Pinar Koç : “Günde 100 Tel Saç Dökülmesi Normaldir, Ancak 100’ü Aşmasi Durumunda Bir Sorun Var Demektir”

 Pinar Koç  : “Günde 100 Tel Saç Dökülmesi Normaldir, Ancak 100’ü Aşmasi Durumunda Bir Sorun Var Demektir”  Pinar Koç : “Günde 100 Tel Saç Dökülmesi Normaldir, Ancak 100’ü Aşmasi Durumunda Bir Sorun Var Demektir”

Dermatoloji Uzmani Dr. Pinar Koç, Saç Dökülme Sorunlarinin Tedavilerini Klass’a Anlatti 2018’den itibaren özel sektörde dermatoloji uzmanı olarak çalışan Dr. Pınar Koç, Ağustos 2021 itibariyle Bağdat Caddesi’nde kendi kliniğinde hastalarına hizmet veren alanında uzman bir isim olarak dikkat çekiyor. Özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları alanında hizmet veren Dr. Pınar Koç, gerek görmediği hiçbir uygulamayı yapmadığını ve tüm ürünlerinin sağlık bakanlığı onaylı, uts ve its kayıtları olduğunun altını çiziyor. Mevsim geçişleri ile birlikte saç dökülme sorunlarının da arttığını ifade eden başarılı dermatolog, günde 100 tele kadar saç dökülmesinin normal olduğunu ancak bu rakamın 100’ü aşması durumunda sorun olarak görülmesi gerektiğini söyleyerek saç dökülmesine sebep olan durumların çok çeşitli nedenlere bağlı olduğunu belirtiyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Pınar Koç ile saç dökülme sorunlarını, farklarını ve sundukları hizmetleri Klass okurları için konuştuk.  

Pınar Hanım, siz dermatoloji alanının en başarılı isimlerinden birisiniz. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
2000 yılında Uludağ Üniversitesi’nden mezun oldum 2004-2009 yılları arasında da Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden uzmanlığımı aldım. 2009-2011 yılları arasında Karaman Devlet Hastanesi’nde Dermatoloji Uzmanı olarak mecburi görevimi yaptım. 2013-2018’de Sancaktepe Bölge Hastanesi’nde, 2018-2021 yılları arasında da Esteworld Altunizade de çalıştım. Şu anda Bağdat Caddesi’ndeki kliniğimde hizmet vermekteyim. Dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmekle beraber estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıklarıyla da tüm teknolojik gelişmeleri takip ederek ilgilenmekteyim.

Kliniğinizde ne tarz uygulama ve işlemler yapmaktasınız?
Dermatolojik hastalık muayene teşhis ve tedavileri, lazer epilasyon, tüm cilt tipleri için farklı cilt bakımları, akne izleri, yara izleri, çeşitli ben ve yaşlılık lekelerinin tedavisi ile ayrıca antiaging amaçlı kullandığım karbondioksit fraksiyonel lazer, kılcal damar ve leke tedavisi için Dye lazer, Dermapen ve altın iğne uygulamaları, leke tedavileri, tüm dolgu ve Botox uygulamaları ile mezoterapi alanlarında hizmet vermekteyim.

Sizi diğer işletmelerden ayıran özellikler nelerdir?
Samimi bir yaklaşım sergiliyoruz. Gerek görmediğim hiçbir uygulamayı yapmıyorum. Tüm ürünlerimiz sağlık bakanlığı onaylıdır, uts ve its kayıtları vardır. Bu çok dikkat ettiğim bir konudur. Onayı olmayan ürün kullanmam. Hastalarım bana bu nedenle her zaman çok güvenir.

‘BÜYÜK CERRAHİ OPERASYONLAR, KISA SÜREDE ÇOK FAZLA KİLO KAYBI, BÜYÜK TRAVMALAR, STRESLER SAÇ DÖKÜLMELERİNİ ÇOK ARTIRIR.”
Pınar Hanım, mevsim geçişleri ile birlikte saç dökülme sorunları da arttı. Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?
Saçlarımızın dökülmesi kadın ve erkek fark etmeksizin hepimizi üzen bir durumdur. Günde yüz tel saç dökülmesi normaldir ancak bu rakam yüzü aşarsa sorun var demektir.  Saç dökülmelerini tedavi etmemiz için öncelikle neden kaynaklandığını tespit etmemiz gerekmektedir. Mevsim geçişlerinde saç dökülmeleri görülebilir. Bu çoğu insanda olur ve sonra kendiliğinden geçer. Genetik olarak hem kadın da hem de erkekte erkek tipi saç dökülmeleri olabilir. Özellikle saçımızın tepe noktalarından seyrelmeler başlar. Saç köklerini etkileyen bir deri hastalığı olabilir. Bunu anlamak için mutlaka bir dermatolojik muayene yaptırmak gerekir. Doğum sonrası genelde 4 ayda yoğun bir saç dökülmesi olur. Bu normaldir ve özellikle annelerimiz üzülmemelidir. Çünkü bir süre sonra hepsi yeniden çıkacaktır. Büyük cerrahi operasyonlar, kısa sürede çok fazla kilo kaybı, büyük travmalar, stresler saç dökülmelerini çok artırır. Aynı zamanda kansızlık, tiroid hastalıkları, B12, D vitamini, folik asit, biotin ve çinko eksikliği de saç dökülmelerinin diğer nedenlerindendir. Tedavide ise PRP, mezoterapi, topikal uygulanan ilaçlar, gerekli vitamin ve mineral takviyeleri, gerekli hastalara da otolog mikrogreft uygulaması yapıyoruz.