Harun Orak : “Nigella Olarak Hedefimiz Türk Çörek Otunu 2025’e Kadar, 100 Ülkeye İhracat Yaparak 500 Milyon Dolarlik Bir Ciro Oluşturmak”

Harun Orak : “Nigella Olarak Hedefimiz Türk Çörek  Otunu 2025’e Kadar, 100 Ülkeye İhracat  Yaparak 500 Milyon Dolarlik Bir Ciro Oluşturmak”  Harun Orak : “Nigella Olarak Hedefimiz Türk Çörek Otunu 2025’e Kadar, 100 Ülkeye İhracat Yaparak 500 Milyon Dolarlik Bir Ciro Oluşturmak”

Nigella Group Ceo’su Harun Orak, Nigella Group’un Amaç Ve Hedefleriyle Çörek Otunun Faydalarini Klass’a Anlatti “Dünyada Nigella Sativa adıyla bilinen Çörek Otu, Doğru Avrupa ve Batı Asya’ya özgü, tohumu baharat ve yağ olarak kullanılan düğün çiçeği ailesine ait şifalı bir bitkidir. Biz de Nigella Group ailesi olarak yüzyıllardır şifa kaynağı olan Türkiye’de yetiştirdiğimiz Nigella Sativa-Çörek Otunu ürünlerimizde kullanmayı hedefledik.” Nigella Group ile başarılı bir grafik yakalayan ve sektörünün öncü markalarından biri haline gelmesine katkıda bulunan Nigella Group CEO’su Harun Orak, turizm-otelcilik ile başlayan iş yaşamında birçok başarıya imza atmış bir isim. Geçmiş deneyimlerindeki müşteri memnuniyeti ve kalite hassasiyeti sayesinde bugünlere ulaştığını belirten Harun Orak, güzel bir tesadüf sonucu başlayan Nigella Group kariyerindeki gelişimini, Nigella Group’un pazarlama stratejilerini ve çörek otunun faydalarını Klass okurları için anlattı.  

Harun Bey, iş yaşamındaki başarılarınızla tanınan bir isimsiniz. Öncelikle sizi okuyucularımız için daha yakından tanıyabilir miyiz?
Temmuz 1980 İzmir doğumluyum evli ve bir kız çocuğu babasıyım. Yirmi beş yıllık iş hayatımın ilk 22 yılını hem yurtiçi hem yurtdışında Turizm-Otelcilik sektöründe geçirdim.

 “TÜM YURT İÇİ VE YURT DIŞI
 OPERASYONLARIMIZI KALİTE VE
 HİZMET ANLAYIŞIYLA SÜRDÜRMEYE
 DEVAM EDECEĞİZ”
Nigella Group ile yollarınız nasıl kesişti?
22 yıllık deneyimlerimin, tecrübelerimin beni Nigella Group için hazırladığını görüyorum. 3 yıl önce Kurucumuz Fatih Eke’nin çalıştığım uluslararası bir otel zincirini seyahati için seçmesiyle başladı. İlmek ilmek işlediği şirketini emanet edeceği kişinin karşısında olduğundan ne sayın Fatih Eke’nin ne de benim bu büyük sorumluluğu alacağımdan haberim vardı. Eğer Nigella Group’a ve sektöre bir katkım oldu ise geçmiş deneyimlerimizdeki müşteri memnuniyeti ve kalite hassasiyeti sayesinde olduğuna inanıyorum. Tüm yurt içi ve yurt dışı operasyonlarımızı kalite ve hizmet anlayışıyla sürdürmeye devam edeceğiz.

