Nu-Da, Türkiye’nin En Büyük Bitkisel Hammadde Tedarik Firmalarından Biridir

Nu-Da, Türkiye’nin En Büyük Bitkisel Hammadde Tedarik Firmalarından Biridir Nu-Da, Türkiye’nin En Büyük Bitkisel Hammadde Tedarik Firmalarından Biridir

Tabakoğlu Tarım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Tabakoğlu, Nu-Da’nın ürün gamında yer alan ürünleri Klass’a anlattı.  

Türkiye’nin alanında önde gelen firmalarına gıda, kozmetik, ilaç, yem üretiminde kullanılan tıbbi ve aromatik yağlar ile bitki ekstreleri tedariki yapan Nu-da, Tabakoğlu Tarım A.Ş bünyesinde yer alarak uzun yıllar boyunca alanında kalite ve güvenin sembolü oldu. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden sağladığı bitkilerin ekstrelerinin yanı sıra çörek otu, badem yağı, susam yağı, kabak çekirdeği yağı üretimi de yaparak satışını gerçekleştiren marka her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Tabakoğlu Tarım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Tabakoğlu ile ürün gamını, firmalarını sektörde öne çıkaran özelliklerini, en çok hangi ürünlerin satışını yaptıklarını ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.

Özgür Bey, Tabakoğlu Tarım A.Ş ve Nu-da olarak Türkiye’nin en önemli tıbbi ve aromatik yağ üreticisi, bitki ekstreleri ithalatçısısınız. Öncelikle firmanızı daha yakından tanıyabilir miyiz?
Biz aile olarak Çorluluyuz. 1933 yılında rahmetli büyük babamın başlattığı bir işi sürdürüyoruz. Tabakoğlu A.Ş. merkezimiz Çorlu’da bulunuyor. Çorlu’da iki ayrı yerde imalathanemiz ve merkez depolarımız var. İstanbul’da haftalık ihtiyaçlarımızı tuttuğumuz depomuz var. İdari olarak da Beşiktaş Arnavutköy’deki ofisimizi kullanıyoruz. Nu-da 20 yıllık, Tabakoğlu Tarım A.Ş. ise 90 yıllık bir firma. Tabakoğlu A.Ş bünyesinde 20 yıl önce Nu-da’yı kurduk. Asli amacı tıbbi aromatik yağlar ve bitki ekstrelerini tedarik etmekti. Ana firmamız üzerinden hala ham ayçiçek yağı, yağlı tohumlar ve hububat alım satımı yapılıyor.

Nu-da’nın ürün gamında neler bulunuyor?
Ürün gamımızı iki ana dalda toplayabiliriz. Tıbbi ve aromatik yağlar ile bitki ekstreleri. Tıbbi ve aromatik yağlar gıda, kozmetik, ilaç sanayisinde kullanılıyor. Bitki ekstreleri ilaç sanayisinde, gıda takviyelerinde ve içerisindeki aktif maddeye binaen birtakım farklı sektörlerde de kullanılabiliyor. Bunlara spor atlarını ve kedi köpek mama takviyelerini örnek gösterebiliriz.

Sizin firmanızı bu sektörde öne çıkaran özellikleriniz nelerdir?
Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada özel doğal ürünlere olan rağbet her geçen yıl artıyor. Özellikle pandemi döneminde bitkisel ürünlerle ilgili ihtiyaç arttıkça talep de arttı. Biz 500 ürün içeren bir ürün gamı ile, imalat yapan, şişeleme yapan, tablet ve kapsül basan, gıda takviyesi üreten kozmetik ve ilaç firmalarına ağırlıklı olarak hammadde tedarik ediyoruz. Bizim özelliğimiz stok tutuyor olmamız. Firmalar bizi kendi deposu gibi görüp kısa süre içerisinde mallarını bizden tedarik edebiliyorlar. Bizim sektörümüzde imalat yapan firmaların her biri az veya çok mutlaka bizden mal alıyordur. Bunun sebebi başka yerde bulunmayan ürünleri bulundurmamızdır. Bu sayede çok süratli bir şekilde tedarik sağlıyoruz. Hep aynı standarttaki malı vermeye çalışıyoruz. Aktif madde içeriği anlamında istikrarı sağlamış bir firmayız.

