İbrahim Halil Öcalan:Başarı Her Zaman İlkleri Yapmakla Gelir, Her Proje Benim İçin Yeni Bir Başarı Kapısı Demektir

İbrahim Halil Öcalan:Başarı Her Zaman İlkleri Yapmakla Gelir,  Her Proje Benim İçin Yeni Bir Başarı Kapısı Demektir İbrahim Halil Öcalan:Başarı Her Zaman İlkleri Yapmakla Gelir, Her Proje Benim İçin Yeni Bir Başarı Kapısı Demektir

Sanax Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Öcalan, Sanax’ın Kuruluş Hikayesini Ve Başarısının Sırlarını Klass’a Anlattı.  

İnşaat sektörüne damgasını vuracak projeler üreterek başarısını aldığı ödüllerle kanıtlamış bir isim olan Sanax Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Öcalan, Antalya, Şanlıurfa, Ankara ve İzmir’de hayata geçirdiği önemli projelerle inşaat sektörüne değer katmaya devam ediyor. “Başarı her zaman ilkleri yapmayla gelir, her proje benim için yeni bir heyecan ve yeni bir başarı kapısı demektir. Özellikle rakiplerinizin bu kadar yoğun olduğu bir piyasada çok çalışıp her alanda yeniliklere imza atmanız gerekir.” diyerek başarısını yenilikçi bakış açısıyla sahip olduğunu belirten İbrahim Halil Öcalan, “Disiplin en başta gelir. Plansız programsız yapılan her iş mutlaka başarısızlıkla sonuçlanır.” diyerek de çalışmalarında disiplinin önemini anlattı. Sanax Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Öcalan ile Sanax’ın kuruluş hikayesini, başarısının sırlarını ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.

İbrahim Bey, inşaat sektöründe özellikle Akdeniz bölgesindeki projelerle öne çıktınız. Öncelikle sizi daha yakından tanıyarak Sanax’ın kuruluş hikayesini ve neden Akdeniz bölgesini tercih ettiğinizi dinleyebilir miyiz?
Sanax İnşaat, 2013 yılında kurulmuş bir şirket. Kurulduğumuz ilk yıllar sanayi siteleri ve ticari alanlar inşa ediyorduk. Daha sonra 2015 yılında konut inşaatlarına başladık. O yıldan sonra hep modern, yaşanılabilir konutlar inşa ettik ve her geçen gün daha da çok başarılı olmak için çalışıyoruz. Bunun yanı sıra Sanax inşaatın yanı sıra eşitli iş kollarında, vizyonunu büyüttüğümüz savunma sanayisinden ihracata kadar değişik iş kollarında da varız artık. Ben Antalya’da ikamet ettiğim için Sanax Antalya’da kurdum.

‘SINIRSIZ LÜKSÜ VE KONFORU İSTEYEN İNSANLARA EŞSİZ MALİKANELER SUNACAĞIZ’
Gelecekte farklı bölgelerde de büyük projeler planlıyor musunuz?

Farklı bölgeler elbette olacak ama en önemli projemizi yine Antalya’da yapacağız. Eşsiz bir projeye imza atmaya hazırlanıyoruz. Bu proje ile sınırsız lüksü ve konforu isteyen insanlara eşsiz bir malikaneler sunacağız.

Peki iş dünyasında başarıyı nasıl yakaladınız ve bu başarınızı neye borçlusunuz?
Başarı her zaman ilkleri yapmakla gelir, her proje benim için yeni bir heyecan ve yeni bir başarı kapısı demektir. Özellikle rakiplerinizin bu kadar yoğun olduğu bir piyasada çok çalışıp her alanda yeniliklere imza atmanız gerekir. Ben idealist bir insanım. Mesleğe ilk başladığım günden bugüne en iyisini yapma azmim ve düşüncemden hiçbir şey kaybetmedim. İlk konut projemde tasarım ödülü aldım, halen aynı çizgide devam ediyorum. Değişen tek şey konut projelerimizde teknolojik değişimler oldu. Daha iyisini yapma çabası beni hep başarılı kılmıştır.

İş hayatınızdaki olmazsa olmazlarınız nelerdir?
Disiplin en başta gelir. Plansız programsız yapılan her iş mutlaka başarısızlıkla sonuçlanır.

Hayata bakış açınızı nasıl şekillendiriyorsunuz? Bu yoğun tempoda kendinize vakit ayırmak zor olmuyor mu?
Ben sık seyahat eden ve sık araştırma yapan biriyim. Hayatta kırmızı çizgilerim hep vardır ama bunun yanı sıra çağa ayak uydurma gerçeğini asla göz arda etmem. Bunlar benim için önemli etkenler. Hep hedeflerim vardır, her zaman onlara odaklanırım. Kendime vakit ayırmak zor oluyor ama hayatta olmazsa olmaz iki şeye her zaman vakit ayırırım. Birincisi biri kız biri erkek iki evladım var. Çocuklarım her zaman önceliğimdir ve onlara hep zaman ayırırım. İkincisi ise spor yapmaya her zaman vakit ayırırım.

