Hedefim Yaptığım İşlerle İmza Bırakabilmek

Hedefim Yaptığım İşlerle İmza Bırakabilmek Hedefim Yaptığım İşlerle İmza Bırakabilmek

Tasarımcı Simay Kışlaoğlu, tasarımlarını farklı kılan detayları Klass'a anlattı.  

Simay Kışlaoğlu Design Kurucusu Simay Kışlaoğlu, detaylara önem veren, mükemmeliyetçi yapısı ile tasarımlarında kaliteden ve rahatlıktan ödün vermiyor. Zamansız tasarımlarıyla moda dünyasında farkını ortaya koyan başarılı tasarımcı yağlı boya tabloları ile de sanat camiasında adından sıkça söz ettiriyor. Ürünlerinin her birini atölyede özel olarak üreten Simay Kışlaoğlu, sanat ve moda alanında yurt dışına açılmayı ve adını dünyaca ünlü Türk tasarımcıların arasına yazdırmayı hedefliyor. Simay Kışlaoğlu ile modaya olan merakının nasıl başladığını, resme olan ilgisini, gelecek hedeflerini, tasarım ve üretim aşamasında nelere dikkat ettiğini Klass okurları için konuştuk.

Simay Hanım, tasarımlarınızla moda dünyasında önemli bir yer edindiniz. Öncelikle sizi tanıyarak modaya olan bu merakınızın nasıl başladığını öğrenebilir miyiz?
Modaya hep merakım vardı, sanatla iç içe olduğum için renkler ve desenler hep hayatımdaydı. Bu işe kendime kıyafet tasarlayarak başladım, insanlar üzerimdekileri beğenmeye başlayınca tasarımlarımı satmaya karar verdim. Üretmeyi seven biriyim, bir şeyler üretemediğimde kendimi suçlu hissediyorum. Bu duygu ve düşünceler de beni bu serüvene sürükledi.

Aynı zamanda resimle de ilgileniyorsunuz. Bu alanda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Resme ilgim ilkokul yıllarından başladı. Yılbaşlarında ağacın altına koyulan hediyelerde dileğim hep pastel boya olurdu. Kokusunu sürekli içime çekerdim. Yurt dışına gittiğimde sanat malzemeleri satan yerleri araştırıp fırça ve değişik yağlı boya renklerinden alırım. Floransa'da resim eğitimi aldıktan sonra portre üzerine yoğunlaştım. Daha çok kadın yüzleri yapıyorum. İlerleyen dönemlerde sergim olacağı için yoğunluğum gerçek dışı ve hyperrealizm üzerine olacak.

Tasarım yaparken kumaş seçimlerinizde nelere dikkat ediyorsunuz? Tasarım ve üretim aşamalarında markanızı farklı kılan neler var?
Tasarımlarımın zamansız olmasına dikkat ediyorum. Kumaş seçiminde kesinlikle kaliteye önem veriyorum. Genelde İtalya ve İspanya'dan alıyorum. Türkiye'de de çok güzel fabrikalar. Taşlı abiye kıyafetleri Türkiye'den; ipek, kadife, şifon gibi kumaşları yurt dışından alıyorum. Kişinin kıyafeti giydiğinde rahat hissetmesi önemli. 100% ipek giymek ile polyster ile karışık ipek giymek farklıdır. İpeğin hissiyatı çok farklı oluyor. Müşteri de bu farkı anlıyor. Ürünlerimin hiçbiri konfeksiyon değil, tamamen atölyede özel olarak üretiyorum. Ve tüm mock up süreçleri de dahil atölyede her bir üretimde başında oluyorum. Mükemmeliyetçi bir yapım olduğu için kusursuzluğa önem veriyorum. Önümüzdeki koleksiyonda yaptığım yağlı boya portreleri blazer ceketlerde ve taytlarda göreceğiz.

Moda dünyasında kısa sürede adınızı duyurarak önemli bir başarı hikayesi yazdınız. Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Hedefim sanat ve moda alanında yurt dışına açılmak ve Türk tasarımcılar arasında ismimi duyurmak. Seneye iki yazlık koleksiyon için Mykonos ve Cannes'deki butiklerle anlaştık. Yağlı boya tablolarımdan birkaçı da Atina'da Four Seasons Hotel’de sergilenip satışa sunulacak. Özet olarak aslında hedefim yaptığım işlerle imza bırakabilmek.

INSTAGRAM: simaykıslaogludesign

Simay Kışlaoğlu