Melec Çakmak - Turgay Taşkıran: Avusturya’yı Sağlık Alanında Daha Güçlü Bir Hale Getireceğiz

Melec Çakmak - Turgay Taşkıran: Avusturya’yı Sağlık Alanında Daha Güçlü Bir Hale Getireceğiz Melec Çakmak - Turgay Taşkıran: Avusturya’yı Sağlık Alanında Daha Güçlü Bir Hale Getireceğiz

Başarılı İş Kadını Melec Çakmak ve Dr. Turgay Taşkıran, Viyana’da Gerçekleştirecekleri Sağlık Sektöründeki Yeni Yatırım ve Projelerini Klass’a Anlattı.  


Ünlü ve başarılı iş kadını Melec Çakmak ve Dr.Turgay Taşkıran, Avusturya’da pandemi dönemi ile birlikte sağlık alanında çok ciddi problemler yaşandığını ve sektörde çok fazla eksikliğin olduğunu ifade ederek özellikle sağlık alanında yeni yatırım ve projelere imza atacaklarının müjdesini verdiler. Sadece Avusturya’da değil, tüm Avrupa’da sağlığın çok pahalı bir sektör olduğunu ve devletlerin bu konuda zorluk çektiğini belirten Melec Çakmak, devletlerin yeni bir arayış içinde olduğunu, kendilerinin de Dr.Turgay Taşkıran ile gerçekleştirecekleri iş birliği ile bu arayışlara yeni bir çözüm sunmak istediklerinin altını çiziyor. Çalışmalarının hem Avusturya Devleti için hem de hastalar için iyi bir çözüm olacağına inandıklarını belirten Melec Çakmak, “Avusturya’yı iyi tanıyan, bilen, burada sevilen ve başarılı bir isim olması sebebiyle Dr.Turgay Taşkıran ile güzel bir projenin içinde bulduk kendimizi. Avusturya’yı sağlık alanında daha güçlü bir hale getireceğiz. Bu alandaki yetersizlikleri ve açıkları kapatma hedefi içindeyiz.” sözleriyle ciddi çalışmalar içinde olacaklarını belirtti. Melec Çakmak ve Dr.Turgay Taşkıran ile yeni yatırımlarını ve güçlü iş birlikteliklerini Klass okurları için Viyana’da House Of Time Fancy Suites Vienna’nın muhteşem atmosferinde konuştuk.

Turgay Bey, Avusturya ve özellikle Viyana’da oldukça tanınan ve sevilen çok değerli bir hekimsiniz.  Klass okuyucuları için sizi daha iyi tanıyabilir miyiz?
Turgay Taşkıran: Avusturya’da doğdum ve Avusturya’da büyüdüm. Bütün eğitimimi burada tamamladım. 1998 yılında tıp fakültesinden mezun oldum ve farklı hastanelerde stajlarımı tamamladım. 2008 yılında da aile hekimi olarak muayene açtım. 2014’ten beri de Dr. Salih Varol ile birlikte merkezimizi büyüttük. Özellikle dil problemi yaşayan, Almanca bilmeyen Türk vatandaşları bizi tercih ediyorlar. Burada bütün Türklerle aile gibi olduk. İnsanların sorunlarını çok iyi anlayabiliyoruz. Sadece Türk hastalara değil; yabancı kökenli insanlara, Avusturyalı hastalara da hizmet veriyoruz. Burada sevilip sayılıyoruz. 2015 yılında da siyasi bir çalışma içine girdim. Viyana’da bir parti kurdum ve Viyana Belediye Başkanı adayı oldum. Türk kökenli biri olarak burada parti kurmam oldukça ses getirdi. Azımsanamayacak kadar iyi bir oy oranı yakaladık. Hedefimiz Avusturya’da yaşayan tüm insanları barış içinde birleştirmekti. 2002 yılında buradaki Türk doktorların birlikte çalıştığı bir dernek kurdum. Bu derneğin başkanlığını da yaptım. Üniversite dönemlerimizde yaptığımız çalışmalar ile buradaki insanların sorun ve problemlerini analiz ederek çözüm yolları ürettik. Çocukluğumuzda doktorlar ile hasta arasında yaptığımız tercümelerde bizim için büyük tecrübe oldu.. Viyana’da, Avusturya’da yaşayan tüm Türkler tarafından tanındığımı söyleyebilirim. Bundan 3 yıl önce de bir futbol kulübü projem oldu. Halen bu futbol kulübüne başkanlık yapıyorum. Avusturya’da sosyal proje ve çalışmaların her zaman içindeyim.

