Orçun Onural: 2023 Super Bowl’unda Türk Reklam Sektörünün Gurur Duymasını Sağlayan Projeye İmza Attık

Orçun Onural: 2023 Super Bowl’unda  Türk Reklam Sektörünün Gurur Duymasını Sağlayan Projeye İmza Attık Orçun Onural: 2023 Super Bowl’unda Türk Reklam Sektörünün Gurur Duymasını Sağlayan Projeye İmza Attık

Happy People Project Kurucu Ortağı ve Ajans Başkanı Orçun Onural, Global Alandaki Başarısını ve Bu Başarının Sırlarını Klass’a Anlattı.     

Birçok uluslararası ajansta CEO ve genel müdür pozisyonlarında yer alan, deneyimleri ile kurucusu olduğu Happy People Project’i Türkiye’nin en iyi ajansları arasına taşıyan Orçun Onural, birbirinden önemli reklam kampanyalarına imza atan ve reklamcılık alanında efektif ajanslara verilen Effie Awards’tan aldığı 28 ödül ile sektöre damgasını vurmayı başarmış bir isim. Başarılı iş adamı, “Yaptığımız işlerde hep çözüm arayan, marka problemini çözmek üzere hareket eden ajans olduk. Stratejik temeli, stratejisi çok güçlü bir ajansız. Her zaman birlikte çalıştığımız, hizmet verdiğimiz markaların kazanması, bilinirliğin artması konusunda çabaladık. Tüm eforumuzu etkin olmak üzere sarf ettik.” sözleriyle başarılı olmalarındaki etkenleri dile getiriyor. Türk reklam sektörünü globalde de en iyi şekilde temsil eden ve yakaladığı başarılar ile örnek gösterilen Onural, 2023 Super Bowl’unda sektörde gurur duyulacak önemli gelişmeler ile de başarısını taçlandırdı. Happy People Project Kurucu Ortak & Ajans Başkanı Orçun Onural, Türk reklam sektörünün yakaladığı bu başarıyı Klass okurlarıyla paylaştı.
Orçun Bey, siz yaratıcı çalışmalarınız ve çözüm odaklı yaklaşımınız ile birbirinden önemli reklam kampanyalarına imza atarak ve başarınızı aldığınız ödüller ile taçlandırarak sektöre damgasını vurmuş başarılı bir isimsiniz. Globalde yakaladığınız bu başarının sırrı nedir?
Ben mesleğe başladığım günden beri Türkiye hep zor zamanlardan geçmiş. Bizim ustalarımız da aynı kaderi yaşamış. Rüya kadar güzel ama çok zor bir coğrafyadayız ve bunun bedelini bir şekilde ödüyoruz. Aslında dünyanın herhangi bir yerine giden Türk çalışanların çoğunlukla başarılı olmasının bir sebebi de Türkiye’nin insana kazandırdığı bu psikolojik direnç. Bu psikolojik direnç, bizi Nassim Nicholas Taleb’in deyimiyle “anti-fragile” kılıyor. Bizim de ilk Türk mikro network’ü olmak için yola çıkarken güvendiğimiz şeylerden biri buydu. Yol üzerinde de globalde çalışmanın, global markalara çalışmaktan biraz daha farklı olduğunu yaşayarak gördük. Çalıştığımız ülkelerin yerel iç görülerini yakalayarak, yerel sosyolojisini özümseyerek ve yerel iş yapış biçimlerine uyumlanarak yürümek zorundaydık. Tüm bunları yaparken de özümüzde olan anti-fragile, yaratıcı ve etkili ajans yapısını korumamız gerekiyordu. 14 ay önce New York ofisini açmamızla başlayan, eş zamanlı Riyad ve Dubai’de yaptığımız çalışmalar, 2023 Super Bowl’unda Türk reklam sektörünün gurur duymasını umduğumuz bir gelişmeyle taçlandı.

‘SUPER BOWL HAFTASINDA, ADAGE’İN YARATICILIK BAŞLIĞINDA YAYINLADIĞI EDİTÖR SEÇKİSİNDE BİRİNCİ SIRADAYDIK”
Türk reklam sektörünün yakaladığı bu başarılı gelişmeyi okuyucularımıza anlatır mısınız?

24 saat beklemiş lekeleri bile çıkardığı önermesiyle öne çıkan Finish’den bir Super Bowl dönemi brief’i aldık. Maç esnasında TV’de yayında olamayacaktık ama kendimizden bahsettirmek istiyorduk. Heyecanla insanların yemek alışkanlıklarını incelerken oldukça yalın bir detay keşfettik. Super Bowl ve Sevgililer Günü arasında 24 saat vardı. Yani insanlar Super Bowl gecesi arkadaşlarıyla toplandıktan sonra, sevgililer günü temizliği için 24 saatleri kalacaktı. İşte buradan yola çıktık ve “Monday 13th” kampanyamızı hazırladık. Kampanyamız tam 150 milyon kişiye ulaştı. Finish Kuzey Amerika Pazarlama Direktörü sevgili Tarık Bayar ve ekibinin de müthiş katkısıyla çok kısa sürede filmimiz, influencer kampanyamız ve dijital içeriklerimiz yayına çıktı. Akıl almaz üretim/yayın bütçelerinin seyirci karşısına çıktığı Super Bowl haftasında, AdAge’in yaratıcılık başlığında yayınladığı editör seçkisinde birinci sıradaydık. Gurur duyduk.
 
Peki şimdi sıra nerede var?
Bu başarıyı bir standart olarak kabul eden; kendimizi, kendi yarattığımız standardı aşmaya motive eden bir cesaret, emek ve yaklaşımda. Çünkü belki de dünyaya açılmamızda, dünyayla yarışmamızda umut cüret etmektedir. Bundan dolayıdır ki; en iyi hizmeti vermek gayesinde bir ajansız. Başarılı işlere imza atmaya ve globalde de bu başarıyı sürdürmeye devam edeceğiz.
 

Orçun Onural

Orçun Onural: 2023 Super Bowl’unda  Türk Reklam Sektörünün Gurur Duymasını Sağlayan Projeye İmza Attık Orçun Onural