Mehmet Şenocaklı : “Annem İçin Yaptığım Hiçbir Tasarımı Bu Zamana Kadar Bir Başkasına Satmadım”

Mehmet Şenocaklı : “Annem İçin Yaptığım Hiçbir Tasarımı Bu Zamana Kadar Bir Başkasına Satmadım” Mehmet Şenocaklı : “Annem İçin Yaptığım Hiçbir Tasarımı Bu Zamana Kadar Bir Başkasına Satmadım”

Mücevher Tasarımcısı Eser Elgür Ve Dıamond & Luxury 
By Mehmet Naci Şenocaklı Kurucusu Mehmet Şenocaklı, Kendileri İçin Anneler Günü’nün Önemini Klass’a Anlattı Bundan tam 21 sene önce mücevher sektörüne atölye işçisi olarak adım atan, yıllar içerisinde sektörün en başarılı isimlerinden birisi haline gelen, yaratıcılığını yazarlık mesleğinde de ortaya koyarak bugün aynı zamanda başarılı bir yazar olarak da karşımıza çıkan Eser Elgür, Anneler Günü’nü üç evladı ile birlikte en güzel ve en özel şekilde kutluyor. Anneler Günü’nün tek bir güne sığdırılamayacak kadar büyük bir anlamı olduğunu belirten başarılı iş kadını, çocuklarına ilham verdiği kadar ilham alan ve hayat yolculuğunda onlarla deneyimlerini paylaşmaya büyük önem veren bir isim. Başarılı Mücevher Tasarımcısı, Yazar ve Ressam Eser Elgür ve oğlu Diamond & Luxury by Mehmet Naci Şenocaklı Kurucusu Mehmet Şenocaklı ile Anneler Günü’nün kendileri için taşıdığı anlamı ve bu özel günü nasıl geçirdiklerini Klass okurları için konuştuk.  

Eser Hanım, üç çocuklu, genç ve güzel bir anne olarak Anneler Günü sizin için ne anlam ifade ediyor?
Eser Elgür: Anneler günü tabii ki anneler için çok özel bir gün. Çocuklarınıza ömrünüzü adıyorsunuz. Verdiğiniz şeyin karşılığında bir gün de olsa hatırlanmak ve sizin için özel bir şeyin yapılması sizi o kadar mutlu ediyor ki. Benim üç çocuğum var. Üçünden de ayrı ayrı ilgi bekliyorum. O gün galiba ben de çocuk oluyorum. Onlar beni şımarttıkça diyorum ki iyi ki anne olmuşum. O an onlara bir şeyler verebildiğimi ve doğru anne olduğumu hissediyorum. Bu durum beni gururlandırıyor. Anneler günü bereket, iletişim, sevgi ve huzur demek. Annesiyle arası olmayan insanların bunları hissedebileceğini asla düşünmüyorum. Bu sebeple her ne olursa olsun anneler aranmalı. Anne her zaman affedicidir. Ancak kırıldıkları zaman geri dönüşü bazen çok zor olabiliyor. Anneler Günü tek bir güne sığdırılamayacak kadar kutsal.  Anne ömrünün sonuna kadar hep yanında tutmak istediğin insandır. Annelik 40 yaşımdan sonra benim için daha da özel bir hale geldi. Çünkü çocuklarım büyümeye başladı. Teşekkür etmeyi öğrenmeye başladılar. Verdiklerimi takdir etmeye başladılar. O andan itibaren Anneler Günü’nün anlamını daha derin yaşamaya başladım.

“BANA SOLACAK ÇİÇEK GETİRMEYİN ÇÜNKÜ BEN ONLARA BAKTIKÇA SİZİ HATIRLIYORUM”

Anneler Günü’nde birlikte neler yaparsınız?
E. E: Çocuklarım beni genelde yemeğe çıkarırlar. Çiçeği çok sevdiğimi bilirler. Mutlaka saksı çiçeği getirirler. Enteresandır ki onların getirdiği çiçeklere daha bir özen bakıyorum. Onlara ‘Bana solacak çiçek getirmeyin çünkü ben onlara baktıkça sizi hatırlıyorum.’ diyorum. 

Unutamadığınız bir Anneler Gününüz var mı?
E. E: Klass’ın Anneler Günü ile ilgili bana yapmış olduğu bir jest vardı. Çocuklarım o zaman küçüktü. Klass’ın Anneler Günü ile ilgili ilk özel röportajında çocuklarımla birlikte kapak olmuştum. Şimdi üzerinden seneler geçti. Bu Anneler Günü’nde bunu tekrar yaşamak beni çok duygulandırıyor. İnşallah 15 sene sonra da yine böyle bir röportaj vermek nasip olur.