‘SAĞLIK ALANINDA BİRLİKTE GÜÇLÜ BİR İŞ BİRLİĞİNE İMZA ATACAĞIZ’
Tüm bu yoğun çalışmalarınız arasında yolunuz Melec-Umut Çakmak çifti ile nasıl kesişti? Beraber nasıl bir çalışma içinde olacaksınız?

T.T: Sağlık alanında birlikte güçlü bir iş birliğine imza atacağız. Çalışmalarımızı başlattık. Projemizin ayrıntılarını ilerleyen zamanlarda paylaşacağız. Umut Bey ve Melec Hanım bu alanda büyük bir tecrübeye sahip. Bizlerde bu tecrübeleri harmanlayarak insanlık için güzel ve faydalı projeler yapacağız.

‘AVUSTURYA’YI SAĞLIK ALANINDA DAHA GÜÇLÜ BİR HALE GETİRECEĞİZ’
Melec Hanım, siz uzun yıllardır Viyana’da yaşıyorsunuz. Avusturya’nın sevilen ve sayılan değerli isimlerinden biri olan Turgay Bey ile sağlık alanında bir iş birliği içindesiniz. Bu iş birliğine nasıl karar verdiniz?

Melec Çakmak: İlginç projeler bizim her zaman dikkatimizi çekti. Pandemi dönemi ile birlikte sağlığın ne derece önemli ve kıymetli olduğunu bizde görmüş olduk. Bu sebeple sağlık alanında neden bir şeyler yapmadığımızı sorguladık. Eşim Umut Bey’de, ben de belli bir vizyona sahip insanlarız ve yeniliklere açık bir firmayız.. Sağlık sektörüne bu anlamda farklı atılımlar yaptık. Turgay Taşkıran hocamızla da bu aşamada bir araya geldik. Avusturya’yı iyi tanıyan, bilen, burada sevilen ve başarılı bir isim olması sebebiyle de Turgay Bey ile güzel bir projenin içinde bulduk kendimizi. Avusturya’yı sağlık alanında daha güçlü bir hale getireceğiz. Bu alandaki yetersizlikleri ve açıkları kapatma hedefi içindeyiz.

‘SAĞLIK SİSTEMİNDE ÇOK CİDDİ PROBLEMLER YAŞANIYOR’
Melec Hanım , peki sağlık alanında bu kadar büyük  projeye girme sebebiniz nedir?

M.C: Avusturya tıp alanında her zaman çok önemli işler yapıyor. Sigmund Freud’un doğup büyüdüğü bir şehir. Tıp alanında çok önemli isimler Viyana’dan çıkmıştır. Avusturya’nın sağlık alanında dünya tarihinde çok önemli bir konumu vardır. Ama Pandemi dönemi ile birlikte gördük ki sağlık sisteminde çok ciddi problemler yaşanıyor. Personel yetersizliği ise had safhada. Avusturya’da hemşire olarak çalışan birçok insan Slovakya’dan, yurt dışından geliyor. Pandemide sınırlar kapanınca hemşireler Slovakya’dan gelip gidemediler. Yaşlı bakımında büyük sorunlar yaşandı. Sadece Avusturya’da değil, tüm Avrupa’da sağlık çok pahalı bir sektör olduğu için devletler zorlanıyor artık. Dolayısı ile yeni bir arayış hali mevcut. Bizde bu arayışlara yeni bir çözüm sunmak istiyoruz. Çalışmalarımızın hem Avusturya Devleti için hem de hastalar için iyi bir çözüm olacağına inanıyoruz. Sağlık alanında yapacağımız bu çalışmalarda ve yatırımlarda çalışanlara ihtiyacımız olacak. Bu sebeple sağlık personeli yetiştirme konusunda da ciddi çalışmalar içinde olacağız.

Melec Çakmak - Turgay Taşkıran

Melec Çakmak - Turgay Taşkıran: Avusturya’yı Sağlık Alanında Daha Güçlü Bir Hale Getireceğiz Turgay Taşkıran