Sevim Aydın:Hayattaki En Büyük Öğretmenim Babam

Sevim Aydın:Hayattaki En Büyük Öğretmenim Babam Sevim Aydın:Hayattaki En Büyük Öğretmenim Babam

Sase Grup ve Es Home Yönetim Kurulu Başkanı Sevim Aydın,İş Hayatındaki Başarı Sırlarını ve Meslek Hayatını Klass’a Anlattı.  

Sase Grup ve Es Home Collection Yönetim Kurulu Başkanı Sevim Aydın, iş hayatındaki başarıları ile öne çıkan ve çalışma azmi ile herkesi kendine hayran bıraktıran önemli bir isim. Sevim Aydın, Sase Grup bünyesi altında sanayi, ev tekstili, tarım, turizm, iç mimarlık ve iç dekorasyon gibi alanlarda hizmet vererek Türkiye’nin en önemli üreticileri arasına girmeyi başarmış ve yurt dışında patentini aldığı ürünlerle de dünyaya kendi ürünlerini satma hedefinde olan, disiplinli olmanın ve çok çalışmanın başarıyı getiren altın kurallar arasında olduğunu ifade ediyor. Çalışma azmini babasından aldığını, aile kavramına çok önem verdiğini, en büyük motive kaynağının çocukları olduğunu ve onlardan beslendiğini dile getiren Sase Grup ve Es Home Collection Yönetim Kurulu Başkanı Sevim Aydın ile başarı sırları ve gelecek hedeflerini Oligark İstanbul’da Klass okurları için konuştuk.


Sevim Hanım, Sase Grup ile başarıdan başarıya koşan, hayatın her alanında olan başarılı bir işkadınısınız. Sizi daha iyi tanımak için bize biraz kendinizden bahseder misiniz? İş hayatı dışında vaktinizi nasıl geçiriyorsunuz?
1974 yılında doğdum ve geniş bir ailenin ortanca çocuğuyum. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Toptan perakende ihracat ve ithalat sektörü alanında günden güne büyüyen bir şahıs firmasının kurucusuyum. İş yoğunluğum sebebiyle boş vakit bulamıyorum.Yaratabildiğim durumlarda kızım ve oğlum ile zaman geçiriyorum. İşimi büyük bir aşkla yapıyorum. Her yenilenen gün beni yenileyerek devam ediyor. 
‘ÜRÜNLERİN PERAKENDE VE TOPTAN SATIŞINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’
Sevim Hanım, Sase Grup hangi alanlarda faaliyet göstermektedir?

Sase Grup olarak, Es Home markası altında ev tekstili alanında hizmet sağlıyoruz. Ürünlerin perakende ve toptan satışını gerçekleştiriyoruz. Ağır sanayide taşlı imalat üretimi yapıyoruz. İç mimarlık ofislerimizde de anahtar teslim, ev, villa, ofis, otel iç dekorasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Tarım sektörünün öneminin farkındayız bu sebeple tarım alanında ciddi yatırımlar yapıyoruz. Turizm sektöründe de birçok işletmede faaliyet gösteriyoruz.

Çok erken saatlerde güne başlıyorsunuz ve disiplinli çalışma tarzınızdan ödün vermiyorsunuz. Bu istikrarı nasıl sağlıyorsunuz?
Sabah 5’te güne başlıyorum. Yarım saat sporumu yaparım. 8.30’a kadar birçok işimi tamamlamış olurum. Zamanın değerli olduğuna inanırım ve verimli geçirilmesi gerektiğini düşünürüm.

‘RAHMETLİ BABAM KORKUYLA DEĞİL, SEVGİYLE ADIM ADIM İLERLEMEMİ İSTERDİ’
Sevim Hanım, siz çok başarılı bir iş kadınısınız. Çalışma azminizi kimden aldınız?

