Hedefim Siyasette Yer Alarak Milletvekili Olmak

Hedefim  Siyasette Yer Alarak Milletvekili Olmak Hedefim Siyasette Yer Alarak Milletvekili Olmak

 Ünlü Avukat Funda Bıçak, mesleğine olan sevgisini  ve gelecek hedeflerini Klass’a anlattı .

Avukatlık mesleğinde 17 yıllık bir deneyime sahip olan Funda Bıçak, merhametli ve özverili kişiliği ile de tanınan ve sevilen bir isim. Avukatlık mesleğine küçük yaştan itibaren ilgi duyan ve hayatı boyunca mesleğinin kendisine öğrettiği adalet duygusuyla hareket eden Funda Bıçak, siyaset sahnesinde de aktif olarak rol alıyor. Ak Parti Şişli İlçe Yönetimi’nde yer alan Funda Bıçak, gelecekte daha önemli görevlerde bulunmayı ve bir gün milletvekili olmayı hedefliyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan ünlü Avukat Funda Bıçak ile avukatlık mesleğine nasıl başladığını, siyasetteki hedeflerini ve yaşam felsefesini The Artisan İstanbul MGallery’de Klass okurları için konuştuk.


Funda Hanım, 17 yıllık avukatlık deneyiminizle alanınızda güven duyulan ve oldukça sevilen bir isimsiniz. Öncelikle avukatlık mesleğine nasıl başladığınızı sorabilir miyiz?
Avukatlık kutsal bir meslek  ve küçükken büyüdüğünde ne olmak istiyorsun diye sorulduğunda ben hep avukat olmak istediğimi söylerdim . Mesleğimi insan haklarını ve adaleti savunabilmek için tercih ettim. Küçük yaştan itibaren bunun inancına vardım. Ailemizde hukukçu da yoktu. Ona rağmen ilkokuldan itibaren böyle bir istek içerisindeydim ve adaleti sağlama duygusu bende ağır basıyordu. 17 senedir avukatlık yapıyorum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduğum gün hayatta en çok mutlu olduğum anlardan birisiydi çünkü çocukluğumdan  bu yana  adaleti sağlama konusundaki hayalimde artık gerçek oluyordu. Avukatlıkta daha çok ceza konuları ,boşanma  ve diğer hukuk davaları konularında uzmanlaştım.

 
Bildiğimiz kadarıyla siyaset ile de yakından ilgileniyorsunuz. Siyasete girmek istemenizin sebebi nedir?
Siyasette de ülkemiz için hukuksal alanda daha ileriye gidebilmek, milletimiz adına faydalı olmak ve bunlarla ilgili çalışmalar yapmak istiyorum. 2014’ten bu yana Ak Parti üyesiyim. Şişli ilçe yönetiminde yer alıyorum. Seçim işleri başkanıyım. Adliyelerin daha çok denetlenmesi, davaların daha hızlı neticelenmesi ,cezaevlerindeki mahkumların bulundukları cezaevi koşullarını iyileştirmek adına ilgili birimlerle çalışmalar  yapmak gerekmektedir. Avukat arkadaşlarımızın da koşulları biraz daha iyi duruma getirilmelidir.  Ayrıca yargılama sürecinde belirlenen hedef süreler içerisinde karar mekanizmalarının en iyi şekilde işlenmesi için çalışmalarda bulunmak istiyorum . Toplumun hukuki sorunlarında, Türk Hukuk Sisteminin gelişimine katkıda bulunarak demokrasi ve insan hakları adına sorumluluk bilinciyle hareket etmek amacımdır.

Bildiğimiz kadarıyla  merhametli bir kişilik yapısına sahipsiniz. Bu özelliğinizden de bahsedebilir miyiz?
Merhamet duygusu bende aileden gelen bir duygu. Rahmetli annem ve rahmetli  babam yumuşak kalpli ve şefkatli insanlardı. Herkes tarafından sevilen sayılan insanlardı. Genetik olarak onlardan geçmiş olabileceğini düşünüyorum. En sevdiğim yönlerim işimde başarılı olmam, insanların bana güven duyması ve söz verdiğimde sözümü her durumda gerçekleştiriyor olmamdır. Ayrıca insani ilişkilerimin de iyi olduğunu düşünüyorum, iyi bir dinleyiciyimdir. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gücümüz yettikçe karşılamak ve ilgili yerlere bunun bilgisini vererek destek olmak için elimden geleni yapıyorum.Burs ihtiyacı olan ,maddi sıkıntı içinde olan öğrencilere destek olmak ve ilgili yerlerden indirim sağlanması için çalışmalar yapıyorum. Bu bana manevi haz veriyor çünkü eğitim bir kimseyi maddi olarak koruyacak ve hayat boyu ayakları üzerinde durmasına imkan verecek en önemli konulardan biri ve eğitim hakkı en temel haklardandır.
Diğer konu ise Türkiye’de başta kadına şiddet olmak üzere ,sağlık çalışanlarına ve toplumun diğer kesimlerindeki meydana gelen şiddet olaylarının azaltılması için topyekün bir farkındalık çalışması yapılmalıdır .Bu çalışmada anne ,babanın çocuklarını yetiştirmesinde çocuklara şiddetle bir konunun çözülemeyeceğinin öğretilmesi ile temeli atılarak ,ilkokuldan başlayıp eğitim sistemimizin bir parçası olmalıdır. Değerli öğretmenlerimize de bu konuda büyük görev düşmektedir.

Sizi hayatta en çok mutlu eden şey nedir? Hayat felsefenizi anlatmak istesek neler söylersiniz?
İş hayatımda başarılı olmak beni çok mutlu ediyor. Bir davayı kazanarak adaletin tecelli etmesini sağlamakta katkıda bulunmam hayattaki en güzel mutluluklardan biri. Mutsuz eden kısım ise insanların üzerlerine düşen görevlerini yerine getirmemesi. Hayatta telafisi olmayan tek şey zaman. O yüzden zamanı iyi değerlendirmeliyiz.  İnsanın üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdikten sonra daha tatminkâr ve mutlu bir yaşam sürebileceğini düşünüyorum. Düzenli olarak  spor yapıyorum. Yüzme,kayak ,pilates yapmayı seviyorum. Kızımla ilgilenerek onun da ileride başarılı bir birey olması için elimden geleni yapıyorum.

Geride bıraktığınız 17 yıllık süreçte istediklerinizi gerçekleştirebildiğinizi düşünüyor musunuz? Bundan sonraki en önemli hedefiniz nedir?
İş hayatımda istediklerimi gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Bundan sonraki hedefim siyaset sahnesinde başarılı olmak. Çalışıp azmettikten sonra hayatta her şeyin başarılabileceğini düşünüyorum. Herkese sağlıklı, mutlu, adaletli günler diliyorum.
 

Funda Bıçak