Sunduğunuz ürünlerden ve faydalarından bahseder misiniz?
Dünyada Nigella Sativa adıyla bilinen Çörek Otu, Doğru Avrupa ve Batı Asya’ya özgü, tohumu baharat ve yağ olarak kullanılan düğün çiçeği ailesine ait şifalı bir bitkidir. Biz de Nigella Grup ailesi olarak yüzyıllardır şifa kaynağı olan Türkiye’de yetiştirdiğimiz Nigella Sativa-Çörek Otunu ürünlerimizde kullanmayı hedefledik. 62 ülkeye Türk çörek otlu 100’e yakın kozmetikler, kahveler, çaylar ve takviye edici gıdaları ihraç edip bir “ilki” başardık.
Dünya her geçen gün doğaya dönüyor ve Fonksiyonel Tıp ve Holistik Tıbbın daha fazla tercih edildiği gözlemleniyor. Biz bu işe başladığımızda Amerika Tıp Kütüphanesi’nde çörek otu ile ilgili yaklaşık 114 makale vardı, şu an makale sayısı 2000’in üzerine çıktı. Ürünlerimiz tamamen bitkisel kaynaklı ürünlerden oluşup, Tarım Bakanlığı onayı ve Sağlık Bakanlığı kaydı yapılmıştır. Çörek otunun sağladığı bu faydalar, vücudu hücre hasarı ve kronik hastalıklardan terapötik özellikler gösteren timokinon adı verilen ana aktif bileşiğinden kaynaklanmaktadır.
Pazarlama stratejinizi nasıl belirlediniz? İnsanlar ürünlerinize nasıl ulaşabilir?
Pazarlama stratejimizi 10 yıllık Ar-Ge döneminde çok araştırdık. Çörek otunun sayısız faydalarını anlatmak ve özellikle kullananların anlatmasının en doğru olduğunu gördük. Son yüz yılın satış sistemi “Doğrudan Satış” kısaca “Ağızdan Ağıza – Mouth to Mouth” sistemine karar kıldık ve 9 ülkede kullandık. Doğrudan Satış; adı üzerinden Nigella Group ekip biçiyor, ürüne dönüştürüp direk tüketiciye web sitemizden ulaştırıyoruz. Böylece Çörek otunun içindeki gizli hazine, uçucu olan, “Timokinon” en hızlı şekilde kullanıcıya ulaştırılıyor. Bunu ticaret olarak görenlerde bizden distribütörlük alıp çevrelerine satıp gelir elde edebiliyorlar. Böylece kullanıcının ihtiyacını net olarak belirleyip kişiye göre de özelliklerini anlatabiliyoruz.

 “NİGELLA GROUP’UN EN BÜYÜK
 FARKI ÇÖREK OTUNUN İÇİNDEKİ
 GİZLİ HAZİNE “TİMOKİNON”
 UÇMADAN ARACISIZ OLARAK
 TÜKETİCİYE ULAŞTIRMAK.”
Sizin ürünleriniz farkı nedir? Özellikle çörek otuyla ilgili ne gibi çalışmalarınız bulunuyor?
Nigella Group’un en büyük farkı “Tarladan Tüketiciye her türlü Tarım ve Sağlık Bakanlığı onayları, kayıtlarıyla birlikte Çörek otunun içindeki gizli hazine “Timokinon” uçmadan aracısız olarak ve faydalarını kişiye anlatarak ulaştırmak”

Nigella Group için Çörek Otu’nu dünyaya tanıtan marka diyebilir miyiz?
Evet, 10 yılı geçen formül ve paketleme çalışmalarımızın üzerine Türk Çörek Otunu 62 ülkeye ihraç edip 80 Milyon dolarlık bir ciroya ulaşan tek şirket olduğumuzu düşünüyoruz.

Aslında ürünlerinizin her biri önemli bir ar-ge ile oluşturulan inovasyon ürünleri. Siz inovasyonu sürdürülebilir kılmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Ülkemizin çeşitli bölgelerinde Ata tohumlarıyla üretilen Çörek Otu tohumlarını alıp içeriğindeki değerleri ölçüyoruz. Özel karışımlarımız ile de son teknolojiyi kullanıp farklı bir şekilde Timokinon’u ürünlerimizin içine hapsediyoruz. Her ay takviye edici gıda, kahve, çay ya da kozmetik olarak yeni ürünler çıkartıyoruz.

Nigella Group olarak hedefleriniz nelerdir?
Hedefimiz; Türk Çörek Otunu 2025’e kadar, 100 ülkeye ihracat yaparak 500 milyon dolarlık bir ciro oluşturmak…