Londra’da Şehrin ve Finansın Merkezinde Yer Alan Projeler “GRED” Ayrıcalığı İle Türkiye’de Satışta Olacak

Londra’da Şehrin ve Finansın Merkezinde Yer Alan Projeler “GRED” Ayrıcalığı İle Türkiye’de Satışta Olacak Londra’da Şehrin ve Finansın Merkezinde Yer Alan Projeler “GRED” Ayrıcalığı İle Türkiye’de Satışta Olacak

GRED Kurucu Ortağı ve Ceo’su Meltem Türker, Londra planında da öne çıkan The Silk District ve Royal Eden Docks projelerini Mortgage sonuçlarını Klass okurları için anlattı.  

Dünyanın en iyi konut projelerini Türk yatırımcılar ile Türkiye’nin en iyi projelerini de yabancı yatırımcılar ile buluşturan Türkiye’nin global emlak markası GRED’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Meltem Türker, Londra planında öne çıkan 2 bölgeden 2 projeyi Türk yatırımcılar için değerlendirdi. “Doğu Londra’da teknoloji üssüne yakınlığı ile de dikkat çeken Whitechapel’de konumlanan “The Silk District” projesi beyaz yakalılar, girişimciler ve profesyonel sağlık çalışanlarının tercihi olacak. Yatırımcının bir diğer tercihi de Thames Nehri’nin kıyısında, toplam 300 Milyar Sterlin’lik yatırım ile “Royal Eden Docks” diyen Meltem Türker, Londra’nın her zaman Türk yatırımcılar için önem taşıdığını söylüyor. GRED Kurucu Ortağı ve CEO’su Meltem Türker ile Türk yatırımcının ilgisini çeken projeleri ve Mortgage noktasında son yıllarda GRED olarak elde ettikleri çok başarılı sonuçları Klass okurları için konuştuk.  


Meltem Hanım, Londra’da şehrin ve finansın merkezinde yer alan iki bölgeden iki proje ağustos ayı itibariyle GRED ayrıcalığı ile Türkiye’de satışta olacak. Bize bu projelerden bahseder misiniz?
Londra Planında da öne çıkan 2 bölgeden 2 projeyi Türk yatırımcılar için değerlendirdik. Doğu Londra’da teknoloji üssüne yakınlığı ile de dikkat çeken Whitechapel’de konumlanan The Silk District Projesi, beyaz yakalılar, girişimciler ve profesyonel sağlık çalışanlarının tercihi olacak. Bölgede 300 Milyon Sterlin’lik bir dönüşüm yatırımı var. Özellikle kiralamak üzere satın alan emlak yatırımcıları için ideal bir seçenek olan projede, Crossrail’ın Whitechapel İstasyonu’nun önümüzdeki yıl servise açılmasını takiben %25’lik bir fiyat artışı beklentisi de var. Thames Nehri’nin yanı başında, Londra’nın en hızlı büyüyen bölgesi Royal Docks’ta yer alan Royal Eden Docks Projesi de şehrin finans merkezi Canary Wharf’a Crossrail ile sadece 3 dk mesafede. Toplam 8 milyar Sterlin’in üzerinde yatırımla Londra'daki en büyük kentsel dönüşüm fırsatlarından birini sunan Thames Gateway'in merkezinde yer alıyor. Bölgede yer alan uluslararası etkinlik merkezi ExCeL London’a ve Londra Belediyesi’nin bu yıl sonunda taşınacağı yeni binasının yanı başındaki Royal Eden Docks, önümüzdeki 5 yıl içinde %13’lük fiyat artışı beklenen bölgedeki mevcut konut fiyatları ise finans bölgesine oranla %35 daha ucuz.

Londra Türk yatırımcılar için nasıl bir önem taşıyor?
Londra; moda, sanat, eğitim ve kültür başta olmak üzere birçok klasmanda dünya için en önemli şehirlerden biri olmasının yanı sıra Türkiye’ye yakın bir global pazar olması açısından da biz Türkler için her zaman önem taşıyor. Bu şehirde bir şekilde bir sebepten dolayı ilişkimiz oluyor. Tüm bunların yanı sıra Londra en güvenilir ve stabil pazarlardan biri olmasıyla da her zaman Tük yatırımcılar için önemli. Son yıllarda ekonomik ve politik ilişkilerin de olumlu olması yatırımcı açısından Londra’yı diğer dünya şehirleri arasında farklı bir noktada konumlandırdı.


Londra’da yatırım yapmanın gelecek süreçler için avantajları nelerdir?
Stabil ve güvenilir olması. Finans, moda, sanat ve eğitimin yanı sıra son yıllarda teknoloji üssü global şehirler arasında açık ara farkla konumlanması da avantajlar arasında sayılabilir. Yatırımcılarımız bize sık sık fiyatların düşüp düşmeyeceğini soruyorlar. Genellikle yatırımınıza bağlı olarak fiyatlar ortalama bir süreç içinde artacaktır. Küçük bir düşüş beklenebilir. Ancak GRED olarak çalıştığımız Londra ve New York gibi stabil ve arzın talepten az olduğu pazarlarda yatırımlar güvenli olmaya devam edecektir. Çünkü bu pazarlar varlıklarını global ekonomiden bağımsız olarak sürdüren temel şehirlerdir.

Yurt dışında mortgage almak mümkün mü?
Mortgage noktasında son yıllarda GRED olarak çok başarılı sonuçlar elde ettik. Koronavirüs dönemiyle birlikte banka faizlerinde yüzde bir seviyelerine düşen mortgage oranları, yüzde beş ile on arasında depozito ile müşterilerimize yüzde doksan beş seviyelerine kadar bulabildiğimiz finansman seçenekleri hatta bu seçenekler üzerinde GRED olarak geliştirebildiğimiz ve müşterilerimize sunabildiğimiz iki ya da beş yıl sadece faiz ödemeli ya da bu dönem sonunda cezasız ana para ödemeli sofistike finansman modelleri, yatırımcıların global emlağa olan bakış açısını değiştirdi diyebiliriz. Aynı senaryoları Battersea Power Station için de konuşabiliriz. Hatta Battersea Power Station’daki yüksek prim beklentisi finasman modellerini bir seviye daha keyifli kılıyor.

İnstagram:gredglobal

Meltem Türker