Mesleğimi Severek ve İnanarak Yapıyorum

Mesleğimi Severek ve İnanarak Yapıyorum Mesleğimi Severek ve İnanarak Yapıyorum

Ünlü Diş Hekimi Suzan Yavaşca, estetik diş hekimliğinde kendisini başarıya ulaştıran etmenleri Klass’a anlattı.

Ünlü Diş Hekimi Suzan Yavaşca, en küçük tedavilerden en komplike cerrahi tedavilere kadar diş hekimliği alanındaki tüm uygulamaları başarıyla gerçekleştiriyor. Hastalarına dijital destekli, üst düzey bir tedavi sunarak alanında fark yaratan Dt. Suzan Yavaşca, gülüş tasarımı alanında Türkiye’nin en başarılı ve en çok tercih edilen hekimleri arasında yer alıyor. Ünlü Diş Hekimi Suzan Yavaşca ile mesleğindeki başarısını neye borçlu olduğunu ve diş hekimliği alanında kendisini daime bir adım öne çıkaran hizmet anlayışını konuştuk.


Suzan Hanım, siz diş hekimliğindeki başarınızla dünyanın her yerinden gelen hastalarınızı tedavi eden bir hekimsiniz. Mesleğinizi icra ederken nasıl bir yol izliyorsunuz ve sizi bu başarıya ulaştıran etmenler nedir?
Her zaman duyduğumuz bir söz vardır, “Sevdiğin işi yaparsan iş yapmış olmazsın ve bu seni yormaz.” Bu anlamda, kendimi şanslı olarak görüyorum çünkü mesleğimi çok severek ve inanarak yapıyorum. Başından sonuna, en ufak tedaviden en komplike cerrahi uygulamalara kadar tedavinin sonunda bir insanın sağlığı için fayda yaratmış olmak, yüzündeki mutluluğunu görmek gerçekten paha biçilmez. Ancak sadece sevmekle bitmiyor çünkü sağlığın hangi alanında çalışıyor olursanız olun ciddi bir sorumluluğu da yüklenmiş oluyorsunuz. Bu da önce insan sağlığı ve bütünlüğü. Attığımız her adımda önce zarar vermeden işlem yapma bilinciyle ilerlemelisiniz. Hastayı çok iyi anlamak, onun gerçekten ne istediğini ve ihtiyaçlarının neler olduğunu belirledikten sonra tedavi planı oluşturup yola çıkılmalı. Özellikle estetik uygulamalarda bu çok çok önemli. Estetik algısı, görece değişken bir kavram olduğu için kimi zaman hastanın beklentisi bilinen güzellik ve estetik algısından bile daha farklı olabiliyor. Hastayı başlangıçta iyi dinleyip anlamazsanız yol kazası yaşamanız kaçınılmaz.

Diş hekimliğinde başarılı olmanın yöntemleri nelerdir?
Hem literatürü hem de yenilikleri durmaksızın takip etmemiz gerekiyor. Sektör inanılmaz bir ivmeyle gelişiyor ve gerek materyal gerekse uygulamalar her an değişiyor ve çeşitleniyor. Tüm bunları ve gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki toplantıları takip ederek, tüm yenilikleri klinikte de eş zamanlı olarak uyguluyoruz. Buradan da anlaşılacağı gibi aslında sevdiğiniz yolda ilerlerken çalışmak, çok çalışmak ve yılmadan, usanmadan ilerlemek gerekiyor. Ufak bir tökezlemede, moral bozmak yerine, ondan ders alıp, deneyim kabul ederek, bir sonraki işlemde daha sağlam adım atmayı hedeflemek lazım.

Size göre başarının altın kuralları nedir?
Diş hekimliği mesleğine başladığım günden bu yana kendime prensip edindiğim ve özenle uymaya çalıştığım kurallarım oldu. Bu kurallar:
  1. Asla vazgeçmemek
  2. Çok çalışmak
  3. Sabırlı olmak
  4. Destek almak
  5. Organize ve düzenli olmak
  6. İş birliğine daima açık olmak
  7. Hedefe kitlenmek
  8. Her şeyin en iyisini yapmak
  9. Yaptığın işi sevmek
  10. Kendini sevmek

Suzan Yavaşca