Neslihan Koç Çapar : “Mekâna Hayat Veriyoruz ve Yaşanılabilir Mekanlar Yaratıyoruz”

 Neslihan Koç Çapar : “Mekâna Hayat Veriyoruz ve Yaşanılabilir Mekanlar Yaratıyoruz” Neslihan Koç Çapar : “Mekâna Hayat Veriyoruz ve Yaşanılabilir Mekanlar Yaratıyoruz”

Son projesini ve tercih edilme sebeplerini Klass’a anlattı Metraj Group olarak insanın yaşadığı, çalıştığı, mutluluklarını paylaştığı her alanda konutlar, ofisler, mağazalar, restoranlar ve kafelerde ergonomik çözümler sunarak yaratıcı projeler geliştiren Metraj Group Kurucusu ünlü İç Mimar Neslihan Koç Çapar, modern minimalist dokunuşlarla alternatifli projeler hazırladıklarını belirtiyor. Projelerinde çözüm odaklı bir yaklaşım sergilediklerinin altını çizen başarılı iç mimar, müşterilerini yaşanabilir mekanlara davet ettiklerini ifade ediyor. Son projesi ile oldukça dikkat çeken ve gerçekleştireceği yeni projelerle de oldukça iddialı olduklarını vurgulayan Çapar, başarılı olma sırrının müşterilerinin kendilerine duydukları güven duygusu olduğunu dile getiriyor. Sanatsal yönüyle de dikkatleri çeken Çapar, uyguladığı projelerde mutlaka ufak dokunuşlarla sanatın bir dalına atıfta bulunuyor. Neslihan Koç Çapar ile son projesine dair detayları, tercih edilme sebeplerini ve başarı sırlarını Klass okurları için konuştuk.  

Neslihan Hanım, uluslararası üne sahip bir iç mimarsınız. Başarınızın sırrı nedir?
Öncelikle uyguladığımız projelerde müşterilerimizin bize güveniyor olması ve sonrasında da bizi tercih ediyor olmaları başarıyı bize getiren en önemli şeylerden biri. Çalıştığımız uluslararası firmalar bize iş verdiğinde artık takibi bırakıp projenin süreç içerisindeki gelişimini bekliyorlar. Bu da hem bize olan güvenlerini gösteriyor hem de diğer projeler için referans olmasını sağlıyor.

“MEKÂNIN İÇİNE KOYDUĞUMUZ HERHANGİ BİR OBJE YA DA HERHANGİ BİR TABLO SANATI DA DESTEKLİYOR”
Siz aynı zamanda sanat yönetmenisiniz. Çalışmalarınızda sanatçılar ile birlikte çalışıp sanata da yer veriyorsunuz. Sanatsal yönünüz sizi diğer iç mimarlardan ayırıcı bir özelliktir diyebilir miyiz?
Aslında iç mimarlıkta sanatın dallarından biri olarak sayılmalı. Çünkü bizde mekâna hayat veriyoruz ve yaşanılabilir mekanlar yaratıyoruz. Bu mekanın içine koyduğumuz herhangi bir obje ya da bir tablo sanatı da destekliyor. Ben özellikle uyguladığımız projelerde ufak dokunuşlarla sanatın bir dalına atıfta bulunmayı çok seviyorum.

‘SON PROJEMİZDE DOĞAL AHŞAP DOKULARINI ÇOK FAZLA KULLANDIK’
Projelerinizde hangi materyallere yer verdiniz ve ürün seçimlerinizde nelere dikkat ediyorsunuz? Son projenizde nasıl bir çalışma yaptınız?
Tasarım ve uygulama aşamasında kurumsal firmalar ile çalıştığımız için firmalar ile ilgili gerekli bilgiyi aldıktan sonra onlarla uyum sağlayabilecek renkleri, malzemeleri araştırarak doğru materyalleri bir araya getirerek projenin tasarımını oluşturuyoruz. Son projemizde doğal ahşap dokularını çok fazla kullandık. Lojistiğin başlangıcı olan at arabalarına atıfta bulunarak duvarlara iki farklı ressam ile birlikte sulu boya tekniğiyle at resimleri yaptık. Bu projemiz Ataşehir’de bir plazada 43. katta olmasına rağmen tarihe de bir atıfta bulunmuş olduk.

Son projenizde mimari danışmanlık verdiğiniz Hakan Bey ile nasıl bir iş birliği sağladınız?
Aslında değişik rastlantılarla dolu bir hikâyeden söz edebiliriz. Hakan Bey’e biz 2019 yılında bir proje için teklif vermiştik ama yüz yüze tanışma fırsatımız olmamıştı. Aradan geçen zamanda biz birçok ulusal ve global markaya projeler ürettik. Hakan Bey de geçtiğimiz yıl yaptığımız bir projeyi görünce arkadaşının aracılığı ile bize ulaştı. Yıllar sonra bir araya gelerek çalışma fırsatı bulduk böylece.

‘ULUSLARARASI BİR MAĞAZA ZİNCİRİNİN YAKLAŞIK 13 YILDIR TÜRKİYE’DEKİ İŞLERİNİ YAPIYORUZ VE TEK TASARIM OFİSİYİZ’
Okuyucularımız için yeni projelerinizden bahseder misiniz?
Uluslararası bir mağaza zincirinin yaklaşık 13 yıldır Türkiye’deki işlerini yapıyoruz ve tek tasarım ofisiyiz. Önümüzdeki günlerde onların şubeleri içinde çalışmalarımız devam ediyor olacak. Bunun dışında da bir güzellik merkezi, 3 bin metrekare ofis ve bir diş kliniği ile ilgili tasarım aşamasındayız. Yakın zamanda güzel projelerle karşınızda olacağız.