Imperium İnşaat Maddi Kaygılarla Hareket Etmediğinden Kaliteden Asla Ödün Vermez

Imperium İnşaat Maddi Kaygılarla Hareket Etmediğinden Kaliteden Asla Ödün Vermez Imperium İnşaat Maddi Kaygılarla Hareket Etmediğinden Kaliteden Asla Ödün Vermez

Türkiye’nin konut sektöründe öncü firmalarından biri olan Mesa Mesken Sanayi A.Ş.’nin kurucuları tarafından kurulan Imperium Gayrimenkul ve İnşaat A.Ş., hayata, ticarete bakışı ve vizyonu açısından maddiyat odaklı bir şirket olmayıp daima kaliteyi önde tutarak modern yapılarla daha yaşanabilir İstanbul için çalışıyor. Imperium İnşaat, son dönemde devam eden “Imperium No1 Residence” projesiyle yerli ve yabancı yatırımcıların büyük ilgisini çekiyor.  İzmir ve İstanbul’da özellikle kentsel dönüşüm projeleri ile deprem güvenliği öncelikli binalar inşa ederek şehirlere ve ekonomiye katkı sağlamayı ilke edinen Imperium Gayrimenkul ve İnşaat A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Arda Akçalı ile kuruluş hikayelerini, yeni projelerini, kentsel dönüşüm projeleriyle, gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.    

Arda Bey, Imperium İnşaat’ın kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?
Imperium İnşaat, Türkiye’nin konut sektöründe öncü firmalarından bir tanesi olan Mesa Mesken Sanayi A.Ş.’nin kurucuları tarafından kurulmuştur. Kurulduktan sonra ise İzmir ve İstanbul’da özellikle kentsel dönüşüm projeleri ile deprem güvenliği öncelikli binalar inşa ederek şehirlere ve ekonomiye katkı sağlamayı ilke edinmiştir

Imperium İnşaat’ı rakiplerinden farklı kılan özellikleri nelerdir?
Imperium İnşaat, hayata bakışı, ticarete bakışı ve vizyonu açısından maddiyat odaklı bir şirket değildir. Imperium İnşaatta kaliteyi ön planda tutar, çalışma arkadaşlarına, paydaşlarına kaliteli ve refah seviyesi yüksek hizmetler sunar. Yüksek kaliteli işler yapar ve bunu yaparken maddi kaygılarla hareket etmediğinden kaliteden asla ödün vermez.

Imperium İnşaat olarak bir konut projesinde nelere önem veriyorsunuz? Bir ev, kullanıcısına neler vermeli?
Öncelikli olarak bir konut projesi kullanışlı olmalıdır. Yaşam alanları ince düşünülerek tasarlanmalı ve her noktasıyla içinde yaşayan insanlara konfor ve mutluluk sağlamalıdır. Konut alım tercihi şüphesiz insan yaşamında önemli noktalardan bir tanesidir ve uzun yıllar içinde oturacak kişiyi mutlu etmelidir.

“IMPERIUM NO1 REZİDANS PROJEMİZ YERLİ VE YABANCI YATIRIMCILARIN İLGİSİNİ ÇEKMEKTEDİR”
Şu anda yapımı devam eden hangi projeleriniz var ve bunların özellikleri nelerdir?
Şu anda devam eden “Imperium No1 Residence” projemiz ve hemen yan parselinde geliştirmekte olduğumuz bir başka projemiz bulunmaktadır. Imperium No1 Residence projemizin en önemli özelliği orta ölçekli inşaat klasmanında İstanbul’un en iyi lokasyonlarından birinde yer almasıdır. Projemiz İstanbul’un tam merkezinde yer alan emsalsiz bir konumdadır ve bu bölgede böyle bir proje hemen hemen bulunmamaktadır. Bu nedenle projemiz yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekmektedir.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR ŞEHİR İÇİN VE MEMLEKETİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR HİZMETTİR.”
Kentsel dönüşüm konusu başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de önemli bir sorun. Sizin kentsel dönüşüm konusunda sunduğunuz hizmetler ve farklarınız nelerdir?
Kentsel dönüşüm gerçekten şehirlerin çok önemli bir problemi. Kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel ise kaçak yapılaşma. Kaçak olarak yapılmasına göz yumulmuş yapıların bir kısmı yıkıldığında, imar planı gereği önceki konut adedine dahi ulaşılamayacak durumda binalar bulunmakta. Yani bazı durumlarda imar planları, yapıların yenilenmesi için yetersiz kalıyor. Imperium İnşaat olarak belediyelerle ve şehircilik bakanlığıyla birlikte çalışarak kat maliklerini mağdur etmeden ve haklarını sonuna kadar koruyarak projeler geliştiriyoruz ve geliştirmeye devam ediyoruz. Kentsel dönüşüm bir şehir için ve memleketimiz için büyük bir hizmettir. Biz bu inançla yürüyoruz.

