Mark Richardson: Glana Cosmetics Cilde ve Doğaya Dost Formüllerle En Saf Haliyle Tüketicileri ile Buluşuyor

Mark Richardson: Glana Cosmetics Cilde ve Doğaya Dost Formüllerle En Saf  Haliyle Tüketicileri  ile Buluşuyor Mark Richardson: Glana Cosmetics Cilde ve Doğaya Dost Formüllerle En Saf Haliyle Tüketicileri ile Buluşuyor

Glana Cosmetıcs Kurucusu Mark Richardson, Glana Markasının Hedeflerini Klass’a Anlattı.  

“Ürünlerde kullandığımız hammaddelerin hangi koşullarda elde edildiği, hangi ortamlarda tedarik edildiği ve bize ulaştırıldığına dikkat ediyoruz. Bu hammaddelerin saflaştırma, özüt alma gibi süreçlerden en fazla 2 tanesinden geçmesi kriterimiz de var.  Böylece hepsi doğadan sağlanan hammaddelerimiz ile doğanın bize sunduğu iyileştirici gücü ürünlerimizi tüketicilerimize en saf hali ile ulaştırmayı hedefliyoruz.”Glana Cosmetics Kurucusu Mark Richardson, Türkiye’de doğal ve temiz içerikli cilt bakım ürün alternatiflerin piyasada az olması sebebiyle bu problemden ilham alarak kurduğu Glana Cosmetics markası ile dikkatleri çekiyor. İskoç dilinde ‘arındırmak’ veya ‘temiz olmak’ anlamına gelen ‘Glana’ kelimesinden esinlenen Glana Cosmetics markasının ürünlerinin, birer tüketici ‘sorunu’ ya da ihtiyacı için tasarlanmış olduğunu ifade eden başarılı iş adamı, ürünleri tüketiciye en saf hali ile ulaştırmayı hedefliyor. Cilde ve doğaya dost olduğu kadar etkili formüller sunan, dünya çapında konu ile ilgili yapılan güncel bilimsel çalışmaları takip eden, ürün portföyünü geliştirmeye ve güncel tutmayı amaçlayan dinamik bir marka olarak her sene ürün portföyünü genişlettiklerini dile getiren Richardson, müşteri memnuniyeti odaklı bir hizmet anlayışını benimsiyor. Glana Cosmetics Kurucusu Mark Richardson ile Glana markasını ve geliştirdiği ürünleri Klass okurları için konuştuk.

Mark Bey, Glana markasıyla kozmetik dünyasında önemli bir çıkış yakaladınız. Öncelikle markanın kurucusu olarak okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz?
İskoçya’nın Glasgow kentinde doğup büyüdüm. Kimya eğitimimi tamamladıktan sonra işletme alanlarında lisans ve MBA eğitimimi tamamladım. Kariyerime bankacılık sektöründe başladım ve uzun yıllar finans ve müşteri hizmetleri gibi farklı alanlarda yöneticilik yaptım. 2011 yılından beri çok sevdiğim İstanbul’da eşim ve oğlumla yaşıyorum. 2017 yılında da Glana Cosmetics markasını kurdum. Bu süreden beri ilk gün heyecanı ve merakı ile markayı büyütmek için çalışıyorum.

Glana’nın doğuş hikayesi nasıl başladı? Glana ismi nereden geliyor?
Oğlumun doğumundan sonra, bebek cildine zarar vermeyecek ürünleri bulmaya çalışırken, özellikle Türkiye’de doğal ve temiz içerikli cilt bakım ürün alternatiflerin piyasada yok denecek kadar az olduğunu fark ettim. Bu problemden ilham alarak, eğitimini aldığım alana ait bilgi ve deneyimimi kullanarak hem doğal hem de etkili ürünler içeren bir kozmetik markası yaratmak için yola çıktım. İskoç dilinde ‘arındırmak’ veya ‘temiz olmak’ anlamına gelen ‘Glana’ kelimesinden esinlenen Glana Cosmetics markası işte bu amaçla tüketiciyle buluştu. Hikayesine uygun olarak, cilde ve doğaya dost olduğu kadar etkili formüller sunan, dünya çapında konu ile ilgili yapılan güncel bilimsel çalışmaları takip eden, ürün portföyünü geliştirmeye ve güncel tutmayı amaçlayan dinamik bir marka olarak her sene ürün portföyümüzü genişletiyoruz.

