Karaciğer ve Bağırsak Çalışmamasına Bağlı Olarak Alınan Kilolar Diyetle Gitmez

Karaciğer ve Bağırsak Çalışmamasına Bağlı Olarak Alınan Kilolar Diyetle Gitmez Karaciğer ve Bağırsak Çalışmamasına Bağlı Olarak Alınan Kilolar Diyetle Gitmez

Dahiliye ve Beslenme Uzmanı Dr. Samira Gasımlı, karaciğer yağlanması tedavisiyle ilgili bilinmesi gerekenleri Klass’a anlattı.  

Klinik ortamda tamamen doğal ürünlerle yaptığı karaciğer temizliği ile, hastalarının vücudundaki zararlı maddeleri atmasını, karaciğer ve metabolizmalarının daha iyi çalışmasını sağlayan Rosa Life Style Kurucu Ortağı, Fitoterapist, Dahiliye ve Beslenme Uzmanı Dr. Samira Gasımlı, karaciğer temizliği tedavisi ile bel çevresinde minimum 4, maksimum 9 cm kadar incelme sağlayabiliyor. “Karaciğer ve bağırsak çalışmamasına bağlı olarak alınan kilolar diyetle gitmez. Bu noktada ben kilo almamıza neden olan organı tedavi ediyorum” diyerek karaciğer ve bağırsak problemi yaşayan kişilere A’dan Z’ye kişisel bir tedavi planı sunan Dahiliye ve Beslenme Uzmanı Dr. Samira Gasımlı ile karaciğer yağlanması tedavisinde bilinmesi gereken tüm detayları Klass okurları için konuştuk.

Samira Hanım, covid zamanı insanlar çok fazla evde kaldı ve dolayısıyla da kilo artışı yaşandı. Bu kiloları vermekte zorlanan insanlar için neler yapıyorsunuz?
İnsanlar pandemi döneminde evlerde fazladan abur cubur tüketti, yine gereksiz fazla vitamin ve ilaç kullanımı da oldu. Tabi bunun yanında covidden önce oluşan karaciğer yağlanması ve bağırsak sorunu yaşayan bir çok insan var Türkiye’de. Bana gelen 10 hastadan 8’inin bağırsakları çalışmıyor. Bunu da fazladan ve gereksiz ilaç kullanımına bağlıyorum. Bu hastalar ciddi şekilde ödeme bağlı olarak yağ yakımı sorunu olan bir karaciğer yağlanması, bağırsak sorunu ve dirençli kilo sorunu yaşıyor. Karaciğer ve bağırsak çalışmamasına bağlı olarak alınan kilolar diyetle gitmez. Özellikle dirençli bel çevresi yağlanması ve göbek bölgesi yağlanması diyetle gidecek bir yağlanma değildir. İnsanların bunun farkında olmasını istiyorum. Bu noktada ben kilo almamıza neden olan organı tedavi ediyorum. Bu organda ilk başta karaciğerdir, ardından da bağırsak gelir. Bağırsak emilimi olmayan insanın vücudunda mutlaka vitamin ya da besin eksikliği oluşur. Hem temizleme hem de beslenme yani emilim olmayınca bu insan tabii ki de sağlıklı ve normal kilosunda da olamıyor. Bağırsağın çalışmama sorunu hastalarda karaciğer bozulmasına neden oluyor. Karaciğer bozulmaya başlayınca (karaciğer yağlanması dediğimiz tanıdan bahsediyoruz) hormonlarda bozulmaya başlıyor. Burada da karaciğer temizliği tedavisi uygulandığı zaman hem bağırsak tedavisini uygulamış oluyoruz, hem karaciğerin iyi çalışmasını sağlamış olduğumuz için yağ yakımı başlamış oluyor. Özellikle kolesterol düşmeye başlıyor. İkinci tip gizli şeker dediğimiz hastalık da tedavi olmaya başlıyor. Böylelikle bel çevresi minimum 4, maksimum 9 cm’ye kadar küçülüyor tedaviden sonra.  

Tedaviler kaç seanstan oluşuyor ve bu süreç nasıl ilerliyor?
Hastanın vücudundaki hasarın derinliğine göre seansların sayısı belirleniyor. Özellikle ilk kürden sonra daha çok etkili oluyor. Biz bu tedaviyi iki amaçlı uyguluyoruz; bakım ve tedavi amaçlı olmak üzere. Bakım amaçlı tedavilerimiz ödemi gidermek ve beli birkaç cm inceltmeyi içeriyor. Tedavi amaçlı yaptıklarımız ise minimum üç ay maksimum bir sene aralığında devam ediyor. Buradaki tedaviler ciddi karaciğer ve bağırsak sorunları yaşayan hastalara karşı uygulanıyor. Ve her tedaviden sonra hastanın beli en az 3-4 cm inceliyor.

Bize biraz tedavi sürecinden de bahsedebilir misiniz?
Tamamıyla doğal ilaçlardan oluşan bir tedavi uyguluyoruz ve bu tedavileri kür gibi de düşünebilirsiniz. Beslenmeyle ilgili bir eğitim veriyoruz. Hangi gıdaların bize faydalı olduğunu ve hangilerinin olmadığıyla ilgili bir eğitim içeriğinden oluşuyor. Diyet yok, diyetsiz bir tedavidir ama komple beslenme düzeniniz değişiyor. Aynı anda kişilerin hem belini inceltiyoruz hem bağışıklık sistemini güçlendiriyoruz ve metabolizmasını hızlandırıyoruz ki bu en önemli şeylerden bir tanesidir. Sonrasında ise hormonlar iyi çalışmaya başlıyor.

Sağlıklı bir bağırsak sistemine sahip olan bir insan daha mı mutludur?
Bağırsağı ve karaciğeri iyi çalışmayan kişilerde depresiflik daha sık görülür. Çünkü insanların karaciğeri yavaş çalıştığı zaman karaciğer yağlanması dediğimiz çağımızın yeni hastalığı oluşur. Böylelikle hastada motivasyon bozukluğu ve ciddi şekilde halsizlik meydana gelir. Halsiz ve motivasyonu olmayan bir kişinin hormonları da az çalıştığı için mutsuz olmaya daha meyillidir. Bağırsak ve karaciğer iyi çalıştığı zaman vücut endorfin ve seratonini daha kolay üretir. Artı dolaşım iyi olduğu için beyne besin gider, beyne besin gittiği anda da beyin mutlu olur. Aslında hersey bu kadar basit.

Tedavi bittikten sonra hastalarınız klinikten nasıl ayrılıyorlar?
Öncelikle bel inceliyor, görüntü değişiyor ve ödem atılmış oluyor. Bu tedavinin en sevdiğim yanlarından biri de ‘anti aging’ yani yaşlanmayı engelleme özelliğinin bulunmasıdır. Çünkü bu tedaviyi uyguladığımız zaman ciddi bir şekilde vücutta kolajen üretimi başlıyor. Eğer bir organı yenilemek ve tedavi etmek istiyorsak vücudun kendisi organı yenilemek için kolajen üretimini artırıyor. Hastanın iç organları yenilendiği zaman bu cildine de yansıyor.

Samira Gasımlı

Karaciğer ve Bağırsak Çalışmamasına Bağlı Olarak Alınan Kilolar Diyetle Gitmez Samira Gasımlı