Babam iyi bir ticarette adamıydı ve beni o yetiştirdi. Çok genç yaşta kalp krizi geçirdi ve rahmetli oldu. Onun beni gördüğüne hep inanırım. Olmamı istediği ne varsa olmak için çabaladığımı gördüğünü düşünüyorum. Makam mevki için değil, iyi bir insan olmak için çalışmamı isterdi. Bana her zaman dik başlı olmayı değil, başım dik olmayı öğretti. Rahmetli babam korkuyla değil, sevgiyle adım adım ilerlememi isterdi. Mekânı cennet olsun. En büyük öğretmenim, en büyük hocam, başucu kitabım. Babamın sözlerini unutmuyor ve hayata dair ne varsa ilmek ilmek işliyorum.

Sase Grup altında 5 şirketin yönetimini sağlıyorsunuz. Şirketi yönetme süreci nasıl geçiyor?
Açıkçası 25 yılın nasıl geçtiğini anlamadım. Zorluklarıyla, kolaylıklarıyla çok hızlı geçti her şey. Başladığım noktadan geldiğim nokta çok zordu. Sanayide, ağır sanayide kadın olmak zordu. Genelde erkeklerin yer aldığı bir sektörde kadın olarak yol almanın sıkıntılarını çok yaşadım. Yenilenmek temel prensiplerimiz arasında. Bunu önemsiyoruz. 3-5 yıl sonrasının planlamalarını yapıyorum. Ben 25 sene önce de şu an oturduğum koltuğu planlamıştım. 25 sene önce iç mimarlıkta çok zorlanmış ve tedarikçilerle çok uğraşmıştım. Büyük bir fabrika kurup, üretimini kendim gerçekleştirebileceğim bir planlamam o zamanlar vardı. Çoğu firmanın tedarikçisiyiz. Böyle bir yoğunluk ve çalışma şekliyle günlerin nasıl geçip gittiğini inanın hiç bilmiyorum. Çocuklarıma beni nasıl tanımladıklarını sorsanız direkt iş derler. Öyle bağlı ve aşığım işime.

‘BEN BAŞARIMI ÇOK ÇALIŞMAYA BORÇLUYUM’
Başarı sırrınız nedir?
Başarının sırrı ve benim olmazsa olmazlarım arasında önce disiplin geliyor. Ben başarımı çok çalışmaya borçluyum. Başarıya giden yol azimli olmaktan geçer. Sorunlarla uğraşmaktan asla vazgeçmiyorum. Aslında işin sırrı bu belki de. Çok zeki olmak değil, çok azimli olmak ve çok çalışmak ve asla vazgeçmemek. Güzel bir söz var ve her zaman ajandama yazılıdır. Tercihleriniz umutlarınızı yansıtsın korkularımızı değil. Engellerde durmuyorum. Her bir engel benim kararlarımı daha güçlendiriyor ve daha da güçlenerek devam ediyorum. Tecrübelerim bu hayatta bana bir şey öğretti. Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar zaten beklenmedik anda başarılarla dolup taşıyor.
Sevim Hanım, sizin için başarılı olmanın en önemli 10 altın kural nedir?
Başarılı olmanın 10 altın kuralı: Çok çalışmak, aile, disiplin, güne erken başlamak, güven, iş ahlakı, işi yönetebilme becerisi, aksiyon, motivasyon, kendini sevmek… Tedarikçilerimle, çalışma arkadaşlarımla kurduğumuz ilişkide sağladığımız güven duygusu başarımda çok etkili. İşleri, insanları, ekibi yönetebilme başarısı ve iş ahlakına sahip olmak başarının en net kuralları. Olumsuz ve beklenmedik durumlarda aksiyon almak gerekir. Anda kalmamak ve yarına bakmak gerekiyor. Bu nedenle geriye değil, her zaman ileri bakmak gerekir. Ben her gün yeniden doğuyorum ve yenilenmiş hissediyorum. Bu yaklaşım beni motive ediyor. Ve son olarak, başarı kendini sevmekle ve kendine saygı duymakla başlar. Ben kendime değer veriyor, seviyor ve saygı duyuyorum. Bu yüzden kendime iyi bakıyorum.