 ‘DOĞANIN BİZE SUNDUĞU İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ ÜRÜNLERİMİZİ TÜKETİCİLERİMİZE EN SAF HALİ İLE ULAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ’
Markanızı oluştururken ürün içeriklerinde nelere dikkat ettiniz?

Ürünlerde kullandığımız hammaddelerin hangi koşullarda elde edildiği, hangi ortamlarda tedarik edildiği ve bize ulaştırıldığına dikkat ediyoruz. Bu hammaddelerin saflaştırma, özüt alma gibi süreçlerden en fazla 2 tanesinden geçmesi kriterimiz de var.  Böylece hepsi doğadan sağlanan hammaddelerimiz ile doğanın bize sunduğu iyileştirici gücü ürünlerimizi tüketicilerimize en saf hali ile ulaştırmayı hedefliyoruz.

Yaz öncesi güneş ürünleri oldukça revaçta. Sizin güneş ürünlerinizin özellikleri ve farkı nedir?
Uzun bir AR-GE sürecinin sonunda güneş kremimizi bu yıl tüketicilerle buluşturduk. Bu süre içinde, sunacağımız güneş kreminin her gün kullanıma uygun olmasına, cildi güneşten korumanın yanında ek fayda sunmasına ve özellikle yaz ayları için yüzde ağırlık yapmayacak şekilde tasarlanması için çalıştık. Sonuçta, 30+ SPF koruma içeren güneş kremimizi tüm ciltler tarafından kullanmaya uygun şekilde bu sene tüketici ile buluştu. Renkli olan bu güneş kremi, cilde uygulandıktan sonra cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı oluyor ve cilde sağlıklı bir görünüm kazandırıyor. Mineral içerikli güneş kremimiz gözenekleri tıkamayan bir yapıya sahip olduğu için özellikle akneye yatkın ciltlerde çok iyi uyum sağlıyor. İçeriğindeki niasinamid desteği ile leke oluşumunu engelliyor.

 ‘TÜKETİCİ İHTİYAÇLARINDAN YOLA ÇIKARAK, DOĞANIN VE BİLİMİN BİZE SUNDUĞUNU EN ETKİLİ YÖNTEMLERİ ÜRÜNLERİMİZDE BİRLEŞTİRİP TÜKETİCİ İLE BULUŞTURUYORUZ
Tüketicilere ürün seçimlerinde neler tavsiye edersiniz?

Bu sektörde zaman zaman popüler ve trend ürünler karşımızı çıkabiliyor. Bu ürünler zamanla başka trend ürünlerle yer değiştiriyor. Bu anlamda bilinçli tüketiciler olarak, hangi ürünü hangi amaçla almak istediğimiz oldukça önem taşıyor. Bu anlamda Glana çatısı altında sunduğumuz tüm ürünler, birer tüketici ‘sorunu’ ya da ihtiyacı için tasarlanmış durumda. Bu ihtiyaçlar yaşlanma karşıtı ya da sivilce problemi gibi konular olabilir. Marka olarak piyasadaki popüler, trend içerikleri takip etmek yerine, tüketici ihtiyaçlarından yola çıkarak, doğanın ve bilimin bize sunduğunu en etkili yöntemleri ürünlerimizde birleştirip tüketici ile buluşturuyoruz. Örnek olarak, glikolik asit şu anda çok gündemde olan bir içerik olmasına rağmen, hassas ciltlere uygun bir içerik değildir. Tüketicilerin cilt türlerine ve amaçladıkları faydaya göre ürün seçmelerine tavsiye ediyorum. Bu anlamda Glana çatısı altında farklı cilt türlerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı ürün portföyü sunuyoruz.

Glana’nın satış kanallarını nasıl konumlandırdınız? Marka hedefleriniz nelerdir?
www.glanacosmetics.com adresli web sitemizde ve farklı e-ticaret sitelerinde şu an tüm portföyümüzle bulunuyoruz. Şu anda AR-GE faaliyetlerinin devamı ve ürünleri Türkiye dışında da tüketicilerle buluşturmak en önemli önceliklerimiz arasında. Bu hedef ışığında, geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık’ta da ürünlerimizin satışı başladı. Şu ana gelen tepkiler oldukça olumlu ve bizim için heyecan verici. Bu da diğer ülkelere de giriş yapma konusunda bizi oldukça motive ediyor.

Mark Richardson

Mark Richardson: Glana Cosmetics Cilde ve Doğaya Dost Formüllerle En Saf  Haliyle Tüketicileri  ile Buluşuyor Mark Richardson