Melis Gökhan: Cinsellik Bir Çiftin Olmazsa Olmazı, Problem Olunca Çiftler Arasında Büyük Sorunlar Doğuyor

Melis Gökhan: Cinsellik Bir Çiftin Olmazsa Olmazı, Problem Olunca Çiftler Arasında Büyük Sorunlar Doğuyor Melis Gökhan: Cinsellik Bir Çiftin Olmazsa Olmazı, Problem Olunca Çiftler Arasında Büyük Sorunlar Doğuyor

Genç ve Başarılı Psikolog Melis Gökhan, Cinsel Terapiye İlgi Duymasının Sebebini ve Bu Alanda Yaşanan En Büyük Problemleri Klass’a Anlattı.  


Yakın bir zamanda Nişantaşı’nda ofisini açarak danışanlarına hizmet vermeye başlayan genç ve başarılı Psikolog Melis Gökhan, özellikle çift terapisi üzerine uzmanlaşmayı hedefleyerek bu anlamda Türkiye’nin en iyisi olmak istiyor. Cinselliğin çiftler için çok önemli bir konu olduğunu vurgulayarak bu noktada yaşanacak sorunların çocuklara da yansıyarak sağlıklı bireyler yetişmesinin önüne geçtiğini vurgulayan Psikolog Melis Gökhan, bu sorunu çözmek için öncelikle bağlanma problemlerinden başladığının da altını çiziyor. Duygusal yakınlık egzersizleri ile bu tarz sorunların önüne geçilebileceğini ifade eden Psikolog Melis Gökhan ile cinsel terapiye ilgi duymasının sebebini ve bu alanda yaşanan en büyük problemleri Klass okurları için konuştuk.

Melis Hanım, mesleğinizin ilk yılları olmasına rağmen büyük bir başarıyla işinizi icra ediyorsunuz. Psikolog olmayı size sevdiren ne oldu ve neden bu alanı tercih ettiniz?
Her zaman psikolog olmak istiyordum. Benim en büyük hayallerim arasında bu vardı. Bu hayallerimin peşinden koştum ve başardım. İstanbul Kültür Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Bu alanı tercih etme sebebimde ise küçükken psikoloğa gitmiş olmamın etkisi büyük. Gittiğim psikolog bana inanılmaz derecede çok yardımcı oldu. Yaklaşımı çok güzeldi ve bana çocuklukta yaşanılan travmaların hayat boyu devam etmeyeceğini gösterdi. Ben de zaten mesleğime çocuklara yardımcı olabilmek için başladım. Alana girince çocuk, çift ve yetişkin çalışmaya başladım. Şu anda çalışmak istediğim alan cinsel terapi.

Cinsel terapi alanına ilgi duymanızın sebebi neydi?
Türkiye’de cinsel terapi çok çalışılan bir alan değil. İstatistiklere göre de çok büyük problemler var. Cinsellik bir çiftin olmazsa olmazı ve bu alanda bir problem olursa çiftler arasında büyük sorunlar doğuyor, bu da çocuklara yansıyor. Açıkçası bu alana ilgimin sebebi de çocukların ebeveynler arasındaki bu tarz sorunlardan etkilenmeleriydi. Çocukların daha sağlıklı yetişmesi için gerekliliğinin farkına vardım. O yüzden ben çift terapisi, cinsel terapi ağırlıkta çalışmak istiyorum.

‘BİZ CİNSELLİKTEN ÇOK BAĞLANMA PROBLEMLERİ ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ’
Sizce bu alanda yaşanılan en büyük sorunlar neler?

Genelde cinsel isteksizlik problemleri oluyor. Kişilerin birbirlerini arzulayamama sorunları yaşanıyor. Bağlanma problemi oluyor eşler arasında. Biz cinsellikten çok bağlanma problemleri üzerine çalışıyoruz. Duygusal yakınlık egzersizleri veriyoruz. Bu sorunları bu şekilde düzeltebiliyoruz.

‘CİNSEL İSTEKSİZLİK GENELLİKLE YAKINLIK PROBLEMİ İLE İLGİLİ OLARAK MEYDANA GELİYOR’
Cinsel isteksizlik psikoterapi ile düzeltilebilir mi?

Cinsel isteksizlik psikoterapi ile düzeltilebilir bir durum. Eğer patolojik bir sorun var ise, ürolog veya kadın doğum uzmanları ile çalışarak sorunu aşıyoruz. Biz önce problemin ana kaynağına bakıyoruz. Cinsel isteksizlik genellikle yakınlık problemi ile ilgili olarak meydana geliyor. Bu yakınlık sorunu halledildiği zaman cinsel problemler ve sorunlarda çözülüyor. Bu sorunlar belirttiğim üzere bağlanma kaynaklı olarak ortaya çıkıyor.

Çocuklar üzerine de çalışıyorsunuz. Çocuklarla bağ kurmayı nasıl sağlıyorsunuz?
Çocuklarla kolaylıkla bağ kurabiliyorum. Onlarla çalışırken rahat oluyorum. Çocukların dilini anlayabiliyor, o seviyeye inebiliyorum. Karşılıklı olarak pozitif bir etkileşim yakalayabiliyorum. Oyun terapisi yapıyorum. Çocuk testleri, dikkat testleri yapıyorum. Okul başarıları için çalışıyoruz. Başarıları için psikolojik bir yönlendirme sağlıyorum. Çocuklarla daha iyi bir iletişim ortamı yaratarak anlaşılmalarını sağlıyoruz.
 

İnstagram: melisgokhann

Melis Gökhan