Lider Bir Karakteriniz Varsa Birlikte Çalıştığınız İnsanları Doğru Bir Şekilde Yönlendirir, Kriz Yönetimini En İyi Şekilde Yaparsınız

Lider Bir Karakteriniz Varsa Birlikte Çalıştığınız İnsanları Doğru Bir Şekilde Yönlendirir, Kriz Yönetimini En İyi Şekilde Yaparsınız Lider Bir Karakteriniz Varsa Birlikte Çalıştığınız İnsanları Doğru Bir Şekilde Yönlendirir, Kriz Yönetimini En İyi Şekilde Yaparsınız

Ünlü ve Başarılı İş İnsanı Altan Aygün ile kendisini başarıya taşıyan kurallarını Klass’a anlattı.

Aygünler Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aygün, inşaat ve mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmasının köklü geçmişi ve projeleriyle adeta bir başarı hikayesi yazıyor. Sadece iş hayatında değil sosyal yaşantısında da bir o kadar aktif ve başarılı olan ünlü iş insanı sivil toplum kuruluşlarına ve amatör kulüplere her alanda destek vererek kazandıkları başarılarda pay sahibi oluyor. Ünlü İş İnsanı Altan Aygün başarıya nasıl ulaştığını ve Aygünler Mobilya’nın nasıl bugünlere geldiğini anlattı.

Altan Bey, mobilya ve inşaat sektöründe yakaladığınız başarıyla ön plana çıkmış ve örnek olmuş bir isimsiniz. Bu başarının temellerinin nasıl atıldığını dinleyebilir miyiz?
Aygünler grubun temelleri, Kastamonu’dan İstanbul’a göç eden bir aile tarafından 1959 yılında İstanbul’da atılıyor. Ben bu ailenin 3’üncü neslini temsil etmekteyim. Şirketin ilk kuruluş yıllarında daha çok inşaat sektörü tarafı ağırlıktaydı. Şirketimiz bu zamana kadar 1500 ün üzerinde konut üretimi yaptı. Yaklaşık olarak 24 yıldır da mobilya sektöründeyiz. İş alanlarımızda başarılı olmamızın sebebi bu köklü geçmişe ve iş tecrübemize sahip olmamızdır.

Peki, başarıya giden yol hep güllerle mi doluydu yoksa dikenlerden de geçmek zorunda kaldınız mı?
Hayatın akışında her zaman güller ve dikenler olur. İş hayatımızda gerek sektör gerekse ülkenin içinde bulunduğu durumlardan kaynaklı olumsuzluklarla karşılaştık. Şirketimizin hareket kabiliyeti ve yılların verdiği deneyim sayesinde bu zorlukları aşmayı bildik. Doğru bir ekiple çalışmak ve dayanışma halinde olmak da zorluklar karşısında sizi daima güçlü yapar. Eğer lider bir karakteriniz varsa birlikte çalıştığınız insanları doğru bir şekilde yönlendirir, kriz yönetimini en iyi şekilde yaparsınız.

Bu engelleri aşarken neler yaşadınız? Kariyerinizde şu olay olmasaydı bu kadar başarılı olamazdım dediğiniz bir şey var mı?
Hiçbir olaya olsaydı ya da olmasaydı düşüncesiyle bakmadım. Karşılaştığım her durum farklı bir tecrübe kazandırdı. Şirketimizde oluşturmuş olduğumuz kurumsal yapının güçlü olması, profesyonel kişilerle, doğru markalarla çalışıyor olmamız benim ve şirketimizin sağlam ve başarılı bir şekilde ileriye bakmasını sağlıyor. Gelecek hedeflerimizi de daima büyük tutuyoruz. Her yeni proje bize yeni zorlukların getireceğini ancak her zorluğun gelişmek için yeni bir fırsat olduğunun da bilincinde olarak hareket ediyoruz.

Başarıya ulaşmanın altın kuralları nelerdir? Başarınızın 10 altın kuralını paylaşır mısınız?
Tabii ki başarının altın kurallarını belirli bir sayıyla sınırlayamazsınız. Ancak benim uyguladığım ve en çok önem verdiğim kurallar;
  1. Aile olmak
  2. Çok çalışmak
  3. Ben değil biz olmak
  4. Saygı ve sevgi göstermek
  5. Dürüst olmak
  6. Sabırlı olmak
  7. Azim göstermek
  8. Motive edici olmak
  9. Şirket bağlılığını sağlamak
  10. Lider ruhlu olmak

Altan Aygün