Sizce annenin çocukların hayatındaki rolü nedir?
E. E: Annesiyle arası iyi olanın hayatı da güzel olur. Anne demek bereket demektir. Ama unutmamak gerekir ki annenin de bir annesi var. Anneanne ile ilişkinizi düzeltmediğiniz zaman çocuklarınızla da ilişkinizi düzeltemiyorsunuz. Annesine saygı göstermemiş bir insanın evladından da saygı görme şansı yoktur. Eğer bir kuantum enerjisi varsa ektiğini biçmek misali annenizle olan ilişkiniz evladınızla olan ilişkinize ayna gibi yansıyor.

Çocuklarınıza ilham olan birisiniz. Peki, siz çocuklarınızdan hiç ilham alıyor musunuz?
E. E: Onlardan o kadar çok şey öğreniyorum ki… Mesela zamanı onlarla yakalıyorum. “New age” beyinler oldukları için yeni müzik türlerini, yeni konuşma tarzlarını onlardan duyuyorum. Aksi takdirde çok çabuk yaşlanır ve çökerim. Hatta bazen çocuklarım büyüdükçe onlardan daha küçük yeğenlerime gidip onlarla vakit geçiriyorum. Farkındalıkları o kadar yüksek ki… Ben gençlerle ve çocuklarla konuşmayı da çok seven bir insanım. Ben onlara sadece deneyim veriyorum. Beni eğiten ise onlar. Onların yollarını mümkün olduğunca açmaya çalışıyorum. Benim zamanımda para kazanmak ve başarılı olmak daha kolaydı. Çok az tasarımcı ve çok az başarılı yazar vardı. Şu anda binlerce influencer, yüzlerce prezentabl insan içerisinde öne çıkmak çok zor. Bunun için de tecrübeye ihtiyaçları var.

Mehmet Bey, Anneler Günü sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor? Unutamadığınız bir Anneler Günü anınız var mı?
Mehmet Şenocaklı: 2020 senesinde Six Senses’ta Avlu restoranı çok güzel bir etkinliğe imza atmıştı. Canlı müzik eşliğinde Anneler Günü’ne özel çok güzel bir brunch yapmışlardı. O gün benim için unutulmaz bir Anneler Günü olmuştu. Aslında anneniz yanınızda olduktan sonra Anneler Günü’nü nerede kutladığınızın bir önemi kalmıyor. Çok huzurlu bir şekilde evde kutlama yaptığımız da oldu.

“ANNEM İÇİN YAPTIĞIM HİÇBİR TASARIMI BU ZAMANA KADAR BİR BAŞKASINA SATMADIM”

Annenize ne tür hediyeler alırsınız?
M. Ş: Ben mücevher sektöründe olduğum ve kendim de mücevher ürettiğim için aslında anneme hediye almama gerek kalmıyor. Dolayısıyla her Anneler Günü’nde annem için özenerek bir tasarım yapar ve onu hediye ederim. Çoğu zaman anneme sevgimi aktarma biçimim de budur. Üzerinde emek verdiğim bir şeyi anneme hediye etmek çok başka. Bundan dolayı hem maneviyat açısından hem de o takının beni hatırlatması açısından mücevheri her zaman tercih ediyorum. Annem için yaptığım hiçbir tasarımı bu zamana kadar bir başkasına satmadım.

Anneniz size nasıl ilham oluyor?
M. Ş: Benim ilham aldığım her şey bir şekilde anneme çıkıyor. Kendimde onun izlerini görebiliyorum. Bunu suyun içerisindeki hidrojen gibi düşünebilirsiniz.

Annenizle nasıl vakit geçirirsiniz?
M. Ş: Annemle daha çok iş ortamında vakit geçiririz. İşi zaman zaman tatile çeviririz. Örneğin geçtiğimiz ocak ayında İtalya’da Vicenza Fuarı vardı. Bir haftalık bir fuardı ancak biz 15 günlüğüne gittik. Annemle orada duygusal bir Venedik tatili yaptık.
Annenizle ilgili geleceğe dair planlarınız nelerdir?
M. Ş: Annem benden Chris Craft modeli bir tekne istiyor. Annemle ilgili gelecek planlarımdan bir tanesi böyle bir tekne almak diyebilirim.

Anneler Günü sizin için ne anlam ifade ediyor?
M. Ş: Günümüzde özel günlerin anlamını yitirmeye başladığı bir dönem yaşıyoruz. Özellikle mücevher sektöründe olan bizler için Anneler Günü çok önemli. Bu güne artık eskisi kadar değer verilmediğini görüyoruz. Annelerimizin değerinin farkında onlar hayattayken varmalıyız. Ben de anne ile olan ilişkinin hayata yansıdığına inanan bir insanım. Onlar her zaman ba