Melahat Çiğdem Castro : “Orlando, Amerika’da En İyilerin Yatırım Yaptığı Bölge”

Melahat Çiğdem Castro : “Orlando, Amerika’da En İyilerin Yatırım Yaptığı Bölge” Melahat Çiğdem Castro : “Orlando, Amerika’da En İyilerin Yatırım Yaptığı Bölge”

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Melahat Çiğdem Castro, Orlando Şehrinde Yatırım Yapmanın Avantajlarını  ve Bölgenin En Önemli Özelliklerini Klass’a Anlattı Ünlü Konut ve Ticari Emlak Danışmanı Melahat Çiğdem Castro, bünyesinde konusunda uzman avukat ve ekonomistlerin bulunduğu ar-ge grubuyla dünyanın farklı ülkelerinden gelip Amerika’da yatırım yapmak isteyen iş insanlarına nitelikli bir danışmanlık hizmeti veriyor. Uzun yıllar Amerika’nın Florida eyaletinde yaşayan, bu bölgeyi çok iyi tanıyan, gayrimenkul alanındaki tecrübesi ve işine olan bağlılığı ile birçok iş insanının güvenle başvurduğu bir isim olan Melahat Çiğdem Castro, Türk yatırımcıları Florida eyaletinin ikinci büyük şehir olan Orlando’da yatırım yapmaya davet ediyor. “Certified International Property Specialist” ünvanına sahip Melahat Çiğdem Castro ile Türk insanının neden Orlando’da yatırım yapması gerektiğini, bölgenin sunduğu cazip fırsatları, şehrin en çekici lokasyonlarını ve danışanlarına sunduğu hizmeti Klass okurları için konuştuk.  

Daha önce Orlando Kadın Emlakçılar Derneği’nin başkanlığını yürüttüğüm için o bölgede network’um çok geniş. Hemen hemen herkesi tanıyorum diyebilirim. Bunun yanında Certified International Property Specialist (Sertifikalı Uluslararası Gayrimenkul Uzmanı) olduğum için yurt dışından yatırım amaçlı gelen çok fazla müşterim oluyor.”

Çiğdem Hanım, Orlando’da gayrimenkul alanında çok güçlü bir isimsiniz. Türk yatırımcıları size göre neden Orlando’da yatırım yapmalı?
Orlando, Florida eyaletinin Miami’den sonra ikinci büyük şehridir. Orlando ayrıca yüzölçüm olarak da çok büyük bir şehir. Ve bizim en büyük avantajımız Disney Land’in ve Universal’ın Orlando’da olmasıdır. Günlük sadece Disneyland’ı görmeye 95 bin kişi geliyor. Çevremizde ayrıca çok fazla eğlence merkezi bulunuyor. Dünyanın her yerinden inanılmaz şekilde buraya turist akını var. Dolayısıyla bu çok büyük bir avantaj. Benim Orlando’yu sevmemin en büyük sebebi de kasırgalardan çok uzaktasınız. Miami veya Florida’da evlerin kapıları dışa doğru açılır, bu kasırgaların en yüksek olduğu nokta anlamına gelir. Orlando’da bunu çok az görürsünüz. Orlando’ya yılda yaklaşık 80 milyon turist geliyor. Bundan dolayı burada gayrimenkulünüzü kiraya vermek veya satmak çok kolay.

“ORLANDO’DA ALDIĞINIZ BİR EV, 1 YILDA FİYATININ ÇOK DAHA ÜZERİNE ÇIKIYOR”
Size göre Orlando’da Türk yatırımcıların yatırım yapabileceği en iyi lokasyonlar nereleridir?
Lake Nona bu lokasyonlardan birisi. Burası hastanelerin, tıp merkezlerinin ağırlıkta olduğu Medical City ile dikkat çekiyor. Bunun dışında Dr. Phillips, Oviedo, Waterford Lakes, Avalon Park, Heathrow’u önerebilirim. Tabii bu durum yatırım yaparken ne kadar harcamak istediğinize bağlı. Orlando’da minimum yatırım tutarı 350 bin dolar ve üzeridir. Bazen insanlar 50 bin dolara başka şehirlerde ev aldıklarını söylüyorlar. Ben size 5 yıl sonra o evin değerinin aynı kalacağını söyleyebilirim. Ama Orlando’da 350 bin dolara aldığınız bir ev 1 yılda aldığınız fiyatın çok daha üzerine çıkıyor.

