Oğlumun Dünyaya Gelmesi Bana Mutluluk ve Hayat Kattı

Oğlumun Dünyaya Gelmesi Bana Mutluluk ve Hayat Kattı Oğlumun Dünyaya Gelmesi Bana Mutluluk ve Hayat Kattı

Jeoloji Mühendisi Nilüfer Tabakoğlu, anne olmanın hayatına getirdiği değişiklikleri Klass’a anlattı.

Lisede Kültür Koleji’nde eğitim aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği’nden mezun olan Nilüfer Tabakoğlu, Anneler Günü’nü oğlu Furkan ve ailesindeki tüm annelerle beraber kutluyor. Anneler Günü’nün kendileri için özel bir anlam ifade ettiğini ve bir aile geleneği olarak bugünü hep birlikte kutladıklarını söyleyen Nilüfer Tabakoğlu, eğitim hayatında ve kayak sporunda dereceler kazanarak oldukça başarılı olan oğlu Furkan ile de bir anne-oğul ilişkisinden ziyade bir arkadaş ilişkisine sahip. Jeoloji Mühendisi Nilüfer Tabakoğlu ile annelik duygusunu, Furkan’ın doğumu ile hayatında nelerin değiştiğini ve oğlu ile nasıl bir ilişkisi olduğunu Klass okurları için konuştuk.

Nilüfer Hanım, oğlunuz Furkan, dünyaya geldikten sonra hayatınızda neler değişti?
Kültür Koleji’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde eğitim aldım. Kısa bir süre özel sektörde çalıştım. O sırada eşim Özgür Tabakoğlu ile 2002 yılında tanıştık, 2005 yılında da evlendik, 2009 yılında oğlumuz Furkan dünyaya geldi. O andan itibaren hep onunla ilgilendim. İş hayatına bir süre ara verdim. Oğlum da bunun karşılığını bana fazlasıyla verdi. Eğitim ve spor hayatında dereceler kazanmasının yanı sıra hem duygusal zekası hem de insani duygularıyla gerçekten beni çok mutlu eden bir evlat. Bu kadar bilinçli ve bu kadar başarılı bir birey olmasıyla da ayrıca gurur duyuyorum.

Annelik sizce nasıl bir duygu?
Çocukları zaten çok seviyordum. Oğlumun dünyaya gelmesi bana hayat ve mutluluk kattı. Anneliğin tarifi olmaz. Oğlum hayatımın anlamı oldu. Evlat duygusu bambaşka, tarifi mümkün olmayan bir şey. Canımın bir parçası gibi. Gençliğimde yaşıtlarım hep evliliği ve giyecekleri gelinlikleri hayal ederlerdi. Ben ise doğacak çocuğumu hayal ederdim. Evladım, hayal ettiğimin çok ötesinde bir çocuk oldu.

Anne olmanın size göre özel ve farklı yönleri nelerdir?
Anne olmak sizi daha güçlü bir insan haline getiriyor. Her şeye karşı daha dayanıklı oluyorsunuz. Daha sabırlı bir insan oluyorsunuz. Evlat sahibi olmak hayata başka bir bakış açısıyla bakmanızı sağlıyor. İnsanlara karşı daha ılımlı hale geldim. Doğayı ve çevrenizi daha çok korumak istiyorsunuz.

Furkan, senin gözünden anlatmanı istersek anneni nasıl anlatırsın?
Annem çok iyi ve merhametli bir insan. Yardıma ihtiyacım olduğunda bana hep yardım eder. Bana koşan ilk insan her zaman annemdir. Bir şey istediğimde eğer benim için doğru olduğunu düşünüyorsa beni asla kırmaz.

Nilüfer Hanım, oğlunuzla aranızda nasıl bir ilişki var? Anneler Günü’nde neler yaparsınız?
Oğlumla çok iyi anlaşıyoruz. Yeri geldiğinde birbirimize destek oluyoruz. İki arkadaş gibi olduğumuzu söyleyebilirim. Onunla empati kurmaya büyük bir önem veriyorum. Her Anneler Günü’nü birlikte kutluyoruz. Ailemizdeki bütün annelerle bir araya gelip kutlama yapıyoruz. Bu bizim aile geleneğimizdir…
 

Furkan-Nilüfer Tabakoğlu