Doğru bir kentsel dönüşüm nasıl olmalı ve bu konuda ne tür adımlar atılmalı?
Doğru kentsel dönüşüm için devletin öncü rol oynaması çok büyük önem arz ediyor. Yani müteahhit firmalar ile arsa sahibi vatandaşları karşı karşıya getirecek uygulama ve kararlar yerine, devletin burada bir arabulucu rol üstlenerek bu süreci koordine etmesi gerekiyor. Müteahhit firma ise inşaatını eksiksiz ve muntazam bir şekilde, ilgili mevzuata uygun ve depreme dayanıklı yapıp teslim etmeye konsantre olmalıdır. Ancak arsa sahipleri ile daire pazarlığı, uzun bürokratik süreçler vs. gibi konular firmaların vaktini ve enerjisini almakta ve bazen süreci çıkmaza sokmaktadır.  Devletimiz bu konuyu çok ciddi bir biçimde masaya yatırarak sürece belirli bir standart belirlemelidir. Bu şekilde ilerlenirse arsa sahipleri daha güvenle hareket edecek ve müteahhit firmalar daha hızlı ve sonuç odaklı çalışabileceklerdir. Belirlenecek standartlar ile kentsel dönüşüm süreçlerinin suistimallere karşı korunacağını düşünmekteyiz.

İnşaat sektörü altında birçok sektörü de barındırıyor ve Türkiye’nin ekonomik kalkınması için önemli bir sektör. Siz inşaat sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Türkiye bu coğrafyanın en önemli ülkelerinden bir tanesi ve çok büyük bir genç nüfusu barındırıyor. Özellikle büyükşehirlerde yeni yapı stoku şehrin merkezi noktalarında yeterli seviyede değil. Bu açığın kapanması için şehir merkezinde özellikle kentsel dönüşüm projeleri geliştirilmeye devam edecektir. Bu nedenle inşaat sektörü uzun yıllar daha ekonomide öncü rol oynamaya devam edecektir diye düşünüyoruz. İstanbul özelinde düşünürsek ise İstanbul’da merkezi lokasyonlarda vasıflı, depreme dayanıklı, otoparklı, sosyal olanakları olan bir bina bulmak her zaman kolay değil. Bu nedenle özellikle İstanbul’un merkezi lokasyonlarında yeni yapılara çok büyük bir ihtiyaç var. Ancak daha önce sözünü ettiğimiz sorunlardan dolayı proje geliştirmek çok uzun zamanlar alıyor.

Imperium İnşaat olarak hedefleriniz nelerdir?
Imperium inşaat olarak en büyük hedefimiz çalışanlarımıza, taşeronlarımıza, paydaşlarımıza ve bizimle iş birliği içerisinde olan herkese şeffaflık, doğruluk, dürüstlük anlayışla hizmet etmek ve herkesin mutlu olmasını sağlamak. Ülkemize ve İstanbul’umuza güzel, sağlam, güvenilir yapılar armağan ederek hizmet etmek, ülke ekonomimize katkı sağlamak en büyük hedefimizdir. Imperium İnşaat olarak güzel eserler inşa etmeye ve maddi beklentileri ikinci planda tutarak faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

İnstagram: imperium_insaat


 

Arda Akçalı