Özlem Esra Ada: Kadının Çok Konuşmasının Nedeni Sorunları Çözme, İlişkiyi Yürütme, Mutlu Olmak Çabasının Göstergesidir

Özlem Esra Ada: Kadının Çok Konuşmasının Nedeni Sorunları Çözme, İlişkiyi Yürütme, Mutlu Olmak Çabasının Göstergesidir Özlem Esra Ada: Kadının Çok Konuşmasının Nedeni Sorunları Çözme, İlişkiyi Yürütme, Mutlu Olmak Çabasının Göstergesidir

Uzman Psikolog ve Sunucu Özlem Esra Ada, Kadın ile Erkeklerde Özgürlük Alanlarının Sınırlarının Nasıl Belirlenebileceğini Klass’a Anlattı.  

Uzmanlık alanları olan otizm, yaygın gelişimsel bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, davranış bozukluklarında hizmet vermiş olan Uzman Psikolog Özlem Esra Ada, kadın erkek ilişkileri, kadın hakları ile çocuk hakları konusunda yazdığı makaleleriyle de tanınan bir isim. Ekotürk TV’de ‘Pembe Masa’ programı ve Beyaz TV’de de ‘Herkese Lazım Sağlık’ programında sunuculuk yaparak izleyicilerinin karşısına çıkan ve her hafta farklı konularda seyircilerini bilgilendiren Özlem Esra Ada ile hangi alanlarda çalışmalar yaptığını, makalelerini ve kadın ile erkeklerde özgürlük alanı sınırlarının nasıl belirlenebileceğini Klass okurları için konuştuk.

Özlem Hanım, siz ünlü bir psikolog olmanızın yanı sıra TV kanallarında sunuculuk yaparak insanları bilgilendiren başarılı bir iş kadınısınız. Sizi daha yakından tanımamız için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
2006 yılında başlayan psikoloji yolculuğuma aynı yıl Akademi Çocuk Eğitim Kurumları’nı hayata geçirerek devam ettim. Anadolu yakasında hizmet veren bu kurumlar her yıl büyüyerek ve eğitimdeki yenilikleri okullarında uygulayarak birçok öğrenci yetiştirdi ve yetiştirmeye devam ediyor. Ayrıca psikolojik danışmanlık hizmetlerinin bulunduğu ayrı iş kollarımızda özel gereksinimi olan çocuklarımıza ve ailelerine destek veriyor. Otizm, yaygın gelişimsel bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, davranış bozuklukları konuları uzmanlık alanlarım. Ayrıca kadın erkek ilişkileri, kadın hakları ve çocuk hakları konusunda birçok makalem var. İlişkiler konulu bir başucu kitabım yazım aşamasında. Ekotürk TV’de iki senedir ‘Pembe Masa’ programının sunuculuğunu yapmaktayım. Beyaz TV’de de ‘Herkese Lazım Sağlık’ programının sunuculuğunu yapmaktayım. Çalışmak ve üretmenin herkese iyi geleceğini düşünenlerdenim.

‘KADININ ÇOK KONUŞMASININ NEDENİ SORUNLARI ÇÖZME, İLİŞKİYİ YÜRÜTME, MUTLU OLMAK ÇABASININ GÖSTERGESİDİR’
‘Kadın susuyorsa “ruhunun bavulunu toplamış gidiyor” demektir.’ başlıklı bir makalenizi okumuştum. Kadın her şeyden vazgeçtiğinde gerçekten susar mı?

Olaylar karşısında kadın daha uzun cümlelerle kendini ifade ederken erkeklerin bu kadar uzun bir konuşmaya konsantre olması ne yazık ki mümkün olamıyor ve daha yüzeysel düşündüğü için de konuşmaları tehdit olarak algılıyor. Kadın güvendiğinde, anlattıkları değer gördüğünde kadınken, erkek yaptıklarının farkına varıldığında erkek olduğunu hissediyor. Kadın sinirliyken konuşmak istiyor ve dolayısıyla erkek susup başka şeylerle ilgilendiğinde kadın daha da öfkeleniyor, kendisini değersiz hissediyor. Erkek de zamana bırakıp konuşmadığında daha iyi bir çözüm olacağını düşündüğü için bunu yapıyor esasen. Bu nedenle her iki tarafın birbirlerinin iletişim dilini iyi bilmeleri gerekiyor. Kadın konuşuyorsa ümidi vardır. Özetle diyeceğim şu ki kadınların kavgalarından korkmayın! Kadının çok konuşmasının nedeni sorunları çözme, ilişkiyi yürütme, mutlu olmak çabasının göstergesidir. En önemlisi de o adamı hala seviyordur, ümidi vardır aslında, o nedenle konuşuyor, çabalıyordur. O güne kadar tartışan, kavga eden kadın eğer susmuşsa işte bundan korkun çünkü o kadın artık ruhunun bavullarını toplayıp gidiyordur. Erkeklerin anlayamadığı püf nokta da aslında budur. Kadınlar ilişkileri için savaşmayı bıraktıklarında sessizce ve susarak giderler.

‘ERKEKLERİN DAHA VİCDANLI DAHA EMPATİ SAHİBİ OLMALARI İLİŞKİNİN DEVAMLILIĞI İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR’
Kadın ve erkeklerde özgürlük alanlarının sınırlarını nasıl belirlemek gerekir?

Olgunluk gösterememiş ruhlar özgürleşmeyi sadece zevk peşinde koşmak olarak algıladı ve buna da modernizm dediler. Bu nedenle özgür ama daha yalnız insanlar olduk.Aşk duygusunun sadece erotik duygulardan ibaret olduğunu düşünerek romantik duygularımızı da kaybettik. Kadınlar ruhsal anlamda hisleri daha kuvvetli, daha şefkatli ve daha özverili olabilirler ama erkeklerin de daha vicdanlı daha empati sahibi olmaları ilişkinin devamlılığı için vazgeçilmezdir. Karşılıklı konuşmalarda hep bir taraf kaybettiğini hissetmemeli.


İnstagram: ozlemesraada
 

Özlem Esra Ada

Özlem Esra Ada: Kadının Çok Konuşmasının Nedeni Sorunları Çözme, İlişkiyi Yürütme, Mutlu Olmak Çabasının Göstergesidir Özlem Esra Ada