Hammadde ürünlerde kullanılan bitkileri nasıl temin ediyorsunuz?
Bitkiler dünyanın dört bir yanındaki farklı ülkelerde toplanıyor ve biz bu bölgelerden mal getiriyoruz. Bitkilerin bulunduğu yerden hammaddeyi tedarik etmek durumundayız. Özellikle ülkemizde ithalat konusunda kontroller oldukça fazla. Bu ürünleri bir araya toplamak kolay değil. Biz belli bir standartta ürün almak durumundayız. Aksi takdirde istenilen aktif madde içeriğine ulaşmak mümkün olmaz. Türkiye’nin dışındaki AB ülkelerinde, hatta Uzak Doğu ülkelerinde endüstriyel tarım çok ciddi anlamda ve hacimli bir şekilde yapılıyor Standardizasyon anlamında da belli kriterleri oturtmuş durumda. Dünyada bu işi çok iyi yapan firmalarla aynı yerlerden hammadde tedarik ediyoruz. Bunların haricinde Türkiye’de bulunan bazı ürünler de var. Onların imalatını Türkiye’de yaptırtıyoruz. Ancak bunların sayısı diğerlerine göre daha az. Biz birçok üründe süratli ve sağlıklı olması açısından hava kargo kullanıyoruz. Ancak bu durum da maliyetleri ciddi anlamda yükseltiyor. Yurt dışındaki tedarikçilerimiz zaten tüm dünyadaki büyük firmaların mal aldığı tedarikçiler. Fransa, İspanya, Çin, Güney Amerika ülkeleri ve ABD’de tedarikçilerimiz mevcut. Bitkilerin hasadı her yıl bir önceki yılla aynı olmaz. Çiftçilik içinde birçok ince detayı barındıran bir meslek. Bazen normalde Çin’den aldığımız bir ürünü ertesi yıl Güney Amerika’dan almak zorunda kalabiliyoruz.

En çok hangi ürünlerin satışını yapıyorsunuz?
Çörek otu, badem yağı, susam yağı, kabak çekirdeği yağı en çok satışını yaptığımız ürünler.  Uçucu yağlar tarafında kekik yağı ve çay ağacı yağlarını örnek gösterebiliriz. Burada yüzlerce farklı yağdan bahsetmemiz mümkün. Bunların yanında 200 civarında takviye edici gıda ve bitki ekstresinden bahsediyoruz. Bunları organize etmek çok kolay bir şey değil. Bizim gibi hammadde tedariki yapan firmalarda bu kadar çok çeşit yok. Müşterilerimizin belki de bizi tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden birisi de o. Bizim en büyük avantajımız stok tutmamız. Ürün çeşitliliği bakımından da Türkiye’nin en zengin firmalarından biriyiz.

Firma olarak önümüzdeki yıllarda nasıl bir büyüme hedefliyorsunuz?
Son yıllarda yüzde yüz büyüdüğümüzü söyleyebilirim. Bu da tabii beraberinde hem operasyon anlamında hem de finansal anlamda büyük bir iş yükünü getiriyor. Biz 90 yıldır aynı işi yapan bir aile olarak bunu kendi öz sermayemizle karşılayabilecek durumdayız. Ancak sektörün hacmi önümüzdeki yıllarda bu hızla büyümeye devam ederse ek imalathaneler ve depolar düşünülebilir. Önümüzdeki beş yıl içerisinde yüzde yüz büyüyeceğimizi düşünüyoruz.

Web: www.nu-da.com 

Özgür Tabakoğlu