Najiba Abbasova: Kadının Mücevheri ve Kokusu, Karakterinin En Önemli Yansımalarıdır

Najiba Abbasova: Kadının Mücevheri ve Kokusu, Karakterinin En Önemli Yansımalarıdır Najiba Abbasova: Kadının Mücevheri ve Kokusu, Karakterinin En Önemli Yansımalarıdır

Lüks Mücevher Markası “Najıba”Nın Kurucusu Najıba Abbasova, Tasarım Ürünlerinin Özelliklerini ve Gelecek Hedeflerini Klass’a Anlattı.  

Najiba Abbasova, Azerbaycan, Rus ve Türk kültürünün içinde yoğrulan hayatını görsel sanatların farklı türlerine adamış bir isim. Çok yönlü ve özgün karakteri doğrultusunda ‘Najiba parfümlü küpeleri’ tasarlayan ve markanın ortaya çıkış hikayesini anlatırken bile ilk günkü heyecanını yaşayan ödüllü yönetmen Najiba Abbasova patentli ürünlerinin özelliklerini Fairmont Quasar İstanbul’da Klass’a anlattı.

Najiba markasını kurarak önemli bir girişimciliğe imza attınız. Markanızı anlatmanızı istesek nasıl anlatırsınız?
Hayat başrolünü bizim oynadığımız bir film ise, yaşadığımız özel anlar bizim kontrolümüzde olmalı. Yaşamın belirleyici anları vardır. O anlarda kontrolü elinize almanız, özgüveniniz ve çevrenizde yarattığınız etki tüm akışı etkiler. Güçlü kadın, bu anlara imzasını atan kadındır. Bu küpenin tasarım hikayesi, aynı bir senaryonun oluşumuna benziyor. Ama bu tek ve sabit bir senaryo değil, bu küpeleri taşıyacak her kadının, yaşadığı tüm belirleyici anlara damgasını vurduğu, imzasını attığı, özgün, interaktif ve sihirli bir film senaryosu. Bu takılar limited edition, her biri kişiye özel bir numara taşıyan eşsiz ürünler. O küpenin sahibi olan kadın, içine kendi imza parfümünü doldurduğunda, hayatın sürprizlerine hazır. Sadece o anları yaşamaya değil, onlara imzasını atmaya, zamanın akış yönünü belirlemeye. Benim sadece tretmanını oluşturduğum taslaktan kendi senaryosunu yazmaya. Belki çok uçuk gelecek ama her bir takıyı alan kişiyle güçlü bir bağ hissediyorum. Sanki hep birlikte büyük ve müthiş bir hikaye her bir fısla etrafımıza da mutluluk saçtığımız dünyanın en gerçek senaryosunu oluşturuyoruz.

Takıların tasarımındaki duygusal boyutu ve ilhamı çok güzel anlattınız. Biraz da teknik detaylara girersek küpelerin yapısal özelliklerini anlatır mısınız?
Her bir küpenin altında dışarıdan değerli taş gibi görünen bir hazne var. Renklerine göre Yakut, zümrüt ya da onixe benzeyen bu hazneler aslında özel malzemeden, çok özel bir teknikle üretilen birer cam şişe. Cam haznelerimiz şişelerimizi bir cam sanatçısıyla beraber çalışarak her biri tek tek özel olarak elde üretiyoruz ve eşsiz. Bu renkli nadide parçayı tamamlayan üst kısım ise yine orijinal swarovski taşlarla bezeli gümüş üzerine 14 ayar altın kaplama bir mücevher. Şunu da belirtmek isterim ki özel tasarım camlarımız ayrıca satın alınabiliyor. Kullanıcılar ürünlerimizde sadece altın ya da pırlanta olarak isterse taleplerine yönelik olarak kişiselleştirmeler de yapabiliyoruz.

“BİZİ DİĞER MARKALARDAN AYIRAN GÜÇLÜ YÖNÜMÜZ ÜRÜNLERİMİZİN FONKSİYONEL OLMASIDIR.”
Bu dışarıdan görülenler ve gerçekten çok zarif, çok şık duruyorlar. Ama hikayenin tamamı bu kadar değil sanırım.

