Melek Angun : “Monart Chocolatier, Bizim Dünyaya Açılan Yüzümüz Olacak”

Melek Angun : “Monart Chocolatier,  Bizim Dünyaya Açılan Yüzümüz Olacak” Melek Angun : “Monart Chocolatier, Bizim Dünyaya Açılan Yüzümüz Olacak”

Monart Chocolatier Markasının Kurucusu Melek Angun, Çikolatanın Kendisi İçin Anlamını Ve Neden Bir Çikolata Markası Yarattığını Klass’a Anlattı Daha önce Lausanne markasıyla Türkiye’de çikolata üretimi yapan Melek Angun, yeni markası Monart Chocolatier ile kişileri benzersiz bir lezzet yolculuğuna davet ediyor. 1800’lerin Fransa’sından esinlenen ve daima en kaliteli ürünlerle üretilen çikolatalar sunan Monart, kendisine özel laboratuvarında geliştirdiği formüllerle müşterilerinin istekleri doğrultusunda birbirinden farklı ve çeşitli tatlar yaratıyor. Aynı zamanda yurt dışına ihracat yapmaya başlayan Monart, Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olma yolunda ilk adımları da attı. Monart Chocolatier kurucusu, başarılı İş Kadını Melek Angun ile çikolata serüvenini, Monart’ın farkını, ve gelecek hedeflerini Fairmont Quasar İstanbul’un muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.  

Melek Hanım, Monart Chocolatier ile kısa sürede önemli bir müşteri kitlesine ulaştınız ve çikolatalarınız oldukça seviliyor. Bu sevginin sebebine gelmeden önce, çikolata aşkınızın sebebini ve çikolota üretmeye nasıl karar verdiğinizi öğrenebilirmiyiz?
Bizim Monart’tan önce Lausanne adında bir çikolota markamız vardı. Benim hikayem aslında onunla başladı. Ben Lozan şehrinde uzun bir süre yaşamıştım. Oradaki çikolatalar beni adeta büyülerdi. Aynı zamanda, Juliette Binoche ve Johny Deep’in oynadığı “Çikolata” adında bir film vardı. Bu film beni çok etkiledi hatta hayatımı değiştirdi desem herhalde abartmış olmam. Çikolota aşkım, “Çikolota” fimini izlememle başladı. Ben daha önce hem Show TV’de hem de NTV’de reklam departmanlarında çalışmıştım. Son olarak Show TV reklam satış direktörüydüm. Orada gıda sektöründen sorumluydum. Gıda ile içli dışlı olmam bana çok fazla tecrübe kattı. Londra’da geçirdiğim bir dört-beş aylık sürecin ardından kendi işimi kurma sürecine girdim.

“ÇİKOLATA İLE İNSANLARA DOKUNUP ONLARI ETKİLEYEBİLİYORUZ”
Çikolata sizin için ne anlam ifade ediyor?
Ben daima ‘Biz mutluluk satıyoruz.” diyorum.  Biz çikolata ile insanlara dokunup onları mutlu edebiliyoruz. İnsana mutluluk veren yiyeceklerin başında çikolata gelir. Avrupa’da butik çikolatacılara girdiğimde çalan zil, gıcır gıcır eden tahtalar ve içerideki çikolata kokusu beni her zaman mest eder. Biz de burada dükkanımızdan içeri giren müşterilerimize aynı sıcaklığı ve Fransa havasını hissettirmek ve yaşamak istiyoruz.

Bir çikolata markası olarak Monart’ın diğer markalardan farkı size göre nedir?
Bizim kendimize ait özel bir laboratuvarımız var. Orada kendimize özel formüllerle ürün geliştirebiliyoruz. Yeniliklere açık bir şirketiz. Bu noktada markaya ve kendimize çok güveniyorum. Bu anlamda bir fark yarattığımızı da düşünüyorum. Şu anda 90-100 çeşit çikolata çeşidimizin olduğunu söyleyebilirim. Bunun içine drajeleri dahil etmiyorum. Monart markasıyla da zaman içerisinde şubeleşmeye başlayacağımıza inanıyorum. Biz kalite konusunda asla ödün vermiyoruz. Kalitenin yanında hesaplı olduğumuzu da söyleyebilirim.

Monart çikolataları şu an nerelerde satılıyor?
Kemerburgaz’da bulunan mağazamızda Monart çikolataların satışını yapıyoruz. Bunun dışında kişiler özel olarak bizi arayıp sipariş oluşturmak istediklerinde biz evlerine kadar bırakabiliyoruz. Çok yakın bir zamanda ve şehre daha yakın bir lokasyonda yeni bir mağaza açmayı düşünüyoruz. Instagram üzerinden online satışlarımız da başladı. Bizim en büyük hedefimiz ise ihracat yapmak. Bunu yapmaya da başladık. Hedef bölgelerimiz Körfez ülkeleri ve Afrika bölgesi.

“TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA AÇILAN BÜYÜK BİR ÇİKOLATA MARKASI HEDEFİYLE YOLA ÇIKTIK.”
Monart markasını nereye taşımak istiyorsunuz?
Monart, benim sanatım demek. Yazıldığı gibi okunması da çok keyifli. Türkiye’den dünyaya açılan büyük bir çikolata markası hedefiyle yola çıktık. Monart, bizim dünyaya açılan yüzümüz olacak. Monart’ı kurma amacım da buydu. Biz bu markayı oluştururken yurt dışına giderek araştırmalar ve gözlemler yaptık, festival ve fuarlara da katıldık. Avrupa’da pek çok şehri adım adım gezdik.

Dünyada son zamanlarda kakao fiyatları oldukça arttı. Birçok firma bundan dolayı orijinal kakaoyu kullanamıyor. Sizin ise orijinal kakaodan ödün vermediğinizi biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Biz Hollanda menşeili “Gerkens Kakao’yu kullanıyoruz. Kakao ile ilgili söylediğiniz gibi bir fiyat artışı söz konusu. Küresel ısınma bunda çok etkili oldu. Bu krizin de 3-5 sene daha devam etmesi bekleniyor. Bu konuda farklı alternatifler deneniyor ancak biz her zaman insan sağlığını ön planda tutmaktan yanayız ve her ne olursa olsun orijinal ve sağlıklı kakao kullanmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.