Hasan Çelik : “Annelik Estetiği Faydalı Ve Oldukça Mutlu Eden Bir Ameliyat”

Hasan Çelik : “Annelik Estetiği  Faydalı Ve Oldukça Mutlu Eden Bir Ameliyat” Hasan Çelik : “Annelik Estetiği Faydalı Ve Oldukça Mutlu Eden Bir Ameliyat”

Plastik Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Hasan Çelik, Annelik Estetiği Uygulamasına Dair Merak Edilenleri Klass’a Anlattı  

Çoğu kadın hamilelikten sonra göğüslerinde ve karnında meydana gelen değişikliklerden endişe duyar. Bebek, karın kaslarını dışarı iterek şişkin bir görünüme neden olur ve ardından cildi gerer, çatlaklara sebep olur. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Hasan Çelik, estetik cerrahinin arkasındaki teknoloji ve uzmanlığın, annelik estetiğinde hızlı iyileşme süreleri ile her zamankinden daha güvenli ve ağrısız hale geldiğini belirtiyor. ‘Doğum sonrası estetik’ veya ‘hamilelik sonrası estetik’ olarak da bilinen annelik estetiğinin, hamilelik öncesi görünümünüzü geri kazandırmayı hedefleyen tipik olarak meme küçültme, meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatlarını içeren; karın bölgesine odaklanarak karın germe ve gövde liposuction işlemlerini; bacak, kol ve gövde liposuction ameliyatı kombinasyonlarını kapsayan ameliyatların bir veya birkaçını içerdiğini ifade eden Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Hasan Çelik ile Annelik Estetiğini, faydalarını, türleri ve uygulama tekniklerini Fairmont Quasar İstanbul’un eşsiz ambiyansında Klass okurları için konuştuk.

Hasan Bey, alanınızda oldukça başarılı bir hekimsiniz. Okuyucularımız için sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanıyım. Eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra ihtisas için Medipol Üniversitesi’ne başladım. Beş yıllık ihtisas sürecinden sonra da İstanbul’da ve Dubai’de plastik cerrahı uzmanı olarak çalışıyor ve hastalarıma hizmet ediyorum. Uzmanlık sürecinde 7. yılımdayım. Genel olarak plastik cerrahinin estetik cerrahi alanıyla ilgilenmekteyim.
 ‘ANNELİK ESTETİĞİ DOĞUM SONRASI 
 VÜCUTTA OLUŞAN DEFORMİTELERİN
 DÜZELTİLMESİ İÇİN YAPILAN
 İŞLEMLERDİR’
Uyguladığınız işlemler ve tedaviler arasında son zamanlarda popüler olan ‘Annelik Estetiği’ başta geliyor. Annelik Estetiği nedir?
Annelik Estetiği, doğum sonrası vücutta oluşan deformitelerin düzeltilmesi için yapılan işlemlerdir. Çünkü doğum vücutta ciddi bir travmaya sebep oluyor. Doğum ve doğumdan dolayı alınan kilolar, doğumda karnın büyümesi sonrası oluşan gevşeklikler ve özellikle doğum sonrası emzirme karında ciddi deformasyonlara sebep oluyor. Bu da hastalarımız için oldukça mutsuzluk verici bir durum. Çünkü mevcut gövdeler ciddi bir değişime uğruyor ve bunun tekrar geri dönmesini istiyorlar. Bunu düzeltmek için yapılan işleme, annelik estetiği diyoruz.

Annelik Estetiğinin faydaları nelerdir?
Annelik estetiği, oldukça faydalı ve oldukça mutlu eden bir ameliyattır. Özgüveni artıran bir ameliyat. Hastalarımızla birebir görüşüp temas ettiğimiz için özel hayatlarına, ilişkilerine dair bilgi sahibiyiz. Dolayısıyla memede olan o gevşeklik, karında olan o gevşeklikler gitmiş oluyor. Karında özellikle alt karında olan çatlaklar çoğu hastada var. Kilo aldığı ve kilo verdiği için bel kavisi kayboluyor. Vücutta, seksi bir vücut için kavisler, kıvrımlar da oldukça önemli. Bu ameliyatla bel kavisi ortaya çıkıyor. Daha sıkı bir karın oluşuyor. En önemlisi hastalarımızın aslında çok bilmediği, doğum nedeniyle karın büyüdüğü için, özellikle ikiz gebeliklerde ve sık doğum yapanlarda karın kasları birbirinden ayrılıyor. Karın kasları birbirinden ayrıldığı için de sıkı bir karın olmuyor. Bu karın kaslarını sıkı bir şekilde onardığımız için daha güçlü, daha düz duran, daha sert bir karın oluşuyor. Bu da hastaları mutlu eden bir şey. Bir diğer faydası, görsel açıdan. Çoğu hasta da göbek deliği çok önemli bir estetik organ vücudumuz için. Lokasyonu, şekli, büyüklüğü hepsi çok önemli. Dolayısıyla göbek deliği de çok ciddi deformasyona uğruyor. Bu ameliyatta göbek deliği de daha ince, kibar, düz, daha gençlik ifadesi veren bir görünüşe kavuşmuş oluyor. Annelik estetiğinde, diğer bir bölüm de memeye yapılan ameliyatlar. Memede emzirmeden ve kilo vermeden dolayı deforme oluyor. Tekrar eski görünümüne kavuşturmak için gerekirse dikleştirme ameliyatı yapıyoruz.