‘KIZIM VE OĞLUM BENİM HER ŞEYİM’
Aile kavramının sizin için önemi nedir?
Aile hayattan beslenme amacım ve olmazsa olmazım. Ticaret zorlu bir süreç. Bu süreçte nefes alabildiğim tek yer ailem. Kızım ve oğlum benim her şeyim. Anne olmayı çok sevdim ve hep çocuklarımdan beslendim. En olumsuz günümde çocuklarıma sarılmak tüm negatifliği ve yorgunluğumu alıyor. Oksijenim ailem, çocuklarım diyebilirim.

Sevim Hanım, başarılarınız birçok kez ödüllendirildi. Ödüle layık görülmek sizin için ne ifade ediyor?
Başarının takdir edilmesi ve buna bağlı olarak ödüle layık görülmesi büyük bir onur ve gurur. Bu bizi kamçılıyor ve daha çok motive ediyor. Mükemmeliyetçi bir yapım var. Haliyle o sahneye çıkıp ödül aldığım zaman mutlu oluyorum. Bu durum daha iyi olmamız için bizi teşvik ediyor. Çok başka bir heyecan ve haz.

‘MARKA ÜRÜNLERİMİZİN YURT DIŞI PATENTLERİNİ ALDIK’
Gelecek hedefleriniz nelerdir?

Şirketlerimizin her zaman büyük hedefleri var. Yıl bazında hedefler koyuyoruz. Marka ürünlerimizin yurt dışı patentlerini aldık. Patentlerini aldığımız ürünler dijital ortamlardan, internet sitelerinden temin edilebilir. Ülkeler patenti olmayan ürünleri kabul etmiyor, almıyor. Yurt dışında patent almak çok zor ve uzun bir süreç. Bütün ürünlerimin tekstil, yağ ve gıda olarak yurt dışında patentleri alınmış durumda. Dolayısı ile tüm ürünlerimi dünyaya satmak istiyorum.

İyi bir yönetici nasıl fark yaratır?
Fark yaratmak, olağanüstü yeteneklerle beklenen işleri yapmak değil, olağan yeteneklerle beklenmeyen işleri yapmaktır. Yönetici konumundaysanız bu farkındalığa sahip olmanız gerekir. İş hayatı her zaman tek bir çizgide ilerlemez. Kötü günler ve iyi günler doğru bir yol haritasıyla yönetilebilir. Ancak belirsizliği yönetmek imkansızdır, bu durum sadece bir süre idare edilebilir. Yönetici bu nedenle yönetme becerisine sahip olmalıdır.

‘MANZARA TEPEDEN HER ZAMAN DAHA İYİ GÖRÜNÜR’
Başarılı ve güçlü bir iş kadını olarak okuyucularımıza son olarak ne söylemek istersiniz?

İş hayatı, ticaret hayatı çok zor. Altından kalkabilmek kimi zaman zor olabilir. Manzara tepeden her zaman daha iyi görünür. Ama o süreç içerisinde neler yaşandığını kimse bilmez.  Başarılı olmak için mücadele ettim. Mücadeleyi hiç bırakmadım. Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmadı, ben de tırmanmadım. İlmek ilmek, emek vere vere başardım. Kimseyi taklit etmedim, her zaman kendim oldum. Yarış her zaman kendimizle. Bunun bilincinde oldum. Umutlarımı kaybetmeden, azmimden ödün vermeden, çalışmaktan yorulmadan istikrarımı korudum. Her şeyin başında sevgi geliyor. İş içinde geçerli bu. Sevgi benim için çok önemli. İşi sevmek gerekiyor. İnsanları, dünyayı sevelim. Her şey sevgi ile başlar, saygı ile son bulur.

İnstagram:sevimaydin_es
 

Sevim Aydın

Sevim Aydın:Hayattaki En Büyük Öğretmenim Babam Sevim Aydın
Sevim Aydın:Hayattaki En Büyük Öğretmenim Babam Sevim Aydın
Sevim Aydın:Hayattaki En Büyük Öğretmenim Babam Sevim Aydın
Sevim Aydın:Hayattaki En Büyük Öğretmenim Babam Sevim Aydın
Sevim Aydın:Hayattaki En Büyük Öğretmenim Babam Sevim Aydın
Sevim Aydın:Hayattaki En Büyük Öğretmenim Babam Sevim Aydın