Sporla aranızın iyi olduğunu söylediniz. Hangi sporlara ilgi duyuyorsunuz?
Sporla aram her zaman iyidir. Genelde uzun yürüyüş ve koşuları sık yaparım. Onun dışında yüzme, golf ve kayak sık yaptığım spor dallarıdır.

‘ ÇOCUKLARIM BENİM HAYATIMIN EN ÖNEMLİ VARLIKLARIDIR’
Çocuklarınızla neler yapmaktan zevk alırsınız? Onlarla nasıl zaman geçirirsiniz?

Çocuklarım benim hayatımın en önemli varlıklarıdır. Onlarla özellikle hafta sonları keyifli vakit geçiririz. Sık sık tatile gideriz, değişik yerleri görmek hep bize bir şeyler katmıştır. Evde olduğumuz anlarda ise bahçe ile ilgileniriz. Evde ayrıca sıkça mutfağa girer beraber yemek yaparız.

Onları büyütürken nelere önem verdiniz? Onların nasıl bireyler olmasını istersiniz?
Çocuklar büyürken ilk dikkat ettiğim şey onların merhametli birer insan olmalarıdır. Eğitimlerini en iyi bir şekilde almaları ise benim titizlikle üstünde durduğum konudur. İlime, bilime önem veren, saygılı çağdaş birer birey olmaları için elimden geleni yapıyorum.
 
Peki hayatta kendinizde değiştirmek isteseniz neyi değiştirirdiniz?
Aslında ben bunu çok sefer yapmış biriyim. Yani olmak istediğim kişi olmak için çok sefer kendimi değiştirmiş, çabalamış biriyim. Şu an ise yine eksiklerimi hissettiğim an bunlar için elimden geleni yapıyorum.

Ekibinizi kurarken hangi özelliklerine göre seçim yaparsınız?
Liyakat çok önemli. İşinde bilgili, hayata geniş açıdan bakan insanlarla çalışmaya özen gösteriyorum.

‘BUNDAN SONRAKİ EN BÜYÜK HEDEFİM SEKTÖRDE ŞİRKETİMİN İSMİNİ BÜYÜK HARFLERLE YAZDIRMAK’
Başarılı olmuş bir iş insanı olarak hayatınızın bundan sonraki evresinde hedefiniz nedir?

Çok çalışıp uykusuz geceler geçirmedikçe başarılı olmak çok zor. Tabii eğer arkanızda büyük bir güç yoksa. Her zaman hızla ilerleyen çağı takip edip en son yeniliklere ayak uydurmak gerekiyor. İş dünyası bir yaşam grafiği gibidir. İnişler çıkışlar hep vardır. Önemli olan çıkarken şımarıp rehavete kapılmamak, inerken ise umutsuz olup boş vermemek. Bundan sonraki en büyük hedefim sektörde şirketimin ismini büyük harflerle yazdırmak.

‘NURİYE HANIM KİTABI BENİM HAYATIMIN EN ÖNEMLİ ESERİDİR’
‘Nuriye Hanım’ kitabının yazarısınız… Neydi sizi bu yoğunluğunuz arasında satırlara kelimeleri döktüren ilham kaynağı? Yazarlık serüveniniz nasıl oluştu, okumayanlar için ne anlatıyor bu güzel eseriniz?
İki yıl önce annemi kaybettim ve bu kaybediş hayattaki tüm kazanımlarımın bir anlamı olmadığını gösterdi bana çocuklarım dışında. Oradan yola çıkarak kalem aldım bu kitabı. Nuriye Hanım kitabı benim hayatımın en önemli eseridir desem yeridir. Zorluklar ve imkânsızlıklar içinde hayatı yaşayan bir çocuk ve bu çocuk ile kardeşlerine kol kanat geren kahraman fedakâr bir annenin hayat hikayesini ele aldım. Öyle bir hayat hikayesi ki anneliği vefayı çocukları için hayatın her zorluğuna kafa tutan bir anne ve o annenin öğrettiği hayatı tırnaklarıyla kazıya kazıya yenen bir çocuk.

İnstagram: ibrahimocalanofficial

 

İbrahim Halil Öcalan

İbrahim Halil Öcalan:Başarı Her Zaman İlkleri Yapmakla Gelir,  Her Proje Benim İçin Yeni Bir Başarı Kapısı Demektir İbrahim Halil Öcalan
İbrahim Halil Öcalan:Başarı Her Zaman İlkleri Yapmakla Gelir,  Her Proje Benim İçin Yeni Bir Başarı Kapısı Demektir İbrahim Halil Öcalan
İbrahim Halil Öcalan:Başarı Her Zaman İlkleri Yapmakla Gelir,  Her Proje Benim İçin Yeni Bir Başarı Kapısı Demektir İbrahim Halil Öcalan