıllar satış yaptıktan sonra neyi sattığınızın bir önemi kalmıyor. Güvenli ortamı sağlıyorsanız, kişiler sizi güvenli satıcı olarak tanımlıyorsa, doğru noktada doğru kişiye zaten her noktada ulaşıyorsunuz. Buna herhalde uzun süreli sürdürülebilir güvenli ilişkiler diyebilirim.

‘KENDİ FRANCHISE'IMI YURT İÇİ YA DA YURT DIŞINDA KONUMLANDIRIYOR OLACAĞIM’
Songül Hanım, gelecek hedefleriniz, planlarınız nelerdir?
Redstone Holding olarak zaten dünyanın birçok noktasında şu an yapılanma ve franchise hızlı bir şekilde devam ediyor. Şu an Dubai yapılanmamız gerçekleşiyor. Redstone, Türkiye'de her geçen gün şehir şehir büyüyor. Kıbrıs'ta yine aynı şekilde yapılanmamız mevcut. Ben de o noktada kendi franchise'ımı konumlandırıyor olacağım.