Annelik Estetiği kimlere uygulanır?
18 yaşını aşmış, doğum yapmış, doğumdan sonra artık annelik titrini almış hastalarımızı, deforme de olduysa ve tekrar yakın zamanda da bir annelik planı yoksa ihtiyacı halinde planlanır. Bu ameliyatlara isteğinin olması, kilosunun fazla olmaması, doğum sonrası kilolarını vermiş olması ve de emzirme önemli. Emzirmesini tamamlamış, tercihen üzerinden 6 ay geçmiş olması bizim için yeterli.

Annelik Estetiği yaptırırken nelere dikkat edilmeli?
Hastamızı değerlendirdikten sonra ameliyat için de uygunsa, muhakkak ameliyat öncesi tetkiklerle sağlıklı bir şekilde ameliyata hazır mı değil mi bunu netleştirmemiz lazım.
Ameliyatlar yapılacak işleme göre 3 ila 6 saat arasında değişir. 3 ile 6 saat süren ameliyattan sonra, genellikle de bir ya da iki gün hastanede kalma süreci vardır. Çok ama çok ağrılı ameliyatlar değil. Güzellik için işlemler yapıldığından iyileşme de çok hızlıdır. Birinci hafta kontrolünü tamamladıktan sonra normal bir sürece girer. Bu ameliyatlarda önemli diğer durum ise ameliyatlarla birlikte, hepsinde 4-6 hafta kullanması gereken korsesi mevcuttur.
Kişi bu operasyonlar sonrası spor yapabiliyor mu? Ne kadar zaman sonra spor yapabilir?
Operasyondan sonra, birinci aydan itibaren sporu öneriyoruz. Pilates ve yoga gibi hafif egzersizler, hafif koşularla başlayabilir. İkinci aydan sonra daha ağır, ağırlık kaldırma, yüzme gibi sporların yapılabileceği sürece başlayabilir. Vücutta ciddi bir değişim olduktan sonra, hastalar zaten onu korumak istiyor. Onu korumak istediği için spora başlıyor ve aksatmıyor. Bu da önemli. Bir diğer faydası da bu karın kaslarının onarımı dedik. Karın kasının içten onarılması, karnın sıkı durmasını sağladığı için; bir tür kemer gibi, iç korse gibi, çok fazla yemesini de azaltıyor. Hastalarım çok kısa sürede doyduğunu söylüyor. Bu da bir nevi diyet gibi, kilo almalarını engelliyor. Bu da önemli bir faydası.

 ‘SİGARA BİZİM BÜTÜN ESTETİK
 CERRAHİ AMELİYATLAR İÇİN SON
 DERECE ZARARLI BİR ALIŞKANLIK’
Annelik Estetiği öncesi ve sonrasında nelere dikkat edilmeli?
Öncesi için herhalde en önemli faktörün sigara olduğunu söyleyebiliriz. Sigara bizim bütün estetik cerrahi ameliyatlar için son derece zararlı bir alışkanlık. İyileşmeyi geciktiriyor. İzlerimizin daha kötü olmasına sebep oluyor. Akciğer açısından problemlere sebep oluyor. Sigaranın bırakılmasını öneriyoruz. Ne kadar erken bırakılırsa o kadar iyi. Hastaların operasyon öncesinde tercihen 4-6 hafta önce bırakması en güzeli. Sonrasında da sigarayı uzun süre kullanmaması bizim için çok faydalı oluyor. Hatta bu sebepten dolayı sigarayı bırakan birçok hastamız da var. Ben bütün hastalarıma sigarayı bırakmasını şiddetle tavsiye ederim. Hem ameliyat için hem de ciltlerin kalitesini bozduğu için öneririm. Bir kadının en önemli vücut parçalarından birisi de cildi. Sigara cildin yaşlanmasını da hızlandırıyor, kırışıklıkları artırıyor. Sigara haricinde hastalarımızın 7-10 günlük bir istirahat etmesinde fayda var. Ne kadar iyi olsalar bile dinlenmeleri uygun olur. Bir aylık sürede korselerini düzgün bir şekilde kullanmaları ve yeme içmeleri de son derece önemli. Çünkü ameliyat sahası geniş bir alan. İyileşme için protein ağırlıklı beslenme gerekiyor. Hastaların çoğu ek gıdaları soruyor. Bunlardan birisi kolajen takviyesi. Kolajen de bir tür protein, vücudumuzdaki en yüksek proteinlerden bir tanesi. Bu tarz protein destekleriyle iyileştirmeyi hızlandıracaktır.