Hedefim Hem Müzikte Hem de Edebiyat Dünyasında Zirveye Çıkmak

Hedefim Hem Müzikte Hem de Edebiyat Dünyasında Zirveye Çıkmak Hedefim Hem Müzikte Hem de Edebiyat Dünyasında Zirveye Çıkmak

Ünlü şarkıcı ve yazar Nil Anka, müzik kariyerini ve ilk kitabını Klass’a anlattı.

Ünlü Şarkıcı Nil Anka, yeteneği ve güzelliği ile olduğu kadar azmi ve kararlılığı ile de müzik dünyasında başarılı olmuş bir isim. Yeni şarkısı ‘Sen’ için çektiği video klibi ile müzik piyasasında yeniden ses getiren Nil Anka ‘star’ olma hedefine emin adımlarla yürümeye devam ediyor. ‘Sen’ isimli çalışmasının yönetmenliğini, prodüksiyonunu, söz ve müziğini kendisi üstlenen ve bu anlamda bir ilke imza atan Nil Anka, aynı zamanda yeni bir kitap kaleme alarak bu zamana kadarki yaşanmışlıklarını ve hayattan çıkardığı dersleri de anlattı. Başarılı Şarkıcı Nil Anka ile yeni klibini, kitap yazmaya nasıl karar verdiğini, kariyerinde yaşadığı zorlukları ve yeni projelerini Klass okurları için konuştuk.


Nil Hanım, müziğe verdiğiniz aranın ardından muhteşem bir klip çalışmasıyla geri döndünüz? Geri dönüş sürecinizi bizimle paylaşabilir misiniz?
Bir dönem kariyerime uzun bir süre ara verip Türkiye’den ayrılmıştım. Bir süre yurt dışında yaşadım. Oradaki insanların beni tanıdığında, YouTube üzerinden kliplerimi izlediğinde beni sevmeleri bana kendimi değerli hissettirdi. Türkiye’ye döndükten sonra da kendi yazdığım şarkıya bir klip çekmeye karar verdim. Bunu da yaparken klibimde o zamana kadar yaşadığım her şeyi yansıtmak istedim. Kendi yazdığım şarkıyı kliplendirdim, prodüksiyonu ve yönetmenliği kendim yaptım ve ortaya güzel bir iş çıktı. Eskiden böyle bir projeniz olduğunda insanlar işinizi zorlaştırırdı. Tecrübe ederek her şeyin aslında anlatıldığı kadar zor olmadığını gördüm. Çok dinamik ve genç bir ekip kurdum. ‘Çok güzel ama Türkiye’ye fazla’ şeklinde eleştiriler aldım. Ben yasalara aykırı bir şey yapmadığım sürece geri kalan şeyleri çok da önemsemiyorum. Üniversiteden sonra Türkiye’ye geldiğimde hedefim star olmaktı. Başvurduğum insanlardan beklediğim desteği alamayınca kendim bir adım atmak istedim. Kararlı ve girişken bir kişilik yapısına sahip olduğum için her şeyi kendim yapmak ve öğrenmek istedim. Nasıl güzel bir iş çıkarabileceğim konusunda araştırmalar yaptım. Sonunda da başardığımı düşünüyorum. Yaptığınız işler size kazanç da getirince özgüveniniz yerine geliyor.


Yeni şarkınızın dışında bir de kitap yazdınız. Bu kitaptan da bahsedebilir misiniz?
‘İkinci Adam Yayınları’ndan Aralık ayında kitabım çıkıyor. Editörümüz ilk baskıda satacak bir kitap olduğunu söyledi. Kitap başlıklar halinde. Her başlık bir buçuk, iki sayfa. Bu başlıkların hepsi farklı konularda. İnsanlar bu sayfalarda duyguları ve hayata bakış açısıyla gerçek Nil Anka’yı görecekler. Hedefim hem müzikte hem de edebiyat dünyasında zirveye çıkmak. Müzikte bunu başardığıma inanıyorum. Bu kitapla da yazarlık alanında başarılı olacağımı düşünüyorum.

Bir kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?
Kalabalıkların içinde kendimi çok yalnız hissediyordum. Bir şeyler yazdığımda rahatlıyordum. Yazmak bana dua etmek gibi geliyordu. Avrupa’ya gidip geldikten sonra yazdıklarımın üzerinden tekrar geçtim. Kitapta yaşanmışlıklarımdan bahsettim. Yaşanmışlıklarını katmadığınız anda bir sinema filmine senaryo yazıyor gibi olursunuz. Kitapta bir kadın olarak empati yoluyla kendimi bir erkek gibi hissetmeye çalıştım ve bu düşüncelerle de bir bölüm yazdım.


2022’den beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir?
2021 benim için bir çıkış yılı oldu. Bu yılda vizyonumu geliştirmeyi, dünyadan farklı insanları tanımayı hedefledim. 2022’nin de kendimi göstereceğim bir yıl olmasını dliyorum. Amacım gelecek yılda yaptıklarımı beslemek. Şu an hazırladığım bir şarkım daha var. O şarkıma da dünya standartlarında bir klip çekip çıkış yakalamak istiyorum. Yeni parçamın söz ve müziği de bana ait olacak. Klipte bana çok farklı kadınlar eşlik edecek. Bu klibimizde ön yargıları kırmak istiyoruz. Kadınların gücünü anlattığım bir çalışma olacak.

INSTAGRAM: nil.anka

Nil Anka