İnsanlar Tatil Beldelerinde Aldıkları Evlerin Maliyetini İki Sezonda Karşıladılar

İnsanlar Tatil Beldelerinde Aldıkları Evlerin Maliyetini İki Sezonda Karşıladılar İnsanlar Tatil Beldelerinde Aldıkları Evlerin Maliyetini İki Sezonda Karşıladılar

Ünlü Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, kendi adını taşıyan Gamze Özlü Group Real Estate ile lüks konut satışı konusunda yatırımcılara profesyonel ve güvenilir bir danışmanlık hizmeti sunuyor. Pandemi dönemi ile birlikte insanların tatil ve yaşam alanı tercihlerindeki değişimleri çok iyi tespit eden Gamze Özlü, danışanlarına Bodrum ve Alaçatı’da cazip yatırım fırsatları sunuyor. Yazlık ve villalar, haftalık ya da sezonluk kiralama seçenekleriyle pandemi döneminde güvenli bir tatil yapmak isteyen birçok kişinin tercihi olurken Gamze Özlü, tecrübesi ve güçlü network ağı ile danışanlarını en doğru tercihi yapmaları için yönlendiriyor. Gamze Özlü ile gayrimenkul fiyatlarındaki artışı ve yatırım yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini W İstanbul’un muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.  

Gamze Hanım, pandemiden dolayı kişilerin tatil ve yaşam alanı tercihleri değişti. Kişiler daha müstakil, kalabalıktan uzak yerleri tercih etmeye başladı. Bu değişim gayrimenkul sektörüne nasıl yansıdı?
2020 senesinden beri tüm dünyayı etkisi altına alan bir Covid-19 gerçeği ile karşı karşıyayız. Pandemi sadece gayrimenkul sektörünü değil bütün sektörleri etkiledi. Kişiler şehir ve kalabalıklardan uzak, doğaya yakın yaşam alanlarını tercih etmeye başlayınca talepler de o doğrultuda olmaya başladı. Bu dönemde tatil için kişiler otellerden ziyade yazlık, sezonluk veya haftalık müstakil havuzlu villalara yönelmeye başladı. Böyle olunca ister istemez fiyatlarda da ciddi bir yükseliş yaşandı.

“BODRUM VE ALAÇATI TALEBİN EN ÇOK OLDUĞU YERLER”
Fiyatlarda nasıl bir artış yaşandı?
Geçen sene üç aylık 100.000 liraya kiralanan bir villa, bu sezon 300.000 bin liraya kiracı buluyor. İnsanlar yazlık, sezonluk müstakil havuzu olan villalarda tatil yapmak istiyorlar. Bu tür yerler kalabalık aileler için biraz daha ekonomik oluyor. Bodrum ve Alaçatı bu konuda en çok talebin olduğu yerler. Kira ücretlerindeki artış ev sahiplerine paralarını kısa sürede amorti etme imkânı sağladı. Böylece insanlar daha önce bir-iki milyona aldıkları evlerin maliyetini bir ya da iki sezonda karşıladılar. Bu da onlar için güzel bir yatırım oldu.

Ev fiyatlarında büyük bir artış yaşandığını söyleyebilir miyiz?
Kiralar kadar ev fiyatları da artış gösterdi. Şu anda Bodrum’da bir eviniz varsa onu satamamanız imkânsız. Evlere inanılmaz bir talep var. Yeni yapılan projeler de hızlı bir şekilde satılabiliyor. Fiyatlar iki-üç kat arttı. İnsanlar bu fiyatlara bile çok rahat bir şekilde alıcı bir bulabiliyorlar.

İnsanlar yatırım yaparken veya yazlık kiralarken nelere dikkat etmeli?
Kişiler yatırımlarını mutlaka güvenilir bir emlak ofisi veya gayrimenkul uzmanı aracılığı ile yapmalı. Alım-satım sürecinde aracı kurum veya profesyonel danışman mal sahibi ile yasal bir sözleşme imzalıyor. Ön ödeme de gayrimenkul ofisine yapılıyor. Bu süreç kişilerin parasının güvende olmasını sağlıyor. Kişiler ev sahibi ile yüz yüze görüşmeden veya alacakları evi görmeden kesinlikle hiç kimseye para göndermemeli.  

“PORTFÖYÜMÜZDE ÜÇ AYLIK FİYATLARI 150 BİN İLE 350 BİN ARASI DEĞİŞEN YAZLIKLARIMIZ DA VAR”
Şu anda portföyünüzde ne tür gayrimenkuller var?
Tatil sezonunun yaklaşmaya başlamasından itibaren çok hareketli bir dönem geçirdik. Birçok satış ve kiralama işlemi gerçekleştirdik. Yaz mevsimine yeni girmemize rağmen elimizde çok az sayıda yazlık villa kaldı. Yine de danışanlarımıza elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Onları doğru bir yatırım yapmaları için yönlendiriyoruz. Bodrum, Çeşme ve Alaçatı’da müstakil havuzlu evlerimiz var. Portföyümüzde ayrıca üç aylık fiyatları 150 bin ile 350 bin arası değişen yazlıklarımız da var. Evlerin fiyatları konumu, denize yakınlığına göre değişiyor. Sezonluk fiyatı 1 milyon liraya kadar çıkan gayrimenkuller de var. Evlerin hepsinde müstakil havuz ve bahçe mevcut. Bütün gayrimenkullerimiz kişilerin güvenli ve rahat bir ortamda kaliteli bir tatil deneyimi yaşamaları için en iyi imkanlara sahip.

İnstagram:gamzeozluofficial


 

Gamze Özlü