Maram Nasr : “Takilarla İnsanlarin Kalplerine Dokunmanin, Hayatlarina Anlam Katmanin Yolunu Buldum”

Maram Nasr :  “Takilarla İnsanlarin Kalplerine Dokunmanin, Hayatlarina Anlam Katmanin Yolunu Buldum” Maram Nasr : “Takilarla İnsanlarin Kalplerine Dokunmanin, Hayatlarina Anlam Katmanin Yolunu Buldum”

Uluslararasi Mimar Ve Mücevher Tasarimcisi Maram Nasr, Mesleğine Olan Aşkini Klass’a Anlatti Mimarlıktan mücevher tasarımcılığına uzanan sıra dışı hikâyesiyle takı tutkunlarına ilham veren Maram Nasr, ünlü isimler için benzersiz tasarımlara imza atıyor. Tasarımlarına kişilerin yaşam tarzı ve arzuları doğrultusunda hayat verdiğini söyleyen Maram Nasr, aynı zamanda sosyal konulardaki hassasiyeti ile takdir toplayan ve yaptığı işin tüm insanlığın yararına olması adına çaba sarf eden bir isim. Daha çok ünlü isimlerle çalışan ünlü mücevher tasarımcısı Nasr, “Yarattığım her parça, ustalığın, tutkunun ve olumlu bir etki yaratma kararlılığının sembolüdür” diyor. Maram Nasr ile mimarlığı ve takı tasarımcılığına nasıl başladığını, kişiye özel tasarımlarını nasıl şekillendirdiğini ve sıra dışı hikâyesini Klass okurları için konuştuk.  

Maram Hanım, öncelikle sizi Klass okuyucuları için daha yakından tanıyabilir miyiz?
Uzun bir süredir İstanbul’da yaşıyorum. Bir mimardan mücevher tasarımcısına geçiş yapan biri olarak karşınızdayım ve hikâyemi sizlerle paylaşma fırsatına sahip olduğum için onur duyuyorum. Mimarlık her zaman benim tutkum oldu. Mekânları şekillendirmeme ve güzel yapılar yaratmama olanak sağladı. Bununla birlikte kalbimi fetheden başka bir sanatsal yol da keşfettim. Bu da ünlüler için özel tasarım takılar yapmak.

‘YARATTIĞIM HER PARÇA TİTİZLİKLE HAZIRLANMIŞ BİR SANAT ESERİDİR”
Takı tasarımcılığına nasıl başladınız? Bu iş sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor?
Uluslararası havalimanları şirketlerinde tasarım danışmanı, dünya çapındaki VIP’ler için proje yöneticisi ve BIM tasarımcısı olarak çalışıyorum. İnsanlar nasıl evleri ve ofisleri için özgün tasarımlar istiyorsa, takıları için de özel bir tasarımcı istiyor. Hobi olarak başladığım bu iş kısa sürede mimari becerilerimi takı tasarımına olan sevgimle birleştirdiğim bir sanata dönüştü. Yarattığım her parça, kullanıcının güzelliğini sergilemek ve benzersiz bir hikâye anlatmak için titizlikle hazırlanmış bir sanat eseridir. Ama yolculuğum burada bitmiyor. Yeteneklerimi ve başarılarımı dünyada fark yaratmak için kullanmam gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden kârımın önemli bir kısmı sosyal projeleri desteklemeye gidiyor. Bunu yaparak toplumun iyileşmesine katkıda bulunmak ve insanlara mutluluk getirmek istiyorum.

Sizin tasarımlarınızı farklı kılan şey nedir?
Bugün tasarımlarımın zarafet, incelik ve hayırseverlik ile özdeşleştiğini söylemekten gurur duyuyorum. Yarattığım her parça, ustalığın, tutkunun ve olumlu bir etki yaratma kararlılığının sembolüdür. Bir mimar olarak tasarımın hayatları dönüştürme gücüne her zaman inandım. Takılarla insanların kalplerine dokunmanın, hayatlarına güzellik ve anlam katmanın bir yolunu buldum. Her pırlanta broş, her özel yapım parça bir hikâyeyi, bir anıyı ve bir bağı temsil ediyor.

Kişiye özel tasarımlarınızı nasıl
şekillendiriyorsunuz?
Bu noktada kişinin tarzı ve arzusu önemli bir rol oynuyor. Kişinin isteklerini, mücevheri hangi kıyafetle taşıyacağı ve nerede kullanacağı da önemlidir. Her insan aslında farklı bir hikâyedir. Ben de onun bu hikâyesini taşların zarafetiyle sembolize etmeyi seviyorum. 

“GÜZELLİĞİN VE ŞEFKATİN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ BİR DÜNYA YARATABİLİRİZ”

Son olarak okuyucularınıza vermek
istediğiniz bir mesaj var mı?
Bu yolculukta bana destek olan herkese şükranlarımı sunmak istiyorum. Hayallerini ve arzularını bana emanet eden müşterilerime, adanmışlıkları ve yaratıcılıkları ile bu tasarımların hayata geçirilmesine yardımcı olan ekibime ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için yorulmadan çalışan hayır kurumlarına teşekkür etmek istiyorum. Umarım hikâyem başkalarına tutkularının peşinden gitme, yaratıcıklarını keşfetme ve başarılarıyla bir iz bırakma konusunda ilham verebilir. Birlikte güzelliğin ve şefkatin hüküm sürdüğü bir dünya yaratabiliriz.