Semra Öztanık: Resim, Benim İçin Özgürlük Demektir

Semra Öztanık: Resim, Benim İçin Özgürlük Demektir Semra Öztanık: Resim, Benim İçin Özgürlük Demektir

Ünlü Ressam Semra Öztanık, Resim Sanatına Olan Aşkını İlk Kez Klass’a Anlattı.  

Resme hobi olarak başlayıp yıllar içinde 110’nun üstünde eser üreterek pek çok yerde kişisel sergilerini açan Ressam Semra Öztanık, doğa aşığı biri olarak eserlerinde çoğunlukla doğayı yansıtıyor. Ressam Hayrettin Sönmez’den aldığı eğitimle kendisini çok geliştirdiğini ifade eden Semra Öztanık, yaptığı resimleri kendisine ve sanata değer veren yakınlarıyla paylaşmaktan da büyük mutluluk duyduğunu dile getiriyor. 26 Mart’ta Ortaköy Kethüda Hamamı’nda beşinci sergisini yapacak olan Semra Öztanık ile resme nasıl başladığını, resim yapmanın kendisi için ne anlam ifade ettiğini ve gelecek hedeflerini Arts Hotel Harbiye’nin muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.

Semra Hanım, resme hobi olarak başlayıp zamanla kendi resim sergilerinizi açmış bir isimsiniz. Resme nasıl başladınız ve ilk serginizi ne zaman oldu?
2013 yılında evimizin kış bahçesinde resim yapmaya başladım. Bir gün yaptığım resimlerden bir tanesi bozuldu ve ben bozuldu diye bıraktım, bıraktığım anda çok güzel olduğunu fark ettim. Sonrasında bir taşınma gereği duyduk derken ben bir süre resim yapmaya ara vermek durumunda kaldım. Sonrasında bir gün bir çerçevecide ünlü ressam Hayrettin Sönmez’in resmini gördüm ve Hayrettin Sönmez’in numarasını aldım. Direkt Tarabya’daki yerine giderek Hayrettin hocayla konuştum ve ondan eğitim almaya başladım. İlk yaptığım resimlerden birisini, bugün çok sevdiğim ve kıymet verdiğim dünürüm beğendi ona hediye ettim. Zamanla insanlar resimlerimi çok beğendiler ve benim de vermek için kıramadığım insanlar oldu. Hocam bana sergi için resimlerimi sorduğunda ben de çevremdeki kişilere hediye ettiğimi söylediğimde “Hayır efendim, sanat sanattır. Parayla yapmadığın hiçbir şeyin anlamı yoktur, değeri olmaz. Cüzi de olsa alacaksın çünkü ona para veriliyorsa değer de verilir. Hediye verdiğinde ise bir süre sonra atılır yahut kaldırılır.” demişti. Tamam, peki hocam dememe rağmen yine bildiğimi yaptım. Çok sevdiğim kardeşlerime, eşimin oteline, çocuklarım Ömer ve Ayşe’ye resimlerimi hep hediye ettim. Sanata kıymet ve bana değer verenlerin evlerinde bulunan resimlerimle ben çok mutluyum.

“KÂMİL ODUR Kİ, KOYA HER YERDE BİR ESER/ESERİ OLMAYANIN YERİNDE YELLER ESER”
Resim yapmaya aşık bir kişisiniz. Resim sizin için ne anlam ifade ediyor?
Resim benim için özgürlük demektir. Birileri yönlendirmiyor, kendime ait ve istediğim şeyleri yapabiliyorum. Bana göre özgürlüğün adı da sanattır. Ben özgürlüğümü resme yansıtıyorum. Hocalarımın benden yapmamı istediği belirli temalara hep yeni şeyler ekliyorum çünkü hayal gücüm resim yaparken tamamen özgür kalıyor. Benim tek amacım, gelecekte ben olmadığım dönemlerde torunlarıma bırakacağım hatıralarımın olmasıdır. Torunlarımız babaannemiz / anneannemiz resimlerimle beni hatırlasınlar istiyorum. Söz uçar gider yazı kalır anlamında böyle bir yola çıktım. Bu yolun sonu nereye giderse gitsin her daim resim yapmaya devam edeceğim. Bu konuyla ilgili çok sevdiğim bir söz var; “Kâmil odur ki, koya her yerde bir eser/Eseri olmayanın yerinde yeller eser.” Ayrıca Paul Klee’nin “Sanat görüneni yansıtmaz, görünür kılar.” cümlesine de çok katılıyorum.

