Gülüş Tasarımı, Hekimlik ve Sanat Birlikte Uygulanarak Yapılır

Gülüş Tasarımı, Hekimlik ve Sanat Birlikte Uygulanarak Yapılır Gülüş Tasarımı, Hekimlik ve Sanat Birlikte Uygulanarak Yapılır

Ünlü Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, akıllı gülüş tasarımını Klass’a anlattı.  

Ünlü Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, gülüş tasarımının hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, yüze özel ideal gülüşü sağlayabilmek olduğunu belirtiyor. Dişlerin, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizildiğini, güzel bir gülüşün temel elemanlarının dişler olduğunu belirten Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, “Dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak, tüm tedavilerin temelini oluşturur. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir. Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir” diyerek gülüş tasarımında önemli olan tüm faktörleri ve detayları Klass’a anlattı.

Gülüş tasarımıyla daha genç görünmenin mümkün olduğunu da kaydeden ünlü Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, “Gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği yöntemleri sayesinde yapılır. Yani bu porselen lamineler olabilir, kristal destekli veya zirkonyum destekli kaplamalarla, diş beyazlatmayla ufak tefek bonding sistemleri ile veya hepsinin kombinasyonu şeklinde olabilir. Önemli olan burada hekim ile hastanın beraber görüşüp neye ihtiyaç olduğunu bulmaktır. Gülüş tasarımında son senelerde değişik bir teknik çıkmıştır. Gülüşünü test sürüşü yapma yöntemidir. Bu teknik sayesinde hekim ile hasta beraber bir araya gelerek ağızda bazı özel mumlarla dişleri göstererek, dişleri birebir ağızda hissederek gülüş tasarımını oturtmak mümkün hale gelmiştir.” şeklinde konuştu.

HEKİMİN TECRÜBESİNİ DİKKATE ALMAK GEREKİR
Gülüş tasarımında birçok önemli konu olduğunu vurgulayan Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, “Bunlar; yüzün şekli, kişinin cinsiyeti, yaşı, sosyal konumu gibi birçok karakteristik özelliklerdir. Bu karakteristik özellikleri bir araya getirip kişinin yüzüne uygun dişi bulmak tabii ki hekimin tecrübesi, aynı zamanda kişinin isteğiyle de orantılıdır. Kişinin isteklerini göz arda etmemek lazım ama hekimin tecrübesini de dikkate almak gereklidir. Burada zaten amaç hasta ile hekimin ortak bir bölende bulunmasıdır.” diyerek hastanın istekleri kadar hekimin tecrübesinin de dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.

TASARIM YAPARKEN DENGELERİ BOZMAMAK ÖNEMLİDİR
“Ağızda estetik diş ve gülüşü prova yapmanın en güzel yolu özel mumlar ile bunu yapmaktır veya kompozit denilen malzeme ile ağızda dişe birebir malzeme ekleyerek yapmaktır.” diyerek sözlerine devam eden Kışlaoğlu, “Eskiden yapılan en büyük yanlış şu idi hatta günümüzde de yapılıyor. Önce hekim hastayı dinliyor, kişi diyor ki, ben biraz daha uzun bir diş istiyorum. Hekim ile hastanın uzunluk anlayışı farklı olabilir. Bu sebeple dişleri ağızda görmek ve yaşamak daha güzeldir.” cümleleriyle de provanın önemine değiniyor. Bu konuyu bir örnekle daha detaylı açıklayan Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, “Diyelim ki istenildiği gibi uzun dişler yapıldı, ağızda dişleri denedik. Bu konuşmayı etkileyebilir veya yemek yemeyi etkileyebilir o yüzden ağızdaki ince dengeleri bozmadan gülüş tasarımını yapmak çok önemli bir konudur.” ifadelerini kullandı.

“DİŞLERİN, SİNDİRİM, KONUŞMA VE ESTETİK OLARAK ÜÇ ANA FONKSİYONU VARDIR”
Dişin sindirim, konuşma ve estetik olarak üç ana fonksiyonu olduğunu söyleyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, “Tasarım yaparken bu dengeleri bozmamak önemlidir. Kişi estetik gülüşü ile daha canlı, dinamik, sportif, çekici bir görüntüye sahip olabilir. Diş beyazlatma, bonding, porselen lamine diş kaplamaları, zirkonyum diş, ortodonti tedavisi, pembe estetik ve implant diş tedavisine kadar birçok diş tedavi yöntemi gülüş tasarımını kapsamaktadır.” diyerek gülüş tasarımına giren diş tedavi yöntemlerinden de bahsetti. Gülüş tasarımı teknikleri ile diş hekiminin de tecrübesinin ve becerisinin önemli olduğunu kaydeden Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, “Estetik sanatını uygulaması çok önemlidir. Kişi özlediği estetik gülüşe bir hafta gibi bir sürede hatta bonding uygulamaları sayesinde bir günde kavuşabilir.” dedi.

İNSTAGRAM:cagdaskislaoglu


 

Çağdaş Kışlaoğlu

Gülüş Tasarımı, Hekimlik ve Sanat Birlikte Uygulanarak Yapılır Çağdaş Kışlaoğlu
Gülüş Tasarımı, Hekimlik ve Sanat Birlikte Uygulanarak Yapılır Çağdaş Kışlaoğlu