Mustafa Bozkurt:Her Organizasyonun Bir Teması ve Ruhu Olması Lazım

Mustafa Bozkurt:Her Organizasyonun Bir Teması ve Ruhu Olması Lazım Mustafa Bozkurt:Her Organizasyonun Bir Teması ve Ruhu Olması Lazım

By Mustafa Organizasyon Sahibi Mustafa Bozkurt, Organizasyonları Gerçekleştirirken Nelere Dikkat Ettiğini Klass’a Anlattı.  

Türkiye’nin en önemli etkinliklerinde imzası bulunan ve organizasyon alanında Türkiye’nin en başarılı isimleri arasında yer alan By Mustafa Organizasyon Sahibi Mustafa Bozkurt, kişilerin ve şirketlerin en özel günlerini tasarlamaya ve yaratmaya devam ediyor. Dünyada 58 ülkeye ihracat yaparak kullanmış oldukları bütün ürünlerin üretimlerini de yapan ve bu sayede Türkiye’nin ekonomisine de katkıda bulunan Mustafa Bozkurt, “Biz kendi söküğümüzü kendimiz diken bir firmayız” diyerek durumu özetliyor. By Mustafa Organizasyon Sahibi Mustafa Bozkurt ile işinin kolay ve zorlu yanlarını, organizasyonları gerçekleştirirken nelere dikkat ettiğini  Swissotel The Bosphorus’un muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.


Mustafa Bey, organizasyon ve davet sektörünüzün en önemli isimlerinden birisiniz. Çevrenizde böyle bilinmek nasıl bir duygu?
Bugünlere ulaşmak için elbette zorlu bir süreçten geçtim. Türkiye’de tanınmış pek çok ünlü ismin düğün organizasyonunu gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Sadece ünlü isimler değil, sosyal yaşam dünyasının da özel günlerini tasarlıyor ve yapıyoruz. Büyük organizasyonlara By Mustafa olarak imza atıyoruz. En özel organizasyonlardan biri olan Klass Ödül Töreni’ne de imzamızı attık. Bize “Hem düğünlerin hem de ödül törenlerinin imparatoru” diyorlar ama ben kendimi öyle adlandırmıyorum. Sağ olsunlar arkadaşlar zarafet gösteriyorlar ama gerçekten de hem düğün organizasyonları konusunda hem de ödül törenleri organizasyonları konusunda ve diğer kurumsal işlerde şirketimiz çok ön planda.

“BEN HER ZAMAN DERİM Kİ, SİZ EVLENİRSİNİZ AMA BİZ GÖRÜCÜYE ÇIKARIZ”

Sizi farklı kılan nedir?

Ben her zaman derim ki, siz evlenirsiniz ama biz görücüye çıkarız. İnsanlar evleniyor, en özel günleri oluyor. Onlar heyecanlı ve biz beş yıldızlı otelde de olsa, kendi evlerinde de olsa onları misafir gibi hissettirip ağırlamak zorundayız. Kahveyi o gün biz ikram ediyoruz aslında. Bizim masamızda, sandalyemizde yemek yiyor insanlar. O masa ne kadar şık ve kaliteli olursa o kadar güzel dönüşler olur bize.


Organizasyon yapmanın zor yanları nelerdir?
İnsanlarla çalışıyoruz ve onların en stresli oldukları anlara şahit oluyoruz. Ben hep ekibime derim ki “Kapris çekmeyi bilmiyorsanız bu işi yapmayın” çünkü biz özel günler için çalışıyoruz. Ben hep kadınlara özellikle de gelinlere şımarın derim. Bir kadının şımaracağı özellikle iki günü vardır. Birincisi düğün arifesi, ikincisi ise doğum arifesidir. Bunlar kadınlar için özel günler, o yüzden de onlara keyfini çıkarmalarını söylüyorum. Bir de personel bulma açısından zorluk yaşanıyor sektörde. Özellikle pandemiden sonra personel zorluğu olmasına rağmen biz tabii bütün personellerimizi tuttuğumuz için hiç kimseyi işten çıkarmadık, evde olmalarına rağmen maaşlarını tam ödedik. Bundan dolayı da büyük bir artıyla başladık işimize.

‘ÇALIŞTIĞINIZ EKİP NE KADAR İYİ VE KALİTELİ OLURSA SİZİN DE İŞİNİZ O KADAR İYİ YANSIR’
Organizasyonlarınızı yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Organizasyonlarımızı yaparken en dikkat ettiğimiz şey güncel kalmak. Canlı çiçek çalışmalarına ve tekniğe çok dikkat ediyoruz. Organizasyonu en iyi gösteren şey ışık ve ses sistemidir. Eğer ki iyi bir ışık ve ses sistemi kullanmıyorsanız organizasyonunuz çöptür.  Çalışmış olduğunuz ekipler çok önemlidir. Çalıştığınız ekip ne kadar iyi ve kaliteli olursa sizin de işiniz o kadar iyi yansır. Bu yüzden Türkiye’nin en iyi isimleri ve firmalarıyla iş birliği yapıyoruz. Organizasyon yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de bir tema seçmektir. Bir düğün organizasyonu ya da kurumsal organizasyon yapıyorsanız, organizasyonun bir teması, bir ruhu olması lazım. Eğer yaptığınız organizasyona bir tema bir kattıysanız o organizasyonda başarıya ulaşmışsınız demektir. En fazla dikkat edilmesi gereken kısımlarsa teknik kısımlar ve alt yapılardır. Organizasyonda alt yapıyı iyi kurmak lazım.

Bundan sonraki süreçte yaptığınız işlere ne gibi farklılıklar katmayı planlıyorsunuz?
Biz kendi söküğümüzü kendimiz diken bir firmayız. Bütün üretim tarafı bize ait. Dünyada 58 ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Kullanmış olduğumuz bütün ürünlerin üretimini yapıyoruz. Bu yüzden de Türkiye’de bu işe yön veren bir firmayız. Türkiye’de dekora yön veren kimdir diye sorarsanız By Mustafa derler, çünkü önce biz çıkartırız dekoru. Bizim arkamızdan diğer firmalar bu dekorları kullanır. Sektörde zirvedeyseniz en önemli olan şey zirvede kalmaya devam etmektir. Rakiplerle beraber koşarken rahat koşarsınız ama zirve, her zaman derler tek kişiliktir. O tek kişilik yerde kalabilmek çok önemli. O yüzden de yenilikleri, trendleri iyi takip etmek gerekir. Hele o trendleri siz yaratıyorsanız çok daha zor. O yüzden her sene yeni şeyler yaratıp yeni ürünler ortaya koyuyoruz.


İnstagram:  bymustafaturkiye

Mustafa Bozkurt

Mustafa Bozkurt:Her Organizasyonun Bir Teması ve Ruhu Olması Lazım Mustafa Bozkurt