Özgün Melike Gedar : “Oküloplastik Cerrahi, Göz Konusunda Uzman Hekimler Tarafindan Yapilmali”

Özgün Melike Gedar : “Oküloplastik Cerrahi,  Göz Konusunda Uzman Hekimler Tarafindan Yapilmali” Özgün Melike Gedar : “Oküloplastik Cerrahi, Göz Konusunda Uzman Hekimler Tarafindan Yapilmali”

Dünyagöz Hastanesi Ataköy Şubesi’nden Doç. Dr. Özgün Melike Gedar, Oküloplasti Ve Blefaroplasti Uygulamalarini Klass’a Anlatti Gözü ve görme alanını etkilemesinin yanı sıra, estetik olarak da istenmeyen bir görünüm oluşmasına sebep olan gözaltı torbaları, göz kapağı bozuklukları gibi problemlerin oküloplastik cerrahi ile çözüme kavuşturulabildiğini belirten Ataköy Dünyagöz doktorlarından Doç. Dr. Özgün Melike Gedar, “Gözler, vücudumuzdaki en hassas organ. Göz ve çevresinde oluşan ve dış görünümde istenmeyen sonuçlar doğuran tüm problemlere gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavilerinden protez göze, gözaltı torbalarının alınmasından göz çevresi botoks ve dolgu uygulamalarına ve göz çevresi estetik ameliyatına kadar pek çok farklı tedavi yöntemi ile çözüm üretebiliyoruz. Bu müdahalelerin yapıldığı merkezin steril olması ve uygulamayı yapacak uzmanın göz konusunda deneyimli olması, başarı adına büyük önem taşıyor” ifadelerini kullanıyor. Dünyagöz Hastanesi Ataköy Şubesi’nden Doç. Dr. Özgün Melike Gedar ile Oküloplasti ve Blefaroplasti uygulamalarını Klass okurları için konuştuk.  


İlerleyen yılların etkisi veya yapısal olarak oluşan gözaltı torbaları, göz kapağı bozuklukları ve gözyaşı kanal tıkanıklığı gibi estetiğin yanı sıra, göz sağlığı açısından ciddi sonuçlara yol açabilecek problemlerin oküloplastik cerrahi ile çözüme kavuşturulabildiğini belirten Dünyagöz Hastanesi Ataköy şubesinden Doç. Dr. Özgün Melike Gedar, “Göz ve çevresinde oluşan kapak düşüklükleri, gözaltı torbaları, yaşa bağlı değişimler, gözkapağı tümörleri gibi, kişilerin göz sağlığını tehdit etmenin yanı sıra mutsuz ve yorgun görülmesine sebep olabilen pek çok rahatsızlık bulunuyor. Yaşam kalitesinde ve kişinin özgüveninde olumsuz sonuçlar doğuran bu rahatsızlıklar, oküloplastik cerrahi ile çözüme kavuşturulurken, bu sayede hastalarımızın çok daha genç ve mutlu bir görünüme kavuşmasını amaçlıyoruz. Çeşitli sebeplerle geri dönüşümsüz görme kaybı yaşayan kişilere uygulanan protez göz ameliyatları sayesinde son derece tatmin edici görsel sonuçlara ulaşılabiliyor. Protez göz uygulanan hastalarımız, yaşamlarının geri kalan kısmında herhangi bir problem olmadan spor yapmak ve yüzmek gibi efor gerektiren aktiviteleri dahi herhangi bir sorun yaşamadan yerine getirebiliyorlar” şeklinde konuştu.

İZSİZ KAPAK ESTETİĞİ İLE GÜZELLİKTEN DE ÖDÜN VERİLMİYOR

Göz kapağı estetiği ile ilgili bilgiler paylaşan Doç. Dr. Özgün Melike Gedar, “Blefaroplasti ile alt ve üst göz kapaklarındaki fazla yağ, kas ve deri dokusunu, herhangi bir iz kalmayacak şekilde alarak, bu dokulara destek olan göz çevresi bölümlerini gerginleştiriyoruz. Blefaroplasti operasyonlarında, yapılacak ameliyatın planlanması önemlidir. Bu nedenle doktorun, hastasına uygulanacak tekniği açıklaması ve müdahale öncesinde dikkat etmesi gereken konularda gerekli uyarılarda bulunması büyük önem taşıyor. İlaç kullanımı, sigara, alkol ve bazı vitaminlerin bu operasyona etkilerinin açıklanması gerekiyor. Lokal veya genel anestezi ile gerçekleştirilen operasyonun ardından hastalarda ilk 2 günlük süreçte şişlik olması normaldir. Buz uygulamasının yanı sıra, gerekli olan durumlarda doktor tarafından antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kullanılması da tavsiye edilebilir. Bu sürecin sonunda görme alanında oluşan tehdit ortadan kaldırıldığı gibi, hastalar güzelliklerinden de ödün vermek zorunda kalmazlar” dedi.
DOĞRU MERKEZ VE UZMAN SEÇİMİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Vücudumuzun en hassas bölgesi olan gözlere yapılacak her türlü cerrahi müdahale öncesinde, detaylı bir araştırma yapmanın önemine dikkat çeken Doç. Dr. Özgün Melike Gedar, “Oküloplasti ve blefaroplasti uygulamaları, yapıldığı organın göz olması sebebiyle büyük özen gösterilmesi gereken müdahalelerdir. Uygulamanın yapıldığı mekânın steril olmaması veya doktor tarafından yapılacak yanlış bir uygulama, gözlerde görme kayıplarına varacak ciddi sonuçlar doğmasına yol açabilir. Bu sebeplerden ötürü hastalar, uygulamanın yapılacağı sağlık merkezinin hijyenik açıdan kusursuz ve kullanılan sarf malzemelerinin tek seferlik olduğundan ve uygulamayı yapacak hekimin tecrübesinden emin olmalılar. Bu doğrultuda operasyon öncesinde yapacakları araştırmalar, büyük önem taşıyor. Ancak bu koşulların sağlandığı sağlık merkezlerinde yapılacak müdahaleler istenen sonuçları verirken, sağlık açısından bir risk oluşmadığından da emin olabilirler” diyerek sözlerini tamamladı