Problemleri Kariyer Yolumun Bir Parçası Olarak Gördüm

Problemleri Kariyer Yolumun Bir Parçası Olarak Gördüm Problemleri Kariyer Yolumun Bir Parçası Olarak Gördüm

Ünlü Satış ve Pazarlama Uzmanı Şule Alp, başarı yolundaki zorlukları nasıl aştığını Klass’a anlattı.  

A plus projelerin satış departmanlarında gösterdiği başarıyla dikkat çeken ve BESA Group’ta Satış Direktörlüğü görevine yükselen Şule Alp, yaşadığı zorluklar karşısında yılmayarak azmin ve kararlılığın en güzel örneğini sundu. Genç yaşta satış ve pazarlama alanına adım atan başarılı iş kadını karşısına çıkan engelleri kariyer yolunun ve kişisel gelişimin bir parçası olarak gördü. Çok çalışarak tüm engellerin aşılabileceğini gösteren Şule Alp, bugün alanın en başarılı isimleri arasında yer alıyor. BESA Group Satış Direktörü Şule Alp, başarısının temellerini nasıl attığını ve kendisini başarıya taşıyan karakter özelliklerini Klass’a anlattı.


Şule Hanım, alanınızda yakaladığınız başarıyla ön plana çıkmış ve örnek olmuş bir isimsiniz. Bu başarının temellerinin nasıl atıldığını dinleyebilir miyiz?
Başarının sırrı kimine göre çok çalışmak kimine göre yeterince çalışmaktır. Ben çok çalıştım diyebilirim ama bunu kimse benden istemedi, hep içimden geldi. Çok uzun yıllardır haftalık izin yapmadan çalışırım ve bu beni mutlu ediyor. Bunun dışında günlerce ofiste uyuduğum günleri bilirim. Herkes çalışıyor ama kim daha çok inanıyor, emek veriyorsa o kazanıyor. Ben, çok istersen ve istediğin şey için sonuna kadar mücadele edersen başarılı olunabileceğine inanıyorum.  

Peki başarıya giden yol hep güllerle mi doluydu yoksa dikenlerden de geçmek zorunda kaldınız mı?
Başarı yolu asla güllerle dolu değildi…Başarıya ulaşırken birçok zorlukla karşılaştım ama motivasyonumun düşmesine izin vermedim. Karşılaştığım her yeni zorluğun daha fazla deneyim ve kendimi geliştirme fırsatı anlamına geldiğini düşündüm. Başarılı bir kariyer için gideceğim yol boyunca yeni zorluklar olacağını biliyordum. Bu nedenle problemleri kariyer yolumun bir parçası olarak gördüm.

Bu engelleri aşarken neler yaşadınız? Kariyerinizde ‘Şu olay olmasaydı bu kadar başarılı olamazdım’ dediğiniz bir şey var mı?
Üniversiten mezun olduktan sonra bir inşaat firmasına satış pazarlama danışmanı olarak işe alındım. Bilirsiniz bizim sektörümüzde maaş + primle çalışılır. İlk işe başladığım firmada sistem gereği kim satarsa satsın prim satış yapana değil tüm ekibe dağıtılıyordu. Dolayısıyla ekip içinde en deneyimsiz ve genç ben olduğum için gelen tüm müşterileri benim gezdirmem isteniyordu. Satışı ben yapıyordum ancak benim hakkettiğim prim tüm ekibe dağıtılıyordu. Neyse ki bir süre sonra çalıştığım firma bunu fark etti, bazı çalışma arkadaşlarımın işine son verildi ve ben terfi ettim. İşte bu dönemde yeterince çalışmam durumunda karşılığını mutlaka alacağımı tecrübe ettim ve aynı dönem başarımın kıskanıldığını da fark ettim. Ancak yapım gereği tüm bu zorluklar beni daha çok çalışmam için hırslandırdı diyebilirim.

Başarıya ulaşmanın altın kuralları nelerdir? Başarınızın ‘10 Altın Kuralı’nı paylaşır mısınız
Hepimiz hayatta başarılı olmak ister, bunun için hayaller kurarız. Ancak bu hayallere ulaşmak için sadece istekli olmak yetmez. İstekli olmanın dışında başarılı olmak için bazı kurallar belirlemek ve onlara uymak gerekir. Bana göre bu kurallar:

 
  1. Yaptığın işi sevmek/yaparken mutlu olmak
  2. Uzun ve kısa vadeli hedefler belirlemek
  3. Dersler çıkarmak
  4. Özgüven
  5. Yorulmamak, Bahane üretmemek
  6. Israr etmek
  7. Azimli olmak
  8. Kararlı olmak
  9. Sebat etmek
  10. Çok çalışmak

 

Şule Alp