Nest, Eşi ve Benzeri Olmayan Bir Etkinlik ve Kongre Merkezi

Nest, Eşi ve Benzeri Olmayan Bir Etkinlik ve Kongre Merkezi Nest, Eşi ve Benzeri Olmayan Bir Etkinlik ve Kongre Merkezi

Zafer Alkaya, Nest Kongre ve Etkinlik Merkezini Klass’a anlattı.  

Turizm sektöründeki büyük yatırımlarıyla Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan Cornelia Grubu, Nest Kongre ve Etkinlik Merkezi’nde dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerine her türlü etkinliği kusursuz bir ortamda gerçekleştirme imkânı tanıyor. Teknik donanıma sahip geniş görüş açılı salonları ve üç tarafında on bin kişi kapasiteli etkinlik alanı ile kongre haricinde fuar, workshop ve lansman gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan Nest Kongre ve Etkinlik Merkezi, bu özellikleriyle Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir proje. Turizmin başkenti Antalya’nın Belek bölgesindeki konumu ile de aynı zamanda ziyaretçilere birçok konaklama seçeneği sunan merkez geçtiğimiz haziran ayında siyaset dünyasının üst düzey isimlerinin katıldığı Diplomasi Forumu’na da ev sahipliği yaptı. Cornelia Diamond Golf Resort&Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya ile projenin tüm detaylarını Klass okurları için konuştuk.Zafer Bey, Cornelia Grubu olarak, Nest Kongre ve Etkinlik Merkezi gibi önemli bir projeyi Türkiye’ye kazandırdınız. Bu merkez Cornelia Grubu ve Türkiye için nasıl bir öneme sahip?
Cornelia Grubu olarak Türkiye’ye ve turizmin başkenti Antalya’ya böyle eşsiz bir kongre ve etkinlik merkezini kazandırdığımız için çok mutlu ve gururluyuz. Bu merkez gerçekten Antalya için önemli bir ihtiyaçtı. Bu ihtiyacı büyük oranla karşıladık. Nest Kongre ve Etkinlik Merkezi daha ilk yıllarında uluslararası pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bunlardan en büyüğü de Haziran ayında yaptığımız T.C. Cumhurbaşkanlığı ve T.C. Dişişleri Bakanlığı’nın organizasyonu olan “Diplomasi Forumu” oldu. Bu foruma dünyanın her yerinden pek çok cumhurbaşkanı, başbakan, dışişleri bakanı, büyükelçi düzeyinde insanlar katıldı. Diplomasi anlamında karşılıklı bir bilgi ve görüş alışverişi, ülkeler arasında bir etkileşim oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu organizasyonun Davos benzeri bir organizasyon olacağını söyledi. Diplomasi Forumu geleneksel olarak bundan böyle mart veya nisan ayında her yıl yapılacak ve daha fazla katılımcının katılımı sağlanarak dünya çapında bir organizasyon olma yolunda önemli bir etkinlik olacak.

Nest Kongre ve Etkinlik Merkezi’nin sahip olduğu donanımlardan bahsedebilir misiniz?
Nest, çok amaçlı bir etkinlik kompleksi. Konserlerden büyük toplantılara, kongrelere, fuarlara, spor müsabakalarına, motorlu araç lansmanlarına uygun bir şekilde inşa edilmiş, içerisine tırların girip malzeme bırakabileceği büyüklükte düşünülmüş bir kompleks. İçinde çok amaçlı salonlar barındırıyor. Salonları istediğiniz şekilde planlayıp bölümlendirebiliyorsunuz. Üst katta, on bin kişiye kadar etkinlik yapabileceğiniz bir alan, aşağıda da yirmi dört ayrı parçaya bölünebilen çeşitli ölçülerde çok amaçlı salonlar var. Büyük banket mutfağı ile her türlü bankette yemek servisi verebilecek kapasiteye sahip. Salonlar medya mensuplarının rahatlıkla çalışabileceği her türlü teknik ekipman ile donatılmış durumda. Nest, eşi benzeri olmayan bir etkinlik ve kongre merkezi olarak ön plana çıkıyor. Hem Antalya’nın uluslararası düzeyde ismini duyuruyor, hem de ülkemizin bu anlamda tanıtımına katkı yapıyor.


Böyle büyük bir yatırımı yaparken neyi hedeflediniz?
Antalya’ya, dolayısı ile Türkiye’ye daha büyük organizasyonları alabilmeniz için büyük alanlara ihtiyacınız var. Ne kadar büyük alanınız varsa dünya çapında büyük organizasyonlara o kadar talip olabilirsiniz. Dünya çapında en büyük organizasyonları Türkiye ve Antalya’ya getirmek için bu yatırımı yaptık. Nest Kongre Merkezi bu imkânı Antalya ve Türkiye’ye sağlayan çok önemli bir yatırım.

Dünyadaki diğer etkinlik ve kongre merkezlerini Nest ile kıyasladığınız neler söyleyebilirsiniz?
Biz Nest’i planlarken dünyadaki örneklerin aşağı yukarı hepsini gezdik. Oralarda birtakım araştırmalarda bulunduk. Artılarını, eksilerini öğrendik. Nest, gezip gördüğümüz projelerin bir sentezi oldu. Berlin’de, Viyana’da, Barselona’da dünya çapında ses getiren kongre merkezleri var. Bunları tek tek dolaşarak gözlem yaptık. O projelerin artılarına biz de kendi çapımızda bir vizyon getirerek çok önemli bir sentezi ortaya çıkardık. Nest’in Avrupa’daki muadillerinden çok üstün taraflara sahip olduğu kesin. Nest, sadece kongre yapan bir proje değil. Bunların yanı sıra fuarlar, workshoplar, lansmanlar, spor müsabakaları gibi her türlü üst düzey etkinliğe ev sahipliği yapabilecek olanaklara sahip bir merkez.

Nest Etkinlik ve Kongre Merkezi’nin yakın zamanda TÜYAP ile CNR EXPO’nun yerini alabileceğini söyleyebilir miyiz?
Her kongre merkezini kendi özellikleri doğrultusunda ele almak ve incelemek gerekir. TÜYAP, CNR EXPO gibi büyük merkezlerle benzer taraflarımız, benzemeyen taraflarımız mutlaka olacaktır. Her kongre merkezi belli bir amaca dönük yapılmıştır. Bizim farkımız bütün etkinlikleri tek çatı altında toplayabilecek bir merkez olmamız. Nest’te aklınıza gelebilecek her etkinliği yapabilirsiniz. Binlerce insanı aynı yerde buluşturabilirsiniz. Çevremizde toplamda 15.000 yataklı bir turizm merkezi olduğu için misafirlerimizin konaklama sorunu da olmayacak. Burada çevredeki pek çok otele de fayda sağlayabilecek bir projeyiz. Biz Nest’i planlarken sadece Cornelia grubu için yapmadık. Bölgenin ihtiyacını da düşünerek planladık. Belek bölgesi de donanım açısından, otel kalitesi ve sayısı bakımından, golf sahası bakımından çok gelişmiş bir bölge. Her profilden insanı otellere de katkı sağlayacak şekilde bünyesinde tutabilecek büyük bir proje. Nest’in Türkçe karşılığı ‘kuş yuvası.’ Kuşlar her yerden gelerek yuvalarını yaparlar. Müşterilerimiz de dünyanın her yerinden gelerek burada organizasyonlarını gerçekleştirip konaklayabilirler.

 

Zafer Alkaya