‘5. SERGİM KARMA BİR SERGİ OLACAK VE 14 ESERİM SERGİLENECEK’
26 Mart 2023 tarihinde Ortaköy Kethüda Hamamı’nda beşinci serginizi yapacaksınız. Kaç eseriniz sergilenecek?

5. sergim karma bir sergi olacak ve 14 eserim sergilenecek. Resme ve sanata ilgi duyan herkesi sergime beklerim.

‘RESİMLERİMİN ÇOĞUNLUĞUNDA DA DOĞAYI YANSITIYORUM VE DOĞADAKİ ÖZGÜRLÜKLERE YER VERİYORUM’
Peki resimlerinizde daha çok neleri vurguluyorsunuz?
Doğa aşığı ve doğa dostu olduğum için resimlerimde yeşil renkler büyük bir yer kaplıyor. Resimlerimin çoğunluğunda da doğayı yansıtıyorum ve doğadaki özgürlüklere yer veriyorum.

Resim yapma yolculuğunuzda dönüm noktası diyebileceğiniz bir anınız var mı?
Hayrettin Sönmez’den ders alırken hocamız bize bir kompozisyon ödevi vermişti. Ödevi yaptıktan sonra gece kurusun diye kaloriferin önüne bıraktım. Gece uyandığımda resme baktım ve ortada olan resimden hoşnut olmadım. Bu böyle olmaz diye gecenin dördü gibi resmimi düzeltmeye başladım. Ve sonunda da evet ya işte bu dedim. O gece ben salonda uyumuşum, eşim de sabah uyandığında her yerde olan boya kokusundan rahatsız oldu. Ufak bir tartışma içindeyken kurumamış tablo yere düştü ve yaptığım resimde bozuldu. O gün ona çok sinirlendim, oteli için resim istediğinde vermedim. Ama yaptığından bir süre sonra pişman oldu ve özür diledi. Özür dileyince işler tatlıya bağlandı tabii. Ayrıca o günden sonra hırslandım, belki de bu olay olmasaydı sadece hobi olarak kalmaya devam edecekti. Aslında eşim farkında olmadan beni teşvik etmiş oldu.

Ressamlık konusunda bir hedefiniz var mı?
Benim kimseyle bir yarışım yok. Tek amacım kendi dünyamda naçizane yapmış olduğum resimlerle bir anı bırakmaktır. Benden çok daha usta ressamlar var, hiçbir şeyim onların yanında. Ama sonuç itibariyle burada ben sevgiyle yaptığım için yapmış olduğum resimlerin vermiş olduğu haz ve mutlulukla çocuklarıma, torunlarıma bir hatıra bırakacağım. Resimlerimi büyük bir sevgiyle yapıyorum. Resim yaparken yemek yemeyi unutan bir kadınım. Atölyede ders çalıştığım zaman hocam yemek saati için seslendiği zaman hocayı duymuyordum. Büyük tuvallerde resim yapmayı seviyorum, büyük tuvalde kayboluyorum. Zaten resimlerimin çoğunluğu büyük tuvallerden oluşuyor. Ayrıca şu an 3 torunum var, en kısa zamanda torunlarımın resimlerini yapmak ve onlara güzel bir hediye bırakmak istiyorum.
 
İnstagram: semraoztanik
 

Semra Öztanık

Semra Öztanık: Resim, Benim İçin Özgürlük Demektir Semra Öztanık