Evet, asıl sır bu iki parçanın içinde saklı. Takının özel şişesi, istediğiniz parfümü birkaç saniye içerisinde haznesine doldurabileceğiniz şekilde tasarlandı. Ve mücevherin içerisindeki gizli mekanizma ile istediğiniz zaman kendi parfümünüzü sıkabilir, kokunuzu tazeleyebilirsiniz. Kullanıcı kendi parfümlerini takıların hiçbir bölümünü çıkartmadan, fısfıs kısmını cam haznesine dokundurarak çok kolaylıkla doldurabiliyor. Sonrasında tekrar küpeye taktığında ‘tık sesini’ duymaları lazım. Parfümümüzü nasıl sıkıyorsak takıları da o şekilde kullanmaları gerekiyor. Aynı zamanda tek küpe alanlar için kullanıcılarımız kendilerini hangi profilden daha güzel görüyorsa o taraflarına takmalarını öneriyoruz. Tek küpe alanlara da diğer bütünlük olması adına bir küpe hediye ediyoruz. Ürünlerimiz fonksiyonel olduğu için satın alan kişiler bir defa ürünü kullanmayacak. Bizi diğer markalardan ayıran güçlü yönümüz ürünlerimizin fonksiyonel olmasıdır. Ürünlerimiz genel olarak sınırlı sayıda üretiliyor. Her modelden 30 adet üretiyoruz lakin çeşit çeşit renklerini ürettiğimiz için kullanıcılar isterse modellerin farklı renklerini de alabiliyorlar. O gün ki kıyafetlerine, kombinlerine göre stillerine en uyacak renkteki ürünlerimizi takabiliyorlar.

Yani şık bir davete gitmek için çanta seçerken içine parfüm şişesini nasıl sığacak diye düşünmeye gerek yok artık değil mi?
“Kesinlikle. Küpenizin içine dolduracağınız parfüm size bütün gece yetecektir.”

Najiba Hanım, bu daha önce duymadığımız ve görmediğimiz bir şey. Bu sizin buluşunuz mu?
Patentim öyle diyor. Koku saçan takılar denenmiş daha önce ama bu şekilde istediğiniz parfümü istediğiniz zamanda istediğiniz kadar kullanabileceğiniz bir ürün literatürde yok. Projeme destek veren Azerbaycan Diaspora Fonu’na da özellikle teşekkür etmek istiyorum. Kullanıcılarımız bize online olarak web sitemiz üzerinden ve aynı şekilde ürünlerimizi almak ve soru soru sormak isteyenler de Instagram (@najibajofficial) üzerinden ulaşabilirler.

Peki tasarımın kültürel olarak esinlendiği alanlar neler?
Ben uzun zamandır Türkiye’de yaşıyorum ama Bakü doğumlu Azerbaycanlı bir yönetmenim. Tüm tasarımlarımın içinde büyüdüğüm geleneksel öz kültürümü yansıtması benim için çok önemli. Türkiye’ye geldikten sonra Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekli uzun metrajlı bir film çektim. Filmim pek çok uluslararası festivalde ödül aldı ya da finalist oldu. Televizyon ve Dergi Yayıncılığı alanlarında da ciddi bir kariyerim var. Parfümlü küpeye gelirsek, bu fikir bir Avrupa Birliği Projesi kapsamında Yunanistan’a gittiğim sırada doğdu ve hemen ardından çıktığımız Singapur seyahatinde şekillendi. Dünyanın bir numaralı işletme okulu INSEAD’ın Singapur yerleşkesinde katıldığımız bir etkinlikte MBA Programı Dekanının “En sevdiğiniz ürünlerle farklı ürünleri ve özellikleri birleştirin ki bu mücadeleye başladığınızda hem mutlu olun hem de bir hayalinizi gerçekleştirmiş olun dedi. Bende orada düşünmeye başladım, en sevdiğim olay ne parfüm, diğeri ise küpe, takı. Bu ikiliyi birleştirmek için yaklaşık 4 sene AR-GE çalışması yaptık ve ürünün patentini aldım.

‘KULLANICILARIMIZ BİZE ONLINE OLARAK WEB SİTEMİZ ÜZERİNDEN ULAŞABİLİRLER’
Peki Najiba Mücevherleri nerelerde satışta şu anda?

Türkiye ve Azerbaycan dışında İtalya, Fransa, Amerika ve İsviçre’den kullanıcılarımız var. Gelecekte satış kanallarını bu ülkelerde daha çok genişletmek istiyoruz. Sınırlı sayıda üretildiği için 3 ayda bir farklı modelleri çıkartmayı hedefliyoruz. Her üründen kısıtlı sayıda var ve tekrar bulunamama ihtimali yüksek. Ama istediği ürünleri bulamayanlara teselli olarak yeni tasarımlarımızın da en az bunlar kadar güzel olacağının sözünü verebilirim.
 

Najiba Abbasova

Najiba Abbasova: Kadının Mücevheri ve Kokusu, Karakterinin En Önemli Yansımalarıdır Najiba Abbasova