Peki, Orlando’da evlerin bu kadar değerlenmesinin sebebi nedir?
Her şeyden önce Covid’ten sonra bu bölgeye inanılmaz bir akım oldu. Atlanta, Texsas, New York, Chikago’dan şirketler Orlando’dan ev almaya başladılar. Disney’in, Universal’in eğlence yerlerinde çalışanların zaten evlere ihtiyacı var. Dolayısıyla büyük şirketler buradaki evleri satın alıp bu insanlara kiraya veriyorlar. Bunun yanında Amerika’nın en büyük üniversitelerinden birisi olan University Of Central Florida burada. Burayı sinemasından restoranlarına, otellerinden spor sahalarına kadar içerisinde her türlü imkanın olduğu küçük bir şehir gibi düşünebilirsiniz. Orlando güvenli ve korunaklı bir bölge olduğu için önümüzdeki dönemde de yatırımcı çekmeye devam edecek. Aynı zamanda büyümeye açık bir bölge. Miami’nin 100 yıl sonra sular altında kalması bekleniyor. Biz ise tam ortada olduğumuz için daha korunaklı bir yerdeyiz. Cocoa Beach’e 30-40 dakikalık bir mesafedeyiz. Smyrna Beach’e uzaklığımız 45-50 dakika. Bir saate St. Petersburg veya Tampa’ya ulaşabilirsiniz. Yani burada her şeyin tam ortasındasınız. Orlando, ayrıca Elen Musk’ın da yatırım yaptığı bir eyalet. Burada çok fazla bakir, büyümeye açık alanımız var.

“ORLANDO’DA EĞİTİM VE GELİR DÜZEYİ AMERİKA STANDARTLARININ ÜZERİNDE”
Amerika’da yatırım yapmak isteyen iş insanları neden sizi tercih etmeli?
Her şeyden önce 16 yıldır Orlando’da yaşıyorum. İşimi seviyorum. Bu konuda da sürekli araştırma ve öğrenmeye açık bir insanım. İşimi de çok iyi yaptığıma inanıyorum çünkü benim ismimle özdeşleştiğine inanıyorum. Saygınlığa çok büyük bir önem veriyorum. Daha önce Orlando Kadın Emlakçılar Derneği’nin başkanlığını yürüttüğüm için çevrem çok geniş. Hemen hemen herkesi tanıyorum. Bunun yanında Certified International Property Specialist (Sertifikalı Uluslararası Gayrimenkul Uzmanı) olduğum için yurt dışından yatırım amaçlı gelen çok fazla müşterim oluyor. Birlikte çalıştığımız avukatlarımız ve muhasebecimiz var. Ekip halinde çalışıyoruz. İyi bir ar-ge grubuyla kişilerin bütçelerine uygun ve en doğru yatırımı yapmasını sağlıyoruz. Orlando Amerika’da en iyilerin yatırım yaptığı bölge. Burası aynı zamanda en iyi yaşam koşullarının, orman sıklığının ve oksijen seviyesinin en yüksek seviyede olduğu, en geniş yüzölçümüne sahip şehirlerden bir tanesi. Ben yaşadığım yerde bahçemde şahinler ve geyiklerle birlikte yaşıyorum. İnsanlar bu duruma şaşırıp ormanda mı yaşıyorsun diye soruyorlar. Bunun yanında Orlando’da eğitim ve gelir düzeyi de Amerika standartlarının üzerindedir.