Mücadele Gücüm Olmasaydı Başarıda Olmazdı

Mücadele Gücüm Olmasaydı Başarıda Olmazdı Mücadele Gücüm Olmasaydı Başarıda Olmazdı

Ünlü Avukat Serkan Toper, başarı hikayesini ve başarısının 10 altın kuralını Klass’a anlattı.

Mesleğinde sahip olduğu 20 yıllık deneyim, hukuki konulardaki bilgi birikimi ve siyaset sahnesindeki başarıları sayesinde iş ve sosyal yaşam dünyasının tanınmış hukukçusu olarak adından övgüyle bahsettiren ünlü Avukat Serkan Toper, başarıları ve fikirleriyle pek çok insanın hayatına dokunmuş bir isim. Siyaset sahnesinde önemli deneyimler kazanarak hukuk dünyasının dışında da ses getiren biri haline gelen Serkan Toper, “Disiplinli ve farkındalıklı olmak, sahada olmak ve çokça çalışmak başarıyı getirir.” diyerek başarısının sırlarından birini paylaşıyor. Çocukluğundan itibaren bir mücadele serüveni yaşasa da şikâyet etmeden çalışan ve mücadele gücüyle pek çok önemli şeyleri başaran Avukat Serkan Toper ile başarı hikayesini, karşılaştığı zorluklarla nasıl mücadele ettiğini ve başarısının 10 Altın Kuralını Klass okurları için konuştuk.


Serkan Bey, sektörünüzde yaptığınız çalışmalarla öne çıkmış ve ses getirmiş bir isimsiniz. Bu başarının temellerini nasıl attığınızı anlatabilir misiniz?
Benim çocukluğumdan başlayan bir mücadele serüvenim var. Maddi yoksunluklardan şikâyet edip suçlu aramak yerine onunla nasıl baş edebileceğime odaklandım. Çalışıp sıfırdan başarı hikayesi olan insanların benden bir üstünlüğü olmamalıydı. Onlar yapabildiyse ben de yapabilirdim. Günümüzde gençler karamsar, umutsuz ve yurt dışına gitmek istiyorlar cümlesi bolca dillendiriliyor. Oysa hikayesini yazmak için mücadele etmek istemeyen, rahatından taviz vermeden başarılı olmak isteyen kişilerin kişisel başarısızlık hikayeleridir bunlar. 6 yaşında babasını kaybetmiş yokluk sınırında bir çocukluğu olan biri için bunlar dinlenebilir mazeretler değil. Türkiye fırsatlar ülkesi ama çalışan, şikâyet etmeyen, hep deneyen insanlar için. Benim çocukluktan başlayan bir mücadelem olsa da şikâyet etmeden çok çalıştım, bunu yapmam gerekiyordu çünkü. Ve çalışmak mutlaka insana bir şeyler getirir. Emeklerimin karşılığını almaya başladıkça çalışmaya daha sıkı sarılarak daha çok başarı elde ettim.

Peki başarıya giden yol hep güllerle mi doluydu yoksa dikenlerden de geçmek zorunda kaldınız mı?
Tabi ki dikenlerden de geçmek zorunda kaldım fakat mücadele de ettim. Mücadele gücüm olmasaydı başarı da olmazdı. Okul yıllarında öğrenci olayları ve meslek döneminde siyasi olaylarla yaşadığım travmatik süreçler beni her daim güçlü ve mücadelede tuttu. Engelleri kafamda büyütmeyi değil ortadan kaldırmaya odaklanmayı öğretti. Ben hiç buradan gol olur mu diye günlerce düşünmedim, oradan topu kaleye vurmayı tercih ettim. Hayat bana denemeden bilemeyeceğimi öğretti.

Sizce başarıya ulaşmanın altın kuralları nelerdir? Başarınızın 10 Altın Kural’ını bizimle paylaşır mısınız?
Başarının objektif bir kriteri yok. Kime göre neye göre olduğu değişir. Aynı zamanda sihirli bir formülü yok. Disiplinli ve farkındalıklı olmak, sahada olmak ve çokça çalışmak başarıyı getirir. Fırsatları koklamak ve değerlendirmek de önemli. Varılacak bir liman belirlenmeden hiçbir rüzgâr faydalı olamaz. Savrulur gidersiniz. Limana varmak için sürekli hareket halinde olmak, hedefe dair done toplamak önemlidir. Sizde vizyon açan, pozitif enerji veren insanlarla ilişki halinde olmak da motivasyonunuz için önemlidir. En önemli yaşam gayesinin ‘iyi ve başarılı insan’ olarak anılmak olduğunu içselleştirmek, başarılı olmak için hareket etmenizde süreklilik sağlar. Ayrıca başarılı olmak yetmez, başarıyı paylaşıp yaygınlaştırmak gerekir. Tüm bunlar olurken kendiniz gibi olmak en çok sizin işinizi kolaylaştırır. İçinden çıktığınız toplumun kodlarına, kültürüne, halayına, zeybeğine, diline saygılı ve uyumlu olmakta önemli bir konumdadır.

1- İdeal belirlemek.
2- Alt yapı oluşturmak.
3- Gayret etmek.
4- Disiplinli olmak.
5- Fırsatları değerlendirmek.
6- İyi bir ekip ve çevre oluşturmak.
7- Adil ve merhametli olmak.
8- Kendin olabilmek.
9- Topluma uyumlu ve saygılı olmak.
10- Zamana bırakmak.

Serkan Toper