Seramikten Her Türlü Objeyi Yapıyorum

Seramikten Her Türlü Objeyi Yapıyorum Seramikten Her Türlü Objeyi Yapıyorum

Seramik Sanatçısı Ezgi Yasemin, seramiğe olan ilgisinin nasıl başladığını Klass’a anlattı.  

Hobi olarak başladığı seramik sanatında her biri diğerinden eşsiz ürünler ortaya koyan Seramik Sanatçısı Ezgi Yasemin, seramikten her türlü objeyi yaparak üretimlerine devam ediyor. “Yemek kültürü benim için ayrı bir seremoni.” diyerek özellikle tabak üretmenin kendisini ayrıca mutlu ettiğini dile getiren Ezgi Yasemin ile seramik sanatını, seramiğe olan ilgisinin nasıl başladığını ve üretimlerini nasıl gerçekleştirdiğini Klass okurları için konuştuk.

Ezgi Hanım, sizi tanıyabilmek için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi mezunuyum fakat 10 yıldır televizyon sektöründe içerik yönetmenliği yapıyorum. Hobi olarak başladığım seramik sanatını son 4 yıldır işe dönüştürdüğüm için 2 farklı sektörde yoğun çalışan, huzurlu bir insanım.

Seramik sanatına olan ilginiz nereden başladı?
Gastronomiye ve tarihe olan tutkum ile başladı diyebilirim. Yemek tarihi okumaya ve aslında yemek yapmaya bayılıyorum. Yaptığım yemekleri farklı şekillerde sunmak istediğim için seramik tabaklara olan ilgim arttı. İstediğim tarzda bulamayınca kendim yapmaya başladım.

Seramik yapmak zor bir sanat mı?
Sanatla ilgilenen kimse için zor olduğunu düşünmüyorum, bu bir tutku meselesi. Tutkuyla yapılan her şey zamanla kolaylaşıyor. Teknik olarak olan bazı kuralları var. Onları kavradıktan sonra sizin kendi yaratıcılığınızla doğru orantıda ilerliyor.

Seramikle sadece tabak mı üretiyorsunuz?
Seramikten her türlü objeyi yapıyorum. Açıkçası seramikten tabak yapmak beni ayrıca çok mutlu ediyor. Çünkü insanlığın başından beri yemek yeme kültürü var. Yemek kültürü benim için ayrı bir seremoni. Hala acılarımızı, mutluluklarımızı, heyecanlarımızı bir masa başında yemeklerin eşlik ettiği sofralarda paylaşıyor ve yaşıyoruz. Biliyorum çok klişe bir söz ama tabaklarla bu sofralarla eşlik etmek paha biçilemez.

Sizin belli bir tekniğiniz ya da ilham aldığınız şeyler var mı?
Belli bir tekniği sahiplenmedim ama sevmediğim kalıp tekniğini size söyleyebilirim. Bütün tabaklarımı tek tek elimde açarak yapıyorum. Her şeyi yaparken harcadığım zaman ona özel. Kalıpsız olduğu için hepsinin şeklinde minik farklılıklar oluyor. Bana sadece doğa ilham veriyor. Tekniğim yok ama mottom var; mükemmel olanı yapmıyorum.

Peki kalıpsız yapıyorsanız fazla sayıdaki siparişleri nasıl karşılıyorsunuz?
Siparişlerimi yetiştirebilmek için gerçekten çok çalışıyorum.

Gelecek için hedefleriniz nedir?
Yaptığım işleri Eritrapottery adı altında topladım. Daha çok insanın masasına eşlik etmek istiyorum. Bana sosyal medya ya da kendi sitemden ulaşabilirler.
 

İnstagram: eritrapottery


 

Ezgi Yasemin

Seramikten Her Türlü Objeyi Yapıyorum Ezgi Yasemin
Seramikten Her Türlü Objeyi Yapıyorum